5 trendów kształtujących chmurę w 2020 roku

5 trendów kształtujących chmurę w 2020 roku

Usługi w chmurze odnotowały w ostatnich latach niesamowity rozwój. Udostępnienie IaaS i PaaS zrewolucjonizowało liczbę działających firm. Jednak proces ten wiązał się z wyzwaniami i nie wszystko poszło dobrze. Stephan Fabel, menedżer produktu w firmie Canonical (wydawcy Ubuntu), wyjaśnia pięć trendów, które według niego zdominują przetwarzanie w chmurze w 2020 roku.

1. Rosnąca koncentracja na operacjach wielochmurowych

Środowiska wielochmurowe są gorącym tematem od roku. Firmy już zdały sobie sprawę z korzyści płynących z podejścia neutralnego wobec dostawców, które nie tylko minimalizuje koszty, ale także daje im swobodę wprowadzania innowacji. Jednak pewne aspekty operacji będą niezbędne, aby zapewnić długoterminową rentowność rozwiązań wielochmurowych dla przedsiębiorstw. Pomimo swobody ekosystemu neutralnego dla dostawców, orkiestracja chmur nie przezwyciężyła jeszcze wyzwań związanych z migracją obciążeń między różnymi infrastrukturami chmurowymi. W ciągu ostatniego roku główni gracze zajmujący się chmurą, tacy jak IBM, dokonali przejęć, aby rozwiązać ten problem, ale nie znaleźli jeszcze zadowalającego rozwiązania. W nadchodzącym roku będzie to priorytet dla firm chcących usunąć wąskie gardła w swoich procesach CI/CD. Przedsiębiorstwa będą inwestować w usługi w chmurze, które mogą pomóc im w obsłudze ekosystemu wielu chmur, wspierając szybkie wdrażanie, skalowalność, integrację i zadania operacyjne w chmurach publicznych i prywatnych. . Kolejnym elementem układanki będzie możliwość obserwacji i nadzoru przez chmury. Aby zapewnić utrzymanie operacji w całym ekosystemie i sprostać obciążeniu pracą, muszą istnieć elementy obserwowalności. Staje się to skomplikowane w infrastrukturze wielochmurowej, gdzie we wszystkich instancjach musi obowiązywać ten sam poziom widoczności i zarządzania. Rok 2020 będzie rokiem, w którym dostawcy chmury publicznej rozpoczną wdrażanie tych projektów, a pierwsze przykłady z Google Anthos już widzimy.

2. Startupy Unicorn zaczną repatriować obciążenia z chmury.

Ostatnio dużo mówi się o repatriacji do chmury. Choć nie jest to masowy odwrót od chmury, wręcz przeciwnie, przy oczekiwanym wzroście rozwoju chmury publicznej, firmy działające w chmurze będą korzystać ze środowiska hybrydowego, aby osiągnąć większe oszczędności. Dla firm rozpoczynających działalność lub pracujących z ograniczonym budżetem, wymagających środowiska do zabawy z najnowszą technologią, chmura publiczna jest idealnym punktem wyjścia. Dzięki chmurze publicznej wyznaczasz sobie granice i otrzymujesz natychmiastową nagrodę za innowacje. Jednak w miarę jak koszty te zaczynają rosnąć, rozsądnie jest zastanowić się, jak odzyskać kontrolę nad gospodarką w chmurze. Repatriacja obciążeń lokalnie jest z pewnością realną opcją, ale to nie znaczy, że zaczniemy zauważać upadek chmury. W miarę jak organizacje pokonują każdy nowy etap procesu rozwoju, repatriacja staje się coraz trudniejsza. Prawdopodobnie zobaczymy, jak dostawcy usług w chmurze publicznej będą zwracać się do centrów danych, aby sprostać temu zapotrzebowaniu na rozwiązania hybrydowe, aby móc wykorzystać ten trend.

