Haker ETH (*10*) 10 lat więzienia, ale kradzież BTC „może nie być przestępstwem” w Chinach

Haker ETH (*10*) 10 lat więzienia, ale kradzież BTC „może nie być przestępstwem” w Chinach Źródło: Burdun/Adobe

Tokeny takie jak Ethereum (ETH) i Bitcoin (BTC) nadal opierają się na trudnym gruncie prawnym w Chinach, gdzie haker ETH, który zaatakował w 2018 roku, został niedawno skazany na 10,5 roku za kratkami. Ale prokuratorzy w całym kraju stwierdzili, że skazanie złodziei BTC, którzy uderzyli po represji w 2021 r., może być trudne.

Według oddziału Sądu Ludowego Okręgu Guangxin, osoba o imieniu Li użyła programu podobnego do wirusa, aby włamać się do portfela ETH należącego do osoby o imieniu Miao. Następnie Li ukradł łącznie 383,6722 ETH między marcem 2018 r. a kwietniem 2018 r.

Jednak zamiast ukraść cały zapas za jednym razem, Li wykonał łącznie 520 transakcji wypłaty z portfela, w każdym przypadku wymieniając środki ETH na tether (USDT).

Policji udało się odzyskać środki o wartości 109 458 USDT z portfeli Li.

Oprócz kary więzienia, sąd ukarał Li grzywną w wysokości około 28.000 XNUMX USD.

Jaki jest status prawny BTC, ETH i Alts w Chinach?

Chiny dokonały dwóch ataków na kryptowaluty. Pierwszy miał miejsce w 2017 r., kiedy giełdom zasadniczo nakazano zamknięcie i opuszczenie kraju. Drugi miał miejsce we wrześniu 2021 r., kiedy Pekin nakazał górnikom kryptowalut zamknięcie ich platform i nakazał bankom blokowanie transakcji związanych z kryptowalutami.

Co ciekawe, być może Chiny nigdy nie próbowały zakazać BTC ani kryminalizować posiadania kryptowalut. Uważa się, że tajne wydobywanie kryptowalut jest kontynuowane w wielu obszarach, podczas gdy Cryptonews.com widział dowody na to, że handel kryptowalutami pozagiełdowymi (OTC), szczególnie BTC i USDT, nadal ma miejsce w wielu obszarach.

Dane dotyczące dystrybucji puli wydobywczej Bitcoin (stan na 22). (Źródło: BTC.com)

Represje doprowadziły do ​​powstania wielu nowych przepisów i wytycznych, które okazały się przyprawiać chińskie sądy o ból głowy. W nowym raporcie chińskich prokuratorów eksperci prawni starali się ustalić, czy kradzież BTC może być nadal ścigana zgodnie z chińskim prawem.

Ich wnioski można podsumować w następujący sposób: W przypadkach sprzed września 2021 r. uznano, że BTC ma pewne prawa własności. W związku z tym kradzież BTC może podlegać karze na mocy tego samego rodzaju przepisów, które mają zastosowanie do aktywów fizycznych (niepieniężnych). Ale w przypadkach, gdy hakerom lub złodziejom uszło to na sucho po tym momencie, ofiarom może być trudniej znaleźć sprawiedliwość.

Chińskie prawo stanowi obecnie, że BTC nie stanowi własności. Nie można go również uznać za walutę. W związku z tym prokuratorzy doszli do wniosku, że kradzież bitcoinów „nie może zostać uznana” za „przestępstwo” w Chinach w listopadzie 2022 r.