Windows 11 otrzymuje inteligentne zmiany w interfejsie i nowe głosy

Windows 11 otrzymuje inteligentne zmiany w interfejsie i nowe głosy

Windows 11 ma nową wersję zapoznawczą na kanale deweloperskim, która zawiera kilka inteligentnych ulepszeń interfejsu i lepsze, bardziej naturalne głosy dla Narratora.

Narrator, wbudowane narzędzie, które odczytuje zawartość ekranu, na przykład stronę internetową, ma teraz dwa nowe naturalne amerykańskie (żeńskie) głosy, zwane „Jenny” i „Aria”. Użytkownicy mogą wybrać ten, który preferują, a po pobraniu i zainstalowaniu głosów działają bez połączenia z Internetem.

Firma Microsoft wprowadziła także nowe skróty klawiaturowe dla Narratora, aby ułatwić przełączanie między różnymi głosami (i nie tylko).

Nowa wersja zapoznawcza 22543 wprowadza również kilka drobnych, ale sprytnych zmian w interfejsie pulpitu, w tym zmianę rozmiaru przechwyconych okien. Gdy to zrobisz, przechwycone okna (oprócz głównego) zostaną rozmyte i nałożone na odpowiednią ikonę aplikacji. To całkiem fajny efekt, dzięki któremu trochę łatwiej jest zobaczyć, ile miejsca dajesz tym rozbitym oknom.

Dodatkowo panel sterowania multimediami na kierownicy na ekranie blokady został teraz zmieniony, aby odpowiadał elementom sterującym szybkich ustawień. To konkretne ulepszenie jest obecnie udostępniane tylko ograniczonej liczbie testerów, a opinie zostaną ocenione przed rozpoczęciem szerszego wdrożenia. Innymi słowy, nie zdziw się, jeśli jeszcze tego nie dostaniesz.

Jak zawsze w tej wersji zapoznawczej dostępnych jest wiele poprawek dla systemu Windows 11, w tym poprawka dotycząca problemu z awarią Eksploratora plików, która występuje podczas przeciągania pliku z pliku ZIP. Całość wykonanej pracy podsumowano w poście na blogu Microsoftu na temat nowej wersji (wraz ze znanymi problemami, których nie da się uniknąć w przypadku wcześniejszej wersji zapoznawczej – należy się też spodziewać kilku nieznanych problemów).

Analiza: Szybki postęp dzięki funkcjom ułatwień dostępu

Miło jest widzieć ciągły postęp w zakresie dostępności, jeśli chodzi o bardziej naturalne głosy w Narratorze, które zostały już dobrze przyjęte przez testerów korzystających z tej funkcji. Prawdopodobnie wkrótce zobaczymy więcej opcji dla różnych głosów.

Dostępność jest czymś, co Microsoft słusznie potraktował w systemie Windows jako priorytet, a najnowszym ważnym krokiem jest wprowadzenie możliwości pełnej kontroli głosowej (zbudowanej przy użyciu technologii rozpoznawania głosu Dragon firmy Nuance) oraz wirtualnej klawiatury, na której można pisać głosem. Prace nad dostępnością trwają oczywiście od lat i przyniosły kilka bardzo przydatnych funkcji, takich jak śledzenie wzroku, które zadebiutowało prawie pięć lat temu w systemie Windows 10.

Dzisiejsze najlepsze oferty na laptopy