Wiele MŚP nadal nie jest przygotowanych na cyberataki

Wiele MŚP nadal nie jest przygotowanych na cyberataki

Według nowych badań przeprowadzonych przez DataSolutions Group, większość małych i średnich firm nie jest odpowiednio przygotowana do radzenia sobie z rosnącym problemem cyberataków.

Niedawny raport „Cyber ​​​​Concerns” sprzedawcy IT wykazał, że 89% kadry kierowniczej „coraz bardziej” martwi się oprogramowaniem ransomware i złośliwym oprogramowaniem. Na rosnące obawy składa się kilka czynników, w tym brak personelu, narzędzi i usług wysokiej jakości oraz budżetu.

W rzeczywistości 43% małych i średnich firm stwierdziło, że ma trudności z uzyskaniem wiedzy specjalistycznej potrzebnej do reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa, a 10% „naprawdę miało trudności”. Mniej więcej taki sam odsetek (45%) zgłaszał trudności w posiadaniu wysokiej jakości personelu i wystarczających budżetów IT do obsługi tych problemów. Kolejne 12% stwierdziło, że naprawdę ma trudności.

Bez litości dla przestępców

Jednocześnie cyberprzestępcy nie okazują litości. Ponad jedna trzecia stwierdziła, że ​​ataki, których doświadczyła w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, stały się bardziej wyrafinowane, a 45% odnotowało również wzrost ich częstotliwości.

Jeśli chodzi o rozwiązania technologiczne, które mogą pomóc MŚP w tym obszarze, firmy nie są stracone. Czterech na pięciu (80%) wolałoby mieć kompleksowe rozwiązanie zabezpieczające (otwiera się w nowej karcie), które pomogłoby im zarządzać wszystkim i zapewniało całościowe podejście do widoczności. Jednocześnie rozważają Zero Trust Network Access jako środek ochrony sieci.

Niedawny raport firmy Forrester stwierdza, że ​​dwie trzecie (68%) firm planuje zainwestować więcej pieniędzy w inicjatywy Zero Trust.

„Szacuje się, że potencjalny koszt naruszenia bezpieczeństwa przekracza średnio 1 miliona funtów, dlatego posiadanie odpowiednich rozwiązań i strategii w zakresie cyberbezpieczeństwa jest tak ważne dla MŚP” — powiedział Michael O'Hara, dyrektor generalny grupy DataSolutions. „Interesujące było obserwowanie przytłaczającej reakcji na pomysł kompleksowego rozwiązania do zarządzania wszystkim, ponieważ jest to trend, który obserwujemy coraz częściej”.

„Gdy zbliża się rok 2023, a niepewność gospodarcza utrzymuje się, może dojść do rozmowy między kierownictwem MŚP a decydentami w celu obniżenia ogólnych kosztów, a cyberbezpieczeństwo jest częścią tego. Jednak te dane pokazują, że inwestowanie w cyberbezpieczeństwo jest ważniejsze niż kiedykolwiek.