Kiedy zobaczymy gogle Microsoft Xbox VR? To pytanie, które wszyscy zadają od czasu premiery PSVR, ale do tej pory firma z Redmond niechętnie oficjalnie wchodziła w sferę VR konsoli.

Jednak jasne jest, że wirtualna rzeczywistość nie jest przemijającą modą. Meta Quest 2 (wcześniej znany jako Oculus Quest 2) to jeden z najlepszych i najtańszych gogli wirtualnej rzeczywistości na rynku od czasów Meta Quest Pro. Gdzie indziej Sony podwoiło swoje zaangażowanie w rzeczywistość wirtualną dzięki PSVR 2, jego następca PSVR nowej generacji, nowy zestaw słuchawkowy VR dla PS5.

Chociaż nie ma konkretnego słowa na temat Xbox VR, sama konsola (wraz z litanią gier i akcesoriów) bez wątpienia będzie oferować zniżki w okresie wyprzedaży Cyber. 28 listopada. Jeśli szukasz ofert Xbox w Cyber ​​​​poniedziałek, dodaj nasze strony do zakładek i sprawdź nasz blog na żywo w Cyber ​​​​poniedziałek, aby jako pierwszy dowiedzieć się o najlepszych ofertach tym razem.

Gry w wirtualnej rzeczywistości prawdopodobnie nigdy nie były bardziej popularne, co nieuchronnie doprowadziło do spekulacji, czy Microsoft będzie obsługiwał tę technologię na Xbox Series X i Xbox Series S. W końcu jedyna rzecz bardziej imponująca niż zobaczenie Microsoft Flight Simulator działającego na konsola byłaby odtwarzana za pomocą zestawu słuchawkowego Xbox VR. W końcu jest oficjalnie kompatybilny z zestawami słuchawkowymi VR na PC.

Microsoft ma również doświadczenie na rynku rzeczywistości wirtualnej dzięki zestawom słuchawkowym HoloLens do rzeczywistości mieszanej. Nietrudno sobie wyobrazić pomysł licencjonowania funkcji Microsoftu z konsolami Xbox Series X|S zamiast tworzenia zestawu słuchawkowego przeznaczonego wyłącznie do konsoli, tak jak Sony zrobiło to z PSVR.

Xbox VR: czy to prawdopodobne?

Jednak przy niesamowicie wysokiej cenie 3,500 USD za HoloLens 2, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy nie jest przystępny cenowo dla konsumenta, nie wspominając już o tym, że jako zestaw słuchawkowy rzeczywistości mieszanej nie został zaprojektowany, aby w pełni zanurzyć Cię w rzeczywistości wirtualnej.

Czy jednak Microsoft mógłby przygotowywać się do stworzenia własnego niedrogiego zestawu słuchawkowego VR dla konsumentów na Xbox Series X? S? Poniżej podsumowaliśmy wszystkie informacje i plotki na ten temat oraz to, czy granie w Halo Infinite w rzeczywistości wirtualnej może stać się rzeczywistością w najbliższej przyszłości.

Historia Microsoftu z wirtualną rzeczywistością

Zestaw słuchawkowy do wirtualnej rzeczywistości HoloLens

(Zdjęcie: Microsoft)

Chociaż Microsoft nie ogłosił oficjalnie, że stworzy gogle VR na konsole Xbox, był zaangażowany w tę technologię na wiele sposobów. Kinect zaprojektowany dla konsoli Xbox 360 wykorzystywał kamery RGB i czujniki podczerwieni do wejść wykrywających ruch bez kontrolera, które również (choć bezskutecznie) dodał do konsoli Xbox One.

Być może możliwe byłoby wdrożenie tej technologii w wirtualnej rzeczywistości, ponieważ Sony dostosowało swoje kontrolery PlayStation Move i PlayStation Camera do swoich oryginalnych zestawów słuchawkowych PSVR. Microsoft współpracował również z Valve i HP przy projektowaniu zestawu słuchawkowego HP Reverb G2 VR, a także wypuścił własny zestaw słuchawkowy rzeczywistości mieszanej, HoloLens.

Jednak ta ostatnia jest zaskakująco droga, a HoloLens 2 zaczyna się od 3500 €, co czyni ją niewykonalną w przypadku gier głównego nurtu. Nie jest nawet przeznaczony do pełnego zanurzenia się w VR, ponieważ jest to doświadczenie rzeczywistości mieszanej, które w dużej mierze opiera się na AR: Augmented Reality.

Jednak w zeszłym miesiącu poinformowano również, że Microsoft porzucił rozwój HoloLens 3, podając w wątpliwość swoje przyszłe przedsięwzięcie w wirtualnej rzeczywistości. Z drugiej strony, wraz ze wzrostem zainteresowania konsumencką VR i Metaverse (coś wspomniano w związku z przejęciem Activision Blizzard za 67,4 miliarda euro), może się również zdarzyć, że firma zmieni kierunek.

Intencją może być opracowanie tańszego i łatwego w użyciu zestawu słuchawkowego VR zamiast drogich HoloLens. Do tej pory ten asortyment koncentrował się na użytku profesjonalnym, w tym na kontraktach handlowych z armią amerykańską.Gdyby on był królem, nie wyjaśniałoby to, dlaczego walczył o zatrzymanie specjalistycznego personelu. Z profili LinkedIn wynika, że ​​w 25 roku do Meta odeszło co najmniej 2021 pracowników Microsoft zajmujących się mieszaną rzeczywistością, w tym kilkudziesięcioletni weterani. Jednak ostatnio Microsoft wykazał zainteresowanie tą przestrzenią.

