Recenzja ASRock Z590 Phantom Gaming 4

Recenzja ASRock Z590 Phantom Gaming 4

Jedna minuta przeglądu

Z dużą liczbą płyt głównych Z590 już na swoim koncie, ASRock rozpoczyna serię z ASRock Z590 Phantom Gaming 4, najtańszą płytą główną obsługującą najnowsze procesory Intel 590 generacji. Dla tych, którzy szukają bezproblemowej, podstawowej płyty głównej, Z4 Phantom Gaming 590 może być niedrogą opcją, której szukałeś. Jest najlepszy dla tych, którzy nie zamierzają majstrować przy przetaktowywaniu i obsługuje również przyzwoite prędkości pamięci. Istnieje również bardzo duża liczba opcji przechowywania i duża liczba nagłówków wentylatorów dla wentylatorów procesora i obudowy. Ale istnieją określone rabaty, które zostały dokonane z tą kartą, aby utrzymać jej niską cenę. Porty IO na tylnym panelu są dziwnie rozmieszczone i nie możemy nie narzekać na brak portów USB typu A, mimo że na płycie głównej jest wiele nagłówków. Nie ma również ekranowania komponentów IO i bardzo małych radiatorów w innych miejscach na płycie głównej, które nie są zbyt skuteczne w utrzymywaniu niskich temperatur przez długi czas. Z tą kartą dostajesz to, za co płacisz, i chociaż może nie spodobać się entuzjastom komputerów PC lub modderom, Z4 Phantom Gaming XNUMX jest idealna dla każdego, kto chce zbudować podstawowy zestaw do gier z najnowszymi procesorami Intel.

Ceny i dostępność

ASRock Z590 Phantom Gaming 4 jest wyceniony na 188 € (689 AED), dostępny w Vektra

Konstrukcja

FUNKCJE Rozmiar obudowy: ATX 12,0 cala x 9,6 cala, 30,5 cm x 24,4 cm
Procesor: procesory Intel Core 10./11. generacji
Chipset: Intel Z590
Pamięć: 4 gniazda DDR4 DIMM do 128 GB
Dźwięk: 7.1-kanałowy dźwięk HD (kodek dźwięku Realtek ALC897)
LAN: Gigabit LAN 10/100/1000 Mb/s
Gniazda: 2 gniazda PCI Express x16, 3 gniazda PCI Express 3.0 x1
Pamięć masowa: 6 x SATA3, 1 x gniazdo Gen 4x4 M.2, 2 x gniazdo Gen 3x4 M.2
Panel tylny: 1 x port myszy/klawiatury PS/2, 1 x HDMI, 1 x USB 3.2 Gen2 Type-A. 1 port USB 3.2 Gen2 Type-C, 2 porty USB 3.2 Gen1, 2 porty USB 2.0, 1 port RJ-45 LAN, wejście liniowe / przedni głośnik / mikrofon Pod względem wzornictwa Z590 Phantom Gaming 4 to prostota w najlepszym wydaniu . Nie ma krzykliwych logo ani fantazyjnego oświetlenia RGB, a karta wygląda bardzo minimalistycznie w każdej obudowie PC. Jednak przeważnie czarna płytka drukowana może utrudniać dostrzeżenie złączy, dlatego zalecamy zapoznanie się z lokalizacją różnych kluczowych komponentów przed rozpoczęciem podłączania czegokolwiek. Wewnątrz pudełka znajdziesz instrukcję obsługi, śruby mocujące dyski M.2, osłonę I/O, kable SATA oraz instalacyjną płytę DVD ze sterownikami. Pierwszą rzeczą, którą zauważysz w tej płycie głównej, są niewielkie rozmiary radiatorów. Na VRM znajdują się dwa, ale są one raczej gładkie niż żebrowane, więc nie polegamy zbytnio na rozpraszaniu ciepła przy dużych obciążeniach. Jak wspomniano powyżej, nie ma ochrony komponentów IO, co jest kolejną ofiarą, którą należy ponieść w tej cenie.

