Włamanie do Airbusa za pośrednictwem VPN dostawcy

Włamanie do Airbusa za pośrednictwem VPN dostawcy

Gigant lotniczy Airbus padł ofiarą serii cyberataków przeprowadzonych przez hakerów, których celem były wirtualne sieci prywatne wykorzystywane przez dostawców firmy do kradzieży wrażliwych danych.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy europejska firma stała się celem czterech poważnych ataków. Airbus jest szczególnie atrakcyjnym celem dla hakerów ze względu na swoje zaawansowane technologie oraz fakt, że jest jednym z największych na świecie producentów samolotów komercyjnych i dostawcą sprzętu wojskowego.

W styczniu firma przyznała, że ​​doświadczyła incydentu związanego z bezpieczeństwem, który „skutkował nieuprawnionym dostępem do danych”, ale osoby zaznajomione z atakami ujawniły, że Airbus był w centrum znacznie większej operacji. wykonane w ciągu ostatniego roku.

Próbując uzyskać dostęp do poufnych danych Airbusa, hakerzy zaatakowali Rolls-Royce’a, producenta silników firmy, francuskiego dostawcę technologii Expleo i dwóch innych anonimowych francuskich wykonawców.

Dostawcy VPN

Cyberatak na Expleo został wykryty pod koniec ubiegłego roku, ale anonimowe źródło poinformowało AFP, że jego systemy zostały już przejęte, wyjaśniając: „Był on bardzo wyrafinowany i jego celem była sieć VPN łącząca firmę z Airbusem”.

Wirtualna sieć prywatna może służyć do ochrony Twojej prywatności w Internecie i ukrywania Twojej aktywności przeglądania przed dostawcami usług internetowych i rządami, ale firma wykorzystuje ją również do zapewniania zewnętrznym dostawcom zdalnego dostępu do Twoich systemów, tak jak miało to miejsce w przypadku Expleo, Rolls -Royce i inni. inni wykonawcy, którzy byli celem ataków na Airbusa.

Według kilku źródeł hakerzy rzekomo pozwali dostawców Airbusa w celu uzyskania dokumentów technicznych związanych z procesem certyfikacji różnych części samolotu koncernu lotniczego. Dodatkowo skradziono kilka dokumentów związanych z silnikami Airbusa A400M, który jest wojskowym samolotem transportowym.

Sprawcy tych ataków nie zostali jeszcze zidentyfikowani, ale wielu chińskich podejrzanych o włamanie jest za nie odpowiedzialnych, ponieważ ukradli już poufne dane firmowe. Za tymi atakami może stać sponsorowana przez państwo grupa hakerska APT10, a także chińska grupa hakerska JSSD, nie znaleziono jednak żadnych namacalnych dowodów łączących jedno lub drugie. kolejna grupa na te ataki.

Za pośrednictwem Computer Weekly