3. Dostawcy chmury publicznej będą podlegać podwyższonym standardom bezpieczeństwa

Decyzja Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych o przyznaniu Microsoftowi dziesięcioletniego kontraktu na projekt JEDI zapowiada się przełomowo, zachęcając więcej agencji rządowych do przenoszenia aplikacji i ujednolicania informacji w chmurze publicznej. Duże wydatki federalne przyciągną innych dostawców usług w chmurze konkurować na tej wielomiliardowej przestrzeni. Jednym z najważniejszych skutków będzie konieczność wzmocnienia standardów bezpieczeństwa punktów końcowych i zgodności w chmurze publicznej. Agencje rządowe spełniają niezwykle wysokie wymagania, które teraz będą obowiązywać dostawców usług chmurowych i będą miały wpływ na całą branżę. Będzie to obejmować bardziej rygorystyczne standardy dotyczące architektury środowisk hybrydowych oraz potrzebę całkowitego oddzielenia danych pomiędzy środowiskami chmurowymi publicznymi i lokalnymi. Będzie to również zachęcać do odchodzenia od modelu outsourcingu, ponieważ organizacje będą chciały wzmocnić swoje wewnętrzne możliwości w zakresie chmury, aby sprostać wymaganiom. Jeśli dotknie to głównie rynek usług chmurowych w USA, dotknie także inne rynki. Dostawcy usług hiperskalowych mają charakter globalny i będą musieli dostosować swoje zasady i praktyki do jurysdykcji takich jak Wielka Brytania po brexicie, gdzie zostaną ustalone nowe standardy w zakresie ochrony danych i segregacji podmiotów spoza Wielkiej Brytanii.

4. Wyższy poziom automatyzacji sieci poprzez sztuczną inteligencję/uczenie maszynowe

Stan sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (AI/ML) w biznesie zmienił się z mglistej wizji w konkretne wdrożenia. Przedsiębiorstwa są obecnie znacznie bardziej skoncentrowane na sztucznej inteligencji/ML i reorganizują zarządzanie usługami IT oraz operacje biznesowe, aby sprostać temu trendowi. Widzimy to bezpośrednio w Kubeflow, gdzie każdego dnia dołącza duża liczba start-upów i uznanych firm, aby zbadać, co mogą zrobić z AI/ML i jak mogą ułatwić wdrożenia. Jednym konkretnym obszarem, który został już udoskonalony przez sztuczną inteligencję, są sieci. Współpracujemy z kilkoma firmami IT i telekomunikacyjnymi w tej dziedzinie, które chcą budować lepsze sieci i lepiej zrozumieć, w jaki sposób te sieci są wykorzystywane, od optymalizacji zużycia energii po automatyzację zadań konserwacyjnych. W miarę pojawiania się coraz większej liczby studiów przypadków do 2020 r. będziemy świadkami większego niż kiedykolwiek skupienia się na sztucznej inteligencji/uczenia się w przestrzeni sieciowej.

5. Kubernetes nie będzie już uważany za złoty środek

Kubernetes stał się integralną częścią nowoczesnej infrastruktury chmurowej i służy jako brama do tworzenia i eksperymentowania z nowymi technologiami. Nic dziwnego, że wiele firm, które widzieliśmy, podwaja i reorientuje swój zespół DevOps, aby badać nowe rzeczy, takie jak udostępnianie aplikacji bezserwerowych i automatyzacja orkiestracji. dane. Wierzymy, że ten trend utrzyma się w roku 2020. Z większą ostrożnością niektóre firmy mogą również zastanawiać się, czy Kubernetes jest rzeczywiście właściwym narzędziem do osiągnięcia ich celów. Chociaż technologia może oferować znaczną wartość, czasami może być skomplikowana w zarządzaniu i wymaga specjalistycznych umiejętności. Ponieważ Kubernetes jest obecnie szeroko stosowany w produkcji na dużą skalę, użytkownicy coraz częściej doświadczają problemów związanych z bezpieczeństwem i przestojami. Ze względu na te wyzwania możemy spodziewać się, że społeczność dojrzeje i w niektórych przypadkach zda sobie sprawę, że może nie nadawać się do wszystkich zastosowań lub zwiększyć zapotrzebowanie na zewnętrznych dostawców, którzy będą im pomagać w postaci specjalistycznej wiedzy. Stephan Fabel jest menedżerem produktu w firmie Canonical, wydawcy Ubuntu.