ASRock Z590 Phantom Gaming 4

(Źródło: ASRock) Po prawej stronie znajdują się cztery gniazda DIMM, które mogą obsłużyć maksymalnie 128 GB pamięci RAM DDR4, do 3200 MHz natywnie przy użyciu procesora Intel 11. generacji. Przetaktowywanie jest dostępne w BIOS-ie, a profile XMP 2.0 mogą być ładowane automatycznie w celu uzyskania najlepszej możliwej wydajności. Prawdopodobnie nie ma scenariusza, w którym chcesz mieć tyle pamięci RAM na tej płycie, więc wolelibyśmy zobaczyć tylko dwa gniazda RAM i więcej uwagi na chłodzenie i opcje I / O. Tuż obok gniazd DIMM znajdziesz pierwszy z dwóch nagłówków RGB, jeden adresowalny 5V/3A i jeden RGB 12V/3A, wykorzystujący oprogramowanie Polychrome SYNC firmy ASRock. Na spodzie płyty znajdują się jeszcze dwa nagłówki RGB, które powinny wystarczyć do zmiany oświetlenia RGB w obudowie lub komponentach. To, co kochamy w tej mapie, to duża liczba nagłówków fanów umieszczonych w różnych miejscach na mapie. W sumie jest ich sześć: dwa na procesor (chłodzenie wentylatorem lub wodą) i cztery na obudowę. Pozwala to na duży przepływ powietrza w twoim przypadku i na szczęście wykorzystaliśmy wszystkie połączenia, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza. W kierunku środka karty znajdziesz trzy gniazda M.2, najbliżej procesora pracującego z szybkością PCIe 4.0. Pozostałe dwa będą działać z prędkością PCIe 3.0, a trzeci slot pomieści dyski o długości do 110 mm. To spora liczba gniazd do przechowywania, więc jeśli chcesz, możesz całkowicie pominąć konieczność używania jednego z wbudowanych kontrolerów SATA dla tradycyjnych dysków twardych lub dysków SSD. Ale jeśli zdecydujesz się również z nich korzystać, masz także kilka portów SATA do podłączenia dysków. Na karcie znajduje się również nagłówek USB 3.1, dzięki czemu można podłączyć przednie porty, co ułatwia korzystanie ze zgodnych napędów i innego sprzętu. Karta nie zawiera WiFi ani Bluetooth, ale jest za to gniazdo M.2 E do podłączenia modułu WiFi. Istnieją dwa gniazda PCI Express x16, które mogą działać jako pojedyncze dla Gen4x16 lub podwójne dla Gen4x16 (PCIE1) / Gen3x4 (PCIE3). Dostępne są również trzy gniazda PCI Express 3.0 x1 dla innych urządzeń, ale jeśli używasz większych procesorów graficznych na tej karcie, możesz napotkać problem, próbując podłączyć niektóre elementy do sąsiednich gniazd PCIe. Karta obsługuje AMD Quad CrossFireX i CrossFireX, ale nie ma tu wzmianki o obsłudze SLI.

ASRock Z590 Phantom Gaming 4

(Źródło: ASRock) Tylny panel I/O jest bardzo dziwnie rozmieszczony i łatwo zauważyć, że dostępnych jest tylko pięć portów USB. Chociaż sama karta ma więcej nagłówków USB do połączeń z przodu, bardzo łatwo jest zjeść tylne porty USB, gdy urządzenia zaczną się łączyć, więc używaj ich oszczędnie. Z tyłu znajduje się port USB 3.2 typu C dla kompatybilnych urządzeń, co dobrze widzieć, ponieważ coraz więcej producentów płyt głównych umieszcza go przynajmniej na swoich płytach głównych. Znajdziesz tu również port Intel Gigabit LAN i HDMI, a także porty audio 7.1 HD (zasilane przez kodek audio Realtek ALC897), które obsługują Nahimic Audio. Jest też, co dziwne, port PS/2, chociaż to, dlaczego jest uwzględnione na kartach, jest obecnie prawdziwym bólem głowy.

oprogramowanie

Z590 Phantom Gaming 4 ma dość prosty BIOS, a każda sekcja umożliwia zmianę ustawień pamięci, prędkości wentylatora i sterowanie opcjami RGB. Widok zaawansowany pozwala zbadać podkręcanie zarówno pamięci RAM, jak i procesora, ale jak się później dowiedzieliśmy, nie zawsze jest to dobry pomysł. Karta zawiera również funkcję Base Frequency Boost firmy ASRock, która pozwala procesorom z serii innych niż K wykorzystać zwiększenie częstotliwości podstawowej i pracować z większą prędkością na dłuższą metę. ASRock zawiera również kilka narzędzi do zarządzania twoją kartą z Windowsa, bez konieczności podkręcania i przetaktowywania, oprogramowanie audio Nahimic 3, sterowanie RVB, nawet jeśli możesz codziennie utrzymywać mikrologikę i wybrane przez siebie sterowniki list matki. Programy te nie napotkały żadnych problemów podczas ich używania, a BIOS jest łatwy w obsłudze zarówno dla nowych, jak i zaawansowanych użytkowników.

