Jeśli chodzi o wideo HDR na telewizorach smart, istnieje kilka różnych formatów, w tym HLG, Dolby Vision, HDR10 i HDR10+. Ale Dolby Vision jest zdecydowanie najpopularniejszy.

Więc kiedy Samsung, którego ekrany stanowią 32,9% światowego rynku telewizyjnego, co czyni ją jednym z największych producentów telewizorów na świecie, zdecydować się na przyjęcie HDR10+ zamiast Dolby Vision z pewnością rodzi pytania.

Samsung powiedział, że nie będzie obsługiwał Dolby Vision ze względu na dodatkowe koszty produkcji i dodatkowe opłaty licencyjne., ale także dlatego, że opiera się na własnym sprzęcie i systemie przetwarzania TV, który mówi: może zoptymalizować obrazy HDR10 bez potrzeby Dolby Vision. Dlatego Samsung zdecydował się na wyłączną obsługę systemu HDR10+ z dynamicznymi metadanymi HDR bez opłat licencyjnych.

HDR10+ jest bezpośrednim rywalem Dolby Vision i został opracowany przez firmę Samsung we współpracy z 20th Century Fox i Warner Bros.. Ale z takimi producentami telewizorów jak Hisense, Panasonic i Philips obsługującymi Dolby Vision i HDR10+, czy użytkownicy Samsunga tracą i czy HDR10+ jest naprawdę najlepszą opcją?

Dolby Vision vs HDR10 +

Jeśli chodzi o różnicę między tymi dwoma formatami, Dolby Vision jest uważany za dokładniejszy niż konwencjonalny HDR (wyświetlany w formacie HDR10), ponieważ zawartość może być kodowana klatka po klatce, co oznacza, że ​​to, co widzisz, będzie bardziej kolorowe, dynamiczne i bardziej dostosowane do indywidualne możliwości telewizora, w którym jest emitowany.

Telewizory zgodne z Dolby Vision IQ mogą również korzystać z czujników światła, aby automatycznie kalibrować ustawienia obrazu w oparciu o poziom oświetlenia w pomieszczeniu.

Maksymalna specyfikacja telewizorów konsumenckich korzystających z Dolby Vision to do 12-bitowa głębia kolorów z możliwą dostawą 68 miliardów kolorów. A jeśli chodzi o jasność, Dolby pozwala na poziomy do 10,000 XNUMX nitów (chociaż żaden telewizor komercyjny nie osiąga obecnie tej specyfikacji).

HDR10+ to format HDR stworzony przez firmę Samsung, ale jako standard wolny od opłat, twórcy treści i producenci nie muszą płacić wysokich opłat za korzystanie z niego.. Podczas gdy standard HDR10 używa statycznych metadanych, co oznacza, że ​​ustawienie jasności jest ustawiane na początku oglądanej treści i nie zmienia się, HDR10+ stosuje warstwę dynamicznych metadanych do strumienia HDR10. Podobnie jak Dolby Vision, HDR10+ poprawia obrazy HDR w każdej klatce lub scenie, dzięki czemu uzyskujesz lepsze kolory i dużo więcej szczegółów tonalnych.

HDR10+ ma imponujący 10-bitowy kolor, który moim zdaniem nie jest zgodny z 12-bitowym systemem kolorów Dolby Visions, ale warto zauważyć, że telewizory konsumenckie w dzisiejszych czasach i tak nie obsługują głębi głębi. Nie oznacza to jednak, że technologia dostarczania 12-bitowego koloru nie będzie dostępna w najbliższej przyszłości.

Następnie Zasadniczo HDR10 + i Dolby Vision są podobne, ponieważ oba wykorzystują dynamiczne metadane, aby poprawić kolor, jasność i kontrast, co może poprawić wrażenia podczas oglądania w domu., chociaż oba są uzależnione od długiej listy twórców treści, dystrybutorów i producentów. grać w piłkę.

Jest też mała kwestia pieniędzy, ponieważ HDR10 + to otwarty standard bez opłat licencyjnych, podczas gdy Dolby Vision wymaga od producentów, dostawców i twórców treści uiszczenia opłaty licencyjnej za korzystanie z systemu.

Jak oglądać Dolby Vision

Usługi przesyłania strumieniowego mają tendencję do przesyłania strumieniowego treści Dolby Vision i HDR10+ według tytułu po tytule, co oznacza, że ​​nie będzie dostępna dla większości treści w bibliotece usługi.

Istnieje również wiele płyt Blu-ray 4K Ultra HD obsługujących Dolby Visionw tym Blade Runner 2049, Wonder Woman i Avengers Infinity War. Ale Jeśli chodzi o usługi przesyłania strumieniowego, Netflix, Disney Plus i Apple TV oferują obsługę Dolby Vision – Amazon preferuje HDR10+.

Dolby Vision jest również dostępny za pośrednictwem Apple TV 4K, Google Chromecast Ultra, Fire TV Stick 4K i Fire TV Cube. Prawie wszystkie te urządzenia obsługują HDR i HDR10+, z wyjątkiem Apple TV 4K, który nie obsługuje HDR10+.

urządzenia do strumieniowego przesyłania multimediów Roku Express 4K i Roku Ultra zostały również zaktualizowane o obsługę HDR10+.

