Szansa dla środowiska wynikająca z niewykorzystanego protokołu IPv4

Szansa dla środowiska wynikająca z niewykorzystanego protokołu IPv4

Sposób podłączenia jest ważny. Choć nie widzisz, nie czujesz, a nawet nie przejmujesz się tym, w jaki sposób Twoje urządzenie łączy się z Internetem, każdy najmniejszy przypływ mocy to tylko kolejna kropla w stale rosnącym wiadrze, jakim jest rachunek za energię w Internecie.

Budowa zrównoważonej i energooszczędnej sieci WWW będzie wymagała czegoś więcej niż ogromnych inwestycji w nowe technologie i infrastrukturę cyfrową, będzie wymagała zmiany w sposobie, w jaki skutecznie zarządzamy zasobami i protokołami, które już posiadamy.

Niedobór protokołu IPv4 i przejście na IPv6

Chociaż adresy IPv4 nadal działają świetnie, istnieje jeden poważny problem: dostępnych jest tylko 4,3 miliarda unikalnych adresów IPv4 i wszystkie zostały już przydzielone. Globalna podaż protokołu IPv4 została wyczerpana.

O autorze

Vincentas Grinius jest dyrektorem generalnym/współzałożycielem IPXO, w pełni zautomatyzowanego rynku wynajmu adresów IP i monetyzacji. Jest wizjonerem i myślącym przyszłościowo przedsiębiorcą IT, posiadającym głęboką wiedzę techniczną i zmysł biznesowy. Grinius wnosi ponad dziesięcioletnie doświadczenie w tworzeniu, rozwoju, finansowaniu i zarządzaniu odnoszącymi sukcesy firmami IT.

W odpowiedzi stworzono protokół IPv6, aby rozwiązać ten nadciągający problem, a dzięki ogromnym unikalnym adresom IP o wymiarach 3.4 × 10^38 jest wiele do zrobienia. IPv6 ma wiele zalet, ale IPv6 ma wadę. To nie jest dokładnie IPv4. Protokół IPv4 jest nadal szeroko stosowany na starszych urządzeniach i w niektórych aplikacjach jest preferowany w stosunku do protokołu IPv6. Pozytywna strona? Wiele adresów IPv4 jest niewykorzystanych i są obecnie zastrzeżone przez niektóre z największych firm na świecie.

W tym miejscu pojawia się leasing własności intelektualnej. Leasing IP ma wiele zastosowań biznesowych i komercyjnych, co czyni go praktyczną, zrównoważoną i niedrogą opcją dla firm, których rozwój zależy od dostępu do wystarczającej liczby adresów IP. To powiedziawszy, dzierżawę protokołu IPv4 można wykorzystać nie tylko jako narzędzie praktycznego rozwoju i minimalizacji kosztów ogólnych, ale można go również wykorzystać do zmniejszenia wpływu firmy na środowisko w Internecie.

IPv4 zużywa mniej energii niż IPv6

Urządzenia korzystające z protokołu IPv4 do łączenia się z Internetem zużywają mniej energii niż urządzenia działające w oparciu o protokół IPv6. Raport Internet Engineering Task Force (IETF) wykazał, że porównując identyczne smartfony działające odpowiednio w protokole IPv4 i IPv6, protokół IPv6 wymaga do działania około 5% więcej energii. 5% może wydawać się niewielką ilością, ale pomnożone przez miliard lub dwa, liczba ta stanowi znaczny wydatek energetyczny.

Gdyby firmy wynajmowały nieużywany protokół IPv4 zamiast IPv6, umożliwiłoby to większej liczbie urządzeń łączenie się z Internetem za pośrednictwem protokołu IPv4, zmniejszając koszty energii i ogólne zużycie energii.

Kosz na śmieci z elektroniką.

