Chiny mogą w tajemnicy siedzieć na dwóch najpotężniejszych superkomputerach na świecie

Chiny mogą w tajemnicy siedzieć na dwóch najpotężniejszych superkomputerach na świecie

Według doniesień kilka instytucji zajmujących się superkomputerami w Chinach zbudowało maszyny, które w testach za zamkniętymi drzwiami przekroczyły już historyczną barierę eksaskali.

Według Next Platform, która twierdzi, że posiada informacje o „wyjątkowym autorytecie”, maszyna w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Wuxi (zwana Sunway Oceanlite) już w marcu tego roku uzyskała maksymalny wynik 1.3 exaFLOPS w teście porównawczym LINPACK.

Inny system, Tianhe-3, ma uzyskać niemal identyczne wyniki, choć nie wiadomo dokładnie, kiedy przeprowadzono w tym przypadku testy.

Choć niewiele wiadomo na temat architektury maszyny Wuxi, wiadomo, że Tianhe-3 jest oparty na krzemie chińskiej firmy Phytium i zasilany jest akceleratorem macierzowym.

bariera eksaskalna

Rekord najszybszego superkomputera świata należy obecnie do japońskiej maszyny Fugaku. Zdobył koronę w czerwcu 2020 r. z wynikiem 416 petaFLOPów (czyli 0,416 exaFLOPów), co stanowi prawie trzykrotność najwyższego wyniku poprzedniego lidera IBM Summit.

Od tego czasu przewaga Fugaku została powiększona poprzez dodanie dodatkowych 330.000 442 rdzeni, zwiększając wydajność do 3 petaFLOPS. Jeśli jednak doniesienia są prawidłowe, Tianhe-XNUMX i Sunway Oceanlite przewyższają obecnego lidera niemal trzykrotnie.

Pojawienie się superkomputerów eksaskalowych powinno otworzyć wiele możliwości w różnych sektorach. Na przykład taki poziom wydajności przyspieszy czas dokonywania odkryć w takich obszarach, jak medycyna kliniczna i genomika, które wymagają dużej mocy obliczeniowej do modelowania molekularnego i sekwencjonowania genomu.

Sztuczna inteligencja (AI) to kolejna interdyscyplinarna dziedzina, która ulegnie przemianom wraz z pojawieniem się obliczeń eksaskalowych. Możliwość analizowania coraz większych zbiorów danych poprawi zdolność modeli sztucznej inteligencji do tworzenia dokładnych prognoz, które można zastosować w praktycznie każdym środowisku, od cyberbezpieczeństwa po handel elektroniczny, produkcję, logistykę, bankowość i nie tylko.

Podczas gdy Stany Zjednoczone i Chiny walczą o dominację w dziedzinie sztucznej inteligencji, pojawienie się w Chinach dwóch systemów obsługujących eksaskalę, zanim Stany Zjednoczone będą mogły uruchomić własną maszynę eksaskalową („Frontier”), będzie kopnięciem w zęby dla Chin. ponieważ są zbudowane z chińskiego krzemu.

Nie jest jasne, dlaczego Chiny nie zgłosiły swoich maszyn do odbywającego się dwa razy w roku rankingu 500 najlepszych superkomputerów na początku tego roku, ale klimat geopolityczny prawie na pewno ma z tym coś wspólnego. Publikacja kolejnej edycji rankingu spodziewana jest w przyszłym miesiącu.

Jeśli szukasz wydajnego urządzenia na komputer stacjonarny, przejrzyj nasze listy najlepszych komputerów stacjonarnych, najlepszych komputerów stacjonarnych mobilnych i najlepszych komputerów do edycji wideo.