Mark Ely, wiceprezes Roku ds. strategii produktów detalicznych, potwierdził swoje wsparcie, mówiąc: „W Roku jesteśmy zobowiązani do dostarczania konsumentom produktów łatwych w użyciu, oferujących dużą wartość i wybór. Niedawno ogłosiliśmy Roku OS 10, bezpłatną aktualizację oprogramowania wprowadzoną dla urządzeń Roku, a także włączyliśmy HDR10 + w nowych produktach Roku Express 4K +, Roku Express 4K i Roku Ultra (2020), aby zapewnić jeszcze lepszą jakość oglądania. żywe i wspaniałe wrażenia na kompatybilnych telewizorach.

Apple TV 4K

(Zdjęcie: Apple)

Co widzisz w HDR10+?

Biorąc pod uwagę, że HDR10+ nie wymaga od twórców treści i producentów uiszczania opłat licencyjnych, zaskakujące, że nie ma większego wsparcia dla tego formatu. Jednak onZaangażowanie 20th Century Fox i Warner Brothers oznacza, że ​​na rynku dostępnych jest ponad 100 tytułów Blu-Ray HDR10+, w tym Bohemian Rhapsody i Wonder Woman 1984.

Jeśli chodzi o usługi przesyłania strumieniowego, Amazon Prime Video ma najwięcej treści w formacie HDR10+. Ogłosili swoje partnerstwo w 2017 roku i nadal się rozwijają, udostępniając całą swoją zmasterowaną zawartość HDR w HDR10+. Google Play, Rakuten, Paramount+ i YouTube są również jednymi z tych, którzy również upewniają się, że ich treści obsługują HDR10+.

Netflix jeszcze nie przyjął HDR10+, ale powiedział TechRadar w 2017 r., że jest gotowy do obsługi tego trybu w przyszłości.. Starszy menedżer produktu Netflix dla ekosystemu partnerskiego, Richard Smith, powiedział, że Netflix będzie otwarty na obsługę innych formatów HDR poza HDR10 i Dolby Vision.

„Obsługujemy już HDR10, a nie wariant HDR10 +, możemy go obsługiwać w przyszłości, ale w tej chwili nie jest to coś na naszej mapie drogowej” – powiedział.

Ale myślę, że wciąż czekamy na urzeczywistnienie tego partnerstwa. Jednak Netflix obsługuje HDR10.

W przypadku aplikacji takich jak Disney Plus i Apple TV usługi automatycznie wykrywają możliwości systemu i odtwarzają zawartość w HDR10, jeśli Twój telewizor obsługuje HDR, oraz automatycznie odtwarzają w Dolby Vision, jeśli ten standard jest obsługiwany. Prześlij / dostępne również dla treści.

Samsung TV

Niestety telewizory Samsung obsługują tylko HDR10 + (Źródło zdjęcia: Samsung)

Jakie telewizory Samsung są kompatybilne z HDR10+?

Witryna HDR10 + twierdzi, że ponad 700 modeli telewizorów, odtwarzaczy Blu-Ray i urządzeń mobilnych jest zgodnych z formatem HDR10 +.

Wszystkie telewizory Samsung UHD wyprodukowane od 2016 roku będą miały obsługę HDR10+. Jednak nowsze modele, takie jak Terrace, Sero, The Frame czy najnowsze serie QLED i Mini LED, będą jeszcze lepiej wyświetlać treści HDR10+ dzięki HDR10+ Adaptive, który użyje czujnika światła telewizora do kalibracji obrazu w odpowiedzi na światło otoczenia, co oznacza, że ​​widzowie mogą cieszyć się kinowymi wrażeniami niezależnie od warunków oglądania.

Jeśli masz telewizor Samsung wyprodukowany w latach 2016-2020, sprawdź, czy jego oprogramowanie układowe zostało zaktualizowane, aby korzystać z funkcji HDR10 +.

Czy Samsung i HDR10+ naprawdę obsługują Dolby Vision?

Chociaż nie sądzimy, aby HDR10 + mógł przewyższyć popularność Dolby Vision, z pewnością może wytrzymać, zwłaszcza dzięki wsparciu giganta elektroniki, Samsunga.

Dolby Vision korzysta z bardziej zaawansowanej technologii i obsługi 12-bitowego koloru z jasnością do 10,000 10 nitów. Dla porównania, HDR10+ oferuje 4000 bitów koloru i zaledwie XNUMX nitów jasności., chociaż ultrajasne telewizory QLED firmy Samsung z pewnością są bliższe tej najnowszej specyfikacji jasności niż telewizory OLED obsługujące Dolby Vision.

Otwarty charakter HDR10+ może być również kuszący dla niektórych twórców treści i firm produkcyjnych, które nie chcą płacić premii za Dolby Vision.

Sprawę komplikuje fakt, że wiele telewizorów i streamerów multimediów po prostu obsługuje oba formaty. Obszerna obsługa HDR zostanie uwzględniona w obu, a także w standardzie przesyłania strumieniowego HDR10, a nawet HLG HDR, a urządzenia prawdopodobnie wybiorą tylko jedną z powyższych opcji.

Warto również wspomnieć, że technologia HDR10+ jest dostępna nie tylko w telewizorach Samsunga. Zawarli również ten format na swoich telefonach komórkowych i tabletach, dzięki czemu możesz uzyskać wideo i treści 4K w podróży. Użytkownicy telefonów komórkowych Samsung mogą nawet nagrywać filmy HDR10+ na swoich telefonach.

HDR10+ i Dolby Vision prawdopodobnie pozostaną w przewidywalnej przyszłości, i dopóki będą pojawiać się na telewizorach z wyjątkową jakością obrazu, z pewnością znajdzie się miejsce na jedno i drugie.

Najlepsze oferty na telewizory Samsung w tej chwili

[bestseller Amazona=»telewizor samsung»]