Czy Apple nałoży sankcje na Rosję? | komputerowy świat

Czy Apple nałoży sankcje na Rosję? | komputerowy świat

Przy nasilających się rosyjskich atakach na Ukrainę spodziewam się, że Apple dołączy do listy firm opuszczających Federację Rosyjską. Odzwierciedla to zobowiązanie firmy do odpowiedzialności środowiskowej, społecznej i korporacyjnej.

Czy Apple opuści Rosję?

Myślałem o implikacjach takiego posunięcia ze strony Apple, odkąd wicepremier Ukrainy Mychajło Fiodorow wezwał firmę do zaprzestania oferowania produktów i usług w Rosji. Początkowo myślałem, że może to pozbawić Rosjan niezbędnych narzędzi, których mogliby użyć do przeciwstawienia się ich rządom. Moje myślenie ewoluowało, chociaż Apple będzie miał również obowiązek dbać o swoich rosyjskich pracowników, którzy mogą spotkać się z odwetem, jeśli firma zbankrutuje. Nie zamierzam zagłębiać się zbytnio w politykę bieżących wydarzeń. Newsweek, Slate i inni radzą sobie z tym znacznie lepiej, ale spróbuję zbadać, jakie może być znaczenie.

Po pierwsze, czym jest Rosja dla Apple?

Rosja jest (lub była) jedenastą co do wielkości gospodarką na świecie. Jak wiemy, Apple wciąż szuka rynków dla swojego przyszłego wzrostu i chociaż rynek rosyjski był mały, generował biznes, a Apple ma tam bardzo lojalnych klientów.

Działalność Apple w Rosji znacznie wzrosła w ostatnich latach. Dyrektor finansowy Apple, Luca Maestri, powiedział nam, że firma jest „bardzo zadowolona” z wyników za trzeci kwartał 21. Najnowsze dane, które widziałem, sugerują, że działalność Apple w Rosji wygenerowała około 2500 miliarda dolarów w 2020 r., lub mniej niż 1%. sprzedaży Apple'a.

Apple prawdopodobnie zarabia więcej na międzynarodowej sprzedaży subskrypcji Apple One. Biorąc pod uwagę koszty tej sprzedaży, jest mało prawdopodobne, aby przyczyniły się one znacząco do zysków firmy.

Jakie jest otoczenie biznesowe?

Apple niedawno wypełnił mandat rządu dotyczący otwarcia biur w Rosji. Jednym z powodów, dla których było to wymagane, była możliwość dalszego oferowania tam usług online. Firma przechowuje również niektóre dane użytkowników na serwerach zlokalizowanych w Rosji. Prawdopodobnie obejmuje to dane użytkownika iCloud.

Apple nie jest pierwszą marką smartfonów w Rosji; według Burga jest to Samsung, a tuż za nim Xiaomi. Po trzecie, iPhone'y stanowią około 15% smartfonów sprzedanych w Rosji w trzecim kwartale 2021 r., ale stanowią również około 45% sprzedaży smartfonów. Dochody mogą mieć mniejsze znaczenie, biorąc pod uwagę spadek wartości rubla.

Kiedy rosyjski konsument kupuje iPhone'a, podczas konfiguracji zobaczy monit, który zachęci go do zainstalowania rosyjskiego oprogramowania. Było to wymagane przez rosyjskie organy regulacyjne i był to krok, któremu Apple początkowo się sprzeciwiał, ale ostatecznie zgodził się na to.

Gdy tak się stało, firma poszła na kompromis, który oznacza, że ​​klienci mogą wybrać lub odrzucić rosyjskie aplikacje, które chcą zainstalować, zamiast na siłę je wstępnie instalować.

Warto zauważyć, że inni producenci smartfonów (w tym Samsung) nie osiągnęli tego samego zobowiązania, co oznacza, że ​​większość urządzeń innych niż Apple sprzedawanych w Rosji ma fabrycznie zainstalowane oprogramowanie zatwierdzone przez państwo. To jest środowisko, w którym odbywa się biznes Apple.

