Czy powinieneś kupić telewizor QLED czy telewizor Ultra HD? Jeśli masz ochotę kupić nowy telewizor, prawdopodobnie spotkałeś się z obydwoma terminami. Co mieli na myśli? Potrzebujesz tego? Czy można uzyskać jedno i drugie?

Na początek większość dostępnych obecnie telewizorów QLED to telewizory 4K. Tak naprawdę wszystkie telewizory QLED w sprzedaży mają minimalną rozdzielczość 4K, więc w praktyce nie można mieć tego pierwszego bez tego drugiego. Powiedziawszy to, można uzyskać telewizor 4K Ultra HD bez QLED; istnieje również wiele zwykłych telewizorów LED-LCD i OLED.

Rynek telewizorów jest zaśmiecony celowo mylącymi nazwami nowych przełomów w obrazowaniu, zmian konstrukcyjnych i nowych iteracji, które mają sprawić, że zakup telewizora stanie się ćwiczeniem podczas testowania. Aby uzyskać QLED i Ultra HD, najlepiej wiedzieć, czym one są i dlaczego ich potrzebujesz.

To jest co dokładnie musisz wiedzieć o QLED i Ultra HDi jej pozycję na rynku telewizyjnym.

Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów Samsung

[bestseller Amazona=”Telewizory Samsung”]

Co oznacza QLED?

QLED, jeśli nigdy o nim nie słyszałeś, to w zasadzie nadęty telewizor LED-LCD w rodzaju, który istnieje od dziesięcioleci.

QLED oznacza Quantum Dot Light Emitting Diode.. Chociaż Samsung produkuje wiele rodzajów telewizorów, Telewizor QLED to masowo produkowana zaawansowana technologia panelowa, jak widać, patrząc na nowe telewizory Samsunga w tym roku.

4K Ultra HD

(Zdjęcie: Apple)

Co to jest Ultra HD?

Ponadto Ultra HD to funkcja telewizyjna, którą można znaleźć wszędzie na nowszych telewizorach o przekątnej około 40 cali. Skrót od „ultra wysokiej rozdzielczości”, Ultra HD ogólnie odnosi się do telewizorów o rozdzielczości 4K. Usłyszysz, jak