Wydajność

Testy porównawcze Oto, jak ASRock Z590 Phantom Gaming 4 spisał się w naszym zestawie testowym: Zdjęcie: 18723
Ekstremalne uderzenie ognia: 9735
Szpieg czasu: 7248
Cinebench 15: CPU 1577 GPU 168 fps Nasz system testowy składał się z procesora Intel i5-11400, chłodzenia procesora GamerStorm Assassin III, karty graficznej Nvidia GTX 1080, pamięci Patriot Viper Steel Series DDR4 16 GB (8 GB x2), zasilacza Gigabyte 850 W , Gigabyte C200 Case PC, wentylatory obudowy Lian Li Bora Digital Silver 120 mm (x3) oraz dysk SSD M.2 Mushkin 500 GB w gnieździe 1. Ogólna wydajność naszych syntetycznych testów porównawczych była obiecująca, a ogólna rozgrywka była całkiem przyzwoita. Pomimo korzystania ze starszej karty graficznej, nadal byliśmy w stanie uzyskać stałe 60 klatek na sekundę w Overwatch i Valorant na średnich ustawieniach, chociaż spadło do 45-50 klatek na sekundę w Shadow of the Tomb Raider na podobnych ustawieniach. Tam, gdzie sytuacja się pogarsza, jest dławienie procesora na tej karcie. Uruchomiliśmy narzędzie Intel Extreme Tuning, aby przeprowadzić 30-minutowy test warunków skrajnych, ale w ciągu piętnastu sekund od rozpoczęcia testu procesor się zakrztusił. Wydajność wzrosła z 4,21 GHz (przy 1,138 V) do 3,67 GHz (przy 0,989 V) i pozostała tam do końca testu. Tak więc w przypadku każdej aplikacji, która zużywa dużo czasu procesora, nawet przez krótki czas, będziesz musiał radzić sobie z dużym dławieniem w celu kontrolowania temperatur i napięć. Temperatury osiągnęły szczyt około 60 ° C dla procesora pod obciążeniem i około 45 ° C dla płyty głównej; spadły odpowiednio do 32°C i 29°C w stanie spoczynku. ASRock kontynuuje funkcję zwiększania szybkości podstawowej, którą widzieliśmy na poprzednich płytach głównych, która pozwala procesorom Intela z serii innej niż K pracować z wyższą częstotliwością podstawową przez dłuższy czas. Możesz dostosować to ustawienie w BIOS-ie, ale stwierdziliśmy, że zwiększenie napięcia dało nam co najwyżej dodatkowe 5 klatek na sekundę w niektórych naszych grach, ale sprawiło, że niektóre z naszych testów porównawczych działały nieco mniej.

Ostateczny werdykt

ASRock Z590 Phantom Gaming 4 jest pozycjonowana jako podstawowa karta do gier iw tym celu z pewnością spełnia tę potrzebę. Jest to karta, po którą warto sięgnąć, jeśli naprawdę nie interesują Cię oferty ASRock z wyższych poziomów i po prostu chcesz absolutnego minimum dla swojej kompilacji, która nie będzie miała podkręconego procesora. Na tej płycie głównej dostępnych jest sporo opcji przechowywania i chłodzenia, choć po raz kolejny musimy pochwalić się ograniczoną liczbą portów USB z tyłu. Tam, gdzie zaczną się problemy, zaczyna się problem z wydajnością procesora. Ta karta nie jest w stanie utrzymać wysokich częstotliwości zegara przez długi czas, a przy niskim obciążeniu procesora natychmiast zaczyna spowalniać wydajność. Może to nie być bardzo zauważalne w grach, które wykorzystują GPU do większości ciężkich zadań, ale w przypadku każdej aplikacji, która jest bardziej zależna od procesora, zauważysz, że wydajność ucierpi, aby nadążyć za zużyciem energii. pod kontrolą.