Na Meta Connect 2022 dyrektor generalny Microsoft, Satya Nadella, dołączył do Marka Zuckerberga, aby potwierdzić, że Xbox Cloud Gaming pojawi się w Meta Quest 2 i Meta Quest Pro (wcześniej Project Cambria). Niestety, te gry nadal są dostępne na płaskim ekranie, więc nie można nagle przełączyć się do trybu VR w przypadku hitów, takich jak Forza Horizon 5.

Niezależnie od tego, dopóki subskrybujesz Xbox Game Pass Ultimate, platforma rozwija się powoli w czasie. Oznacza to również, że Meta Quest może pokonać PSVR 2 z jednego prostego powodu.

Czy wirtualna rzeczywistość powinna trafić na Xbox Series X | S?

Xbox Series X i Xbox Series S obok siebie

(Zdjęcie: Microsoft)

Rynek gier VR może być niewielki w porównaniu z konsolami, a PSVR firmy Sony sprzedaje zaledwie 5 milionów sztuk w styczniu 2020 r. (w porównaniu do ponad 110 milionów sztuk PS4 sprzedanych w przeszłości), ale nadal rośnie. Meta Quest 2 (lub Oculus Quest 2) zyskał popularność jako samodzielny, bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, który nadal można podłączyć do mocniejszego komputera, grając w gry takie jak Half-Life: Alyx.

Wraz z wprowadzeniem przez Sony PSVR 2 w lutym 2023 r. wygląda na to, że Microsoft nie będzie chciał przegapić tego wschodzącego rynku, opracowując własny, łatwy w użyciu zestaw słuchawkowy. Potencjał do zmiany wrażeń z gry może być również ogromny. Wyobraź sobie, o ile bardziej wciągający byłby Microsoft Flight Simulator, gdy jesteś w kokpicie i patrzysz dosłownie w dowolne miejsce na świecie.

Widzieliśmy podobny wpływ z PSVR, choć trzeba przyznać, że był powstrzymywany przez mniej niż imponujące specyfikacje techniczne. Niemniej jednak zapewniało to jeszcze bardziej realistyczne wrażenia w Gran Turismo Sport (i mamy nadzieję, że Gran Turismo 7 będzie kompatybilne z VR dla PSVR 2, kiedy się pojawi). Nawet Minecraft jest kompatybilny z PSVR, jedną z największych własnych gier firmy Microsoft.

Jednak w tej nowej generacji konsol drzemie wiele niewykorzystanego potencjału. Jednak Microsoft powinien działać szybko, jeśli nie chce zostać w tyle, jeśli chodzi o VR.

Dlaczego nie należy oczekiwać VR na Xbox Series X|S

Projekt i sterowniki zestawu słuchawkowego PSVR 2

(Źródło zdjęcia: Sony Computer Interactive Entertainment)

Jednak pomimo potencjału wirtualnej rzeczywistości rynek pozostaje rynkiem niszowym. Tego Microsoft może chcieć uniknąć, obawiając się potencjalnie słabej wydajności. Jeśli chodzi o moc, nie ma wątpliwości, że Xbox może uruchamiać gry VR. Omawiając ten temat, główne obawy dyrektora generalnego ds. Gier, Phila Spencera, wskazują jednak, dlaczego właściciel gry platformowej nie jest jeszcze gotowy na wprowadzenie VR na swoje konsole.

W 2017 roku, po ujawnieniu Xbox One X na targach E3, Spencer pojawiła się w filmie Giant Bomb (otwiera się w nowej karcie), w którym omawiała brak VR na Xboksie. Chociaż nazywał siebie „zwolennikiem kategorii”, miał zastrzeżenia co do jego przydatności na sali balowej, zwłaszcza na smyczkach.

Ta przeszkoda mogła zostać pokonana przez lata, ponieważ PSVR 2 wymaga tylko jednego kabla i eliminuje potrzebę stosowania zewnętrznej kamery. Tymczasem Meta Quest 2 jest całkowicie bezprzewodowy, ale jeśli chodzi o moc obliczeniową, jest to również jeden z najsłabszych słuchawek na rynku.

Spencer nie wykluczył, że Microsoft zbliża się do punktu, w którym inwestuje w VR, ale właściciele Xboksów prawdopodobnie nie powinni spodziewać się w najbliższym czasie dedykowanego zestawu słuchawkowego (lub obsługi zestawu słuchawkowego innej firmy). A przynajmniej dopóki nie pojawi się kolejna generacja konsol, kiedy, miejmy nadzieję, ceny, zasięg odbiorców i problem z kablami zostaną rozwiązane.

Czy możesz używać gogli VR z konsolą Xbox Series X|S?

Xbox Series X|S oficjalnie nie obsługuje żadnych gogli VR. Chociaż wiadomość odkryta przez włoskich użytkowników Xboksa (otwiera się w nowej karcie) w 2021 roku zawierała wyskakujące okienko z informacją, że „dostępna jest aktualizacja zestawu słuchawkowego VR” po podłączeniu do bezprzewodowego zestawu słuchawkowego Xbox, Microsoft od tamtej pory wykluczył tę plotkę jako błąd w tłumaczeniu. Nie ma również oprogramowania Xbox, które obecnie obsługuje tryby VR.

Udostępnij to