Środowiska chmurowe z systemem Linux stają w obliczu fali ataków złośliwego oprogramowania

Środowiska chmurowe z systemem Linux stają w obliczu fali ataków złośliwego oprogramowania

Zgodnie z nowym raportem systemy Linux są bombardowane coraz większą liczbą cyberzagrożeń. Ustalenia firmy Trend Micro dotyczące stanu bezpieczeństwa Linuksa w pierwszej połowie 2021 r. przeanalizowały 13 milionów incydentów związanych z bezpieczeństwem, ujawniając interesujący wgląd w zagrożenia, przed którymi stoi system operacyjny typu open source. Raport pojawia się, gdy coraz więcej firm przenosi swoją działalność do chmury, z których większość korzysta z dystrybucji serwerów Linux.

LaComparacion cię potrzebuje! Przyglądamy się, w jaki sposób nasi czytelnicy korzystają z VPN z witrynami do przesyłania strumieniowego, takimi jak Netflix, abyśmy mogli ulepszać nasze treści i oferować lepsze porady. Ta ankieta nie zajmie Ci więcej niż 60 sekund i bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyś podzielił się z nami swoimi doświadczeniami.
Kliknij tutaj, aby uruchomić ankietę w nowym oknie
„Można śmiało powiedzieć, że Linux zostanie z nami, a ponieważ przedsiębiorstwa będą nadal migrować do opartych na systemie Linux obciążeń chmurowych, pojawią się złośliwe podmioty” — powiedział Aaron Ansari, wiceprezes ds. bezpieczeństwa chmury w firmie Trend Micro. Firma zajmująca się bezpieczeństwem IT twierdzi, że Linux umożliwia firmom wykorzystanie pełnego potencjału ich środowisk chmurowych, co pomogło mu stać się kluczową częścią większości strategii transformacji cyfrowej i krytycznym aspektem „technologii. Od nowoczesnej do bezpiecznej”.

Nie uruchamiaj przestarzałego oprogramowania

Analiza firmy Trend Micro pokazuje, że autorzy zagrożeń wykorzystali około 200 różnych luk w zabezpieczeniach, aby zaatakować niezałatane serwery. „Aplikacje dotknięte tymi 200 lukami mają pewne wyraźne cele, w tym WordPress lub Apache Struts, ale usługi takie jak Atlassian JIRA, dnsmasq i Alibaba Nacos nie są pierwszymi, które ekspert ds. atakujący., zauważa raport. Co ciekawe, w raporcie zauważono, że większość ataków na Linuksa jest ukierunkowana na przestarzałe oprogramowanie z niezałatanymi lukami. Na przykład większość wykrytych w raporcie dotyczyła systemów z co najmniej wycofanymi z eksploatacji dystrybucjami serwerów Linux, w tym 44% wersji od CentOS 7.4 do 7.9. Raport zawiera również zestawienie najpopularniejszych rodzin złośliwego oprogramowania, które atakowało serwery Linux w pierwszej połowie 2021 r. 25% to kopacze kryptowalut, 20% to powłoki sieciowe, a 12% to ransomware.