Windows 11 ma nowy podgląd na Dev Channel, który zawiera kilka inteligentnych poprawek interfejsu i lepsze, bardziej naturalne głosy dla Narratora.

Narrator, wbudowane narzędzie, które odczytuje zawartość ekranu, na przykład strony internetowej, ma teraz dwa nowe naturalne głosy w amerykańskim angielskim (kobieta), zwane „Jenny” i „Aria”. Użytkownicy mogą wybrać ten, który preferują, a po pobraniu i zainstalowaniu głosów działają bez połączenia z Internetem.

Microsoft wprowadził również nowe skróty klawiaturowe dla Narratora, aby ułatwić przełączanie się między różnymi głosami (i nie tylko).

Nowa wersja podglądu 22543 wprowadza również kilka drobnych, ale fajnych zmian w interfejsie pulpitu, w tym zmianę rozmiaru przechwyconych okien. Gdy to zrobisz, przechwycone okna (oprócz głównego) rozmazują się i nakładają na odpowiednią ikonę aplikacji. To całkiem fajny efekt, który sprawia, że ​​trochę łatwiej jest zobaczyć, ile miejsca dajesz rozbitym oknom.

Dodatkowo panel sterowania multimediami na kierownicy na ekranie blokady został teraz zmieniony, aby pasował do szybkich ustawień. To konkretne ustawienie jest obecnie wdrażane tylko u ograniczonej liczby testerów, a opinie zostaną ocenione przed rozpoczęciem szerszego wdrażania. Innymi słowy, nie zdziw się, jeśli nadal tego nie rozumiesz.

Jak zawsze, w tym podglądzie dostępnych jest wiele poprawek dla systemu Windows 11, w tym poprawka problemu z awarią Eksploratora plików, która występuje podczas przeciągania pliku z archiwum ZIP. Cała wykonana praca została podsumowana w poście na blogu Microsoftu na temat nowej wersji (wraz ze znanymi problemami, których nie da się uniknąć we wczesnej wersji zapoznawczej – spodziewaj się również nieznanych problemów).

Analiza: szybki postęp dzięki funkcjom ułatwień dostępu

Dobrze jest widzieć ciągły postęp na froncie dostępności, jeśli chodzi o bardziej naturalne głosy Narratora, które zostały już dobrze przyjęte przez testerów korzystających z tej funkcji. Przypuszczalnie wkrótce zobaczymy więcej opcji dla różnych głosów.

Dostępność to coś, co Microsoft słusznie nadał priorytet w systemie Windows, a najnowszym ważnym krokiem jest wprowadzenie pełnych funkcji sterowania głosem (zbudowanych z technologią rozpoznawania mowy Dragon firmy Nuance) oraz wirtualnej klawiatury, którą można pisać za pomocą głosu. Prace nad ułatwieniami dostępu trwają oczywiście od lat i wprowadzają kilka bardzo przydatnych funkcji, takich jak śledzenie gałek ocznych, które zadebiutowały prawie pięć lat temu w systemie Windows 10.

Dzisiejsze najlepsze oferty na laptopy

Windows 11 otrzymuje inteligentne zmiany w interfejsie i nowe głosy

Udostępnij to