(Zdjęcie: Shutterstock / Morten B)

Przedłuża żywotność starszych technologii

Obecnie Internet i wszystkie technologie umożliwiające jego działanie odpowiadają za około 3,7% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Oczekuje się, że liczba ta podwoi się do 2025 r. dzięki gwałtownemu wzrostowi liczby ludności i szybkiej modernizacji w krajach rozwijających się. Choć w ogólnym ujęciu nie wydaje się to dużą liczbą, jest ona bliska wielkości emisji wytwarzanych przez branżę lotniczą.

Bez wystarczającej liczby adresów IP urządzenia bazujące na IPv4 muszą ostro walczyć o dostępne zasoby, wywierając dodatkową presję na sieć i napędzając ideę wycofywania starych technologii. To wymuszone starzenie się spowodowałoby dalszy wzrost liczby nowych adresów IPv6, co prawdopodobnie doprowadziłoby do wzrostu emisji spowodowanego wzrostem liczby połączeń poprzez IPv6, a także produkcją na dużą skalę urządzeń nowej generacji.

Więcej protokołu IPv4 na rynku umożliwiłoby użytkownikom dłuższe przechowywanie starszych urządzeń i gadżetów poza wysypiskami śmieci, co mogłoby, jeśli nie zmniejszyć, to przynajmniej nie zawyżać całkowitego śladu węglowego Internetu.

Parking IPv4 nie jest bezpłatny

Tak, nie mamy już nowych adresów IPv4, ale to nie znaczy, że wszystkie są w użyciu. Niektóre duże firmy, które masowo zakupiły protokół IPv4 na długo przed niedoborami, decydują się na trzymanie niewykorzystanych adresów w rezerwie. Firmy te często nie są w stanie sprzedać swojej niewykorzystanej własności intelektualnej, ponieważ są zmotywowane do zatrzymania jej w posiadaniu, aby była dostępna i ewentualnie ułatwiała przyszły rozwój.

Prawdziwym problemem związanym z tymi bezczynnymi adresami IPv4 jest to, że każdy adres IP nadal wymaga energii, aby istnieć, ale energia ta nie jest wykorzystywana do przesyłania danych. Tę zasadniczo niepotrzebną pulę adresów IP o niskim poborze mocy można ponownie uruchomić, generując handel za mniej więcej taki sam koszt energii elektrycznej.

Leasing IP może wyeliminować ten utopiony koszt energii elektrycznej, tworząc bardziej wydajny i zrównoważony Internet, zapewniając jednocześnie protokół IPv4 małym firmom, które go najbardziej potrzebują.

Ogranicz straty energii dzięki leasingowi własności intelektualnej

IPv6 zyskuje na popularności w Ameryce Północnej i Europie, ale w większości pozostałych części świata nadal daleko mu do normy. Ostatecznie połączenie IPv4 z IPv6 nie jest najłatwiejszym zadaniem.

Stary, niezawodny protokół IPv4 w najbliższym czasie nie będzie dostępny. Tymczasem zajęcie się zmianami klimatycznymi i budowanie zrównoważonej przyszłości (i Internetu) będzie wymagało inteligentnego i efektywnego wykorzystania wszystkich zasobów cyfrowych. Leasing protokołu IPv4 to prosty i skuteczny sposób na wywarcie pozytywnego wpływu na środowisko bez konieczności początkowej dużej inwestycji pieniędzy, czasu i pracy.

Zapewniając dbającym o środowisko przedsiębiorstwom przyjazną dla planety opcję skalowania poprzez realokację niewykorzystanych zasobów protokołu IPv4, rynki wynajmu adresów IP odgrywają kluczową rolę w budowaniu zrównoważonego, wydajnego i sprawiedliwego Internetu.

IPv4 od lat znakomicie służy krajobrazowi cyfrowemu, a dzięki zastosowaniu efektywnego leasingu będzie mógł to nadal robić w zielonej przyszłości.

Oferujemy również najlepsze narzędzia do adresowania IP, najlepszych rejestratorów domen i najlepsze usługi hostingowe.