Co się stanie, gdy odejdziesz?

Ale co, jeśli Apple opuści rynek? Niedawny przykład tego, co dzieje się, gdy stosowane są sankcje finansowe: osoby dojeżdżające do pracy z Rosji, które chcą skorzystać z metra, odkrywają, że nie mogą już korzystać z Apple Pay, Samsung Pay ani Google Pay, aby zapłacić za metro. Dotyczy to prawdopodobnie 20% Rosjan korzystających z Apple Pay.

Jeśli chodzi o łańcuch dostaw, wydaje się mało prawdopodobne, aby Apple zaufało rosyjskim dostawcom komponentów. Większość jej partnerów produkcyjnych znajduje się w regionach APAC/USA. Konflikt prawdopodobnie doprowadzi do zakłóceń w dostawach surowców z sankcjami lub bez, ale być może te wyzwania można rozwiązać.

Istnieje również znaczenie wyjścia z rynku dla klientów Apple.

Chroń klientów Apple

Jeśli chodzi o korzystanie ze znanych usług, takich jak Apple i iCloud, można dyskutować, czy odważni rosyjscy uczestnicy protestów pokojowych powinni (i prawdopodobnie już to zrobili) korzystać z bezpieczniejszych międzyplatformowych narzędzi komunikacyjnych, takich jak Signal czy Briar. Powinni również wyłączyć usługi oparte na serwerze, takie jak iCloud, aby chronić swoją prywatność i kopać głębiej, aby zabezpieczyć wszystkie funkcje prywatności dostępne na ich urządzeniu.

Oczywiście pełne zabezpieczenie iPhone'a obniża jakość oferowanych przez niego funkcji i usług. W najbezpieczniejszym przypadku iPhone nie będzie korzystał z usług Apple i na pewno nie będzie przechowywał danych w iCloud.

iCloud nie jest szyfrowany, a Apple udostępni szczegóły danych przechowywanych w usłudze organom ścigania we wszystkich krajach, w których prowadzi działalność. Ponieważ większość dysydentów to zrozumie, logicznie usługi Apple nie mogą być uważane za niezbędne dla antywojennych protestów Putina.

Wydaje się istotne, aby zauważyć, że rosyjskie rządowe żądania danych klientów dotyczące urządzeń wzrosły z mniej niż 200 w 2013 r. do ponad 2000 w okresie lipiec-grudzień 2020 r. Apple nie spełnia wszystkich tych próśb, a Rosja nie składa tylu próśb co Stany Zjednoczone.

Co się potem dzieje?

Nie sądzę, aby firma Apple poważnie ucierpiała, jeśli zdecyduje się wycofać z Rosji. Wyobrażam sobie, że globalnie Apple i inni już odczuwają spadek zaufania konsumentów, w porównaniu z którym rosyjska firma może wydawać się skromna.

To tragedia, że ​​doszliśmy do punktu, w którym nie ma właściwych odpowiedzi, a nawet najgorsze wydają się okropne.

Gdy rozpoczęła się inwazja, dyrektor generalny Apple, Tim Cook, napisał na Twitterze:

„Jestem głęboko zaniepokojony sytuacją na Ukrainie. Robimy wszystko, co w naszej mocy dla naszych tamtejszych zespołów i będziemy wspierać lokalne wysiłki humanitarne. Myślę o ludziach, którzy są obecnie w niebezpieczeństwie i przyłączam się do wszystkich, którzy wołają o pokój.

Tymczasem na Ukrainie programiści, w tym Reddit, MacPaw, Setapp, Readdle i inni, nadal ciężko pracują, aby chronić swoich ludzi.

Ponieważ działa na rzecz wspierania ludzi na Ukrainie, wyobrażam sobie, że Apple rozważy teraz również, co może zrobić, aby chronić swoje rosyjskie zespoły przed odwetem, gdy sytuacja będzie się pogarszać.

Śledź mnie na Twitterze lub dołącz do mnie w AppleHolic's bar & grill i grupach dyskusyjnych Apple na MeWe.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.