Biały Dom wysyła miliony do krajów dotkniętych poważnymi cyberatakami


Biały Dom przekazuje miliony rządom, których kraje zostały dotknięte niszczycielskimi atakami złośliwego oprogramowania (otwiera się w nowej karcie).

Po przekazaniu Albanii 25 mln euro we wrześniu 2022 r. administracja Bidena zdecydowała teraz przekazać taką samą kwotę Kostaryce, a pieniądze podobno pomagają tym krajom wzmocnić ich pozycję w zakresie cyberbezpieczeństwa.

„Będzie wspierać prace rządu Kostaryki mające na celu zabezpieczenie sieci i obronę infrastruktury krytycznej” – oznajmił urzędnik. „To naprawdę odzwierciedla szersze wysiłki prezydenta mające na celu wsparcie wysiłków partnerów na rzecz budowy bezpiecznej, otwartej i niezawodnej infrastruktury cyfrowej na całym świecie”.

bezpośrednia prośba

Prezydent Kostaryki Rodrigo Chaves wysłał „bezpośrednią prośbę” o pomoc finansową do prezydenta USA Joe Bidena po tym, jak w 2022 r. został zaatakowany przy użyciu oprogramowania ransomware Conti.

Atak spowodował, że operatorzy uderzyli w infrastrukturę krytyczną w całym kraju, powodując zatrzymanie prawie całego rządu, wpłynęło to na systemy poboru podatków, a także na wizyty lekarskie, ponieważ Conti uciekł z ponad 670 GB poufnych danych.

Rząd USA ogłosił nagrodę w wysokości 10 milionów euro za wszelkie informacje prowadzące do identyfikacji lub lokalizacji przywódców Conti oraz dodatkowe 5 milionów euro dla każdego, kogo pomoc doprowadzi do aresztowania lub skazania każdego, kto próbuje uczestniczyć w ataku ransomware Conti. .

Należy również wspomnieć, że Conti był pochodzenia rosyjskiego. Na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę cyberprzestępca publicznie stanął po stronie Kremla, grożąc atakiem na każdego, kto ośmieli się zaatakować rosyjską infrastrukturę lub działania wojenne. To, czego nie mogła zrobić hojność rządu USA, zrobili inni cyberprzestępcy z czystej sympatii dla Ukrainy.

Kod źródłowy Conti wkrótce wyciekł do sieci, wraz z tysiącami dzienników czatów, co ostatecznie doprowadziło do rozwiązania zespołu.

Z drugiej strony zeszłoroczny cyberatak w Albanii został przeprowadzony przez irańskiego napastnika sponsorowanego przez państwo. Albania zerwała wszelkie stosunki dyplomatyczne z Iranem po tym wydarzeniu, w wyniku czego rząd USA nałożył sankcje na ministerstwo wywiadu Iranu.

„Oczywiście w obecnym kontekście uznajemy, że wspieranie bezpieczeństwa naszych sojuszników i partnerów jest ważne w kontekście pracy, którą wykonujemy, aby wspierać naszych europejskich sojuszników i partnerów przed rosyjskimi cyberatakami, w kontekście naszej szerszej konkurencji z Chinami . i kluczową przestrzeń, jaką odgrywa w tym obszarze również Ameryka Łacińska”, podsumował urzędnik.

Przez: Cyberscoop (otwiera się w nowej karcie)