Windows 11 robi stałe postępy wśród graczy, ale ogólnie tempo adopcji jest nadal dość powolne w oparciu o najnowsze statystyki Steam.

Właśnie opublikowano czerwcową ankietę dotyczącą sprzętu Steam (otwiera się w nowej karcie), która pokazuje, że liczba graczy korzystających z systemu Windows 11 na platformie Valve przekroczyła granicę 20%, osiągając dokładnie 21,23%.

Oznacza to wzrost o 1,64% w porównaniu z poprzednim miesiącem, co oznacza, że ​​w ciągu ostatnich trzech miesięcy udział rynkowy Windows 11 na platformie Steam wzrósł o niecałe 4,4%, czyli średnio o 1,5% miesięcznie.

To naprawdę nie jest dobre, biorąc pod uwagę, że jeśli cofniemy się do początku 2022 roku, patrzyliśmy na wzrosty w zakresie 2%, a nawet 3,4% w styczniu.

Windows 10 pozostaje najpopularniejszym systemem operacyjnym używanym przez graczy Steam, co nie powinno dziwić 71,26%, choć w tym miesiącu spadł o mocne 2,63% (utrata udziału w rynku do Windows 7, co będzie bardziej odzwierciedlać skład ankiety, ponieważ zmienia się każdego miesiąca).

Analiza: Nadchodzą większe zmiany dla graczy

Jasne, możemy wskazać na skoki o 2% lub 3% w poprzednich miesiącach, ale to było wtedy, gdy Windows 11 był nowy i zajęty przyciąganiem ciekawskich użytkowników, którzy chcą migrować, gdy platforma jest nadal stosunkowo gorąca w przysłowiowej prasie.

Mimo to nie możemy oprzeć się wrażeniu, że stały postęp, jaki ostatnio poczyniono, jest, jak wspomniano, powolny w przypadku systemu Windows 11. Niektóre z nich mogą być odzwierciedleniem technologii oferowanej użytkownikom przez nowy system operacyjny. naprawdę dochodzą jeszcze do skutku.

Tak, Windows 11 ma kilka nowych korzyści, które są teraz na żywo i przydatne, takie jak Auto HDR, który jest świetny dla osób z wyświetlaczem HDR, i kilka drobnych poprawek wydajności pod maską. Jednak niektóre z największych zmian dla graczy, takie jak DirectStorage, które powinny przynieść znacznie większe ulepszenia w systemach Windows 11 (w porównaniu do tego, co zrobi z Windows 10), muszą jeszcze zostać wprowadzone. (W rzeczywistości DirectStorage jest już dostępny dla systemu Windows 11, ale żadna gra go jeszcze nie obsługuje; pierwszą będzie Forspoken, która teoretycznie zadebiutuje w październiku.)

Aby zachęcić graczy do uaktualnienia, DirectStorage będzie znacznie większą marchewką, gdy wejdzie w grę, więc ostatecznie powinniśmy zobaczyć powrót większych skoków w adopcji systemu Windows 11. Jednak tam system operacyjny prawdopodobnie będzie podążał stabilnie i nieciekawe tempo przyciągania nowych użytkowników.

Poza światem gier inne statystyki również wskazują na słabe tempo adopcji, które ostatnio było nieco wolniejsze. Tak więc ogólny obraz przedstawia system operacyjny, który ma problemy z wprowadzeniem większej liczby osób na przyzwoitą stawkę. W szerszym sensie Windows 11 22H2 może pomóc wzbudzić nieco większe zainteresowanie, z kilkoma przydatnymi zmianami, gdy pojawi się jeszcze w tym roku.

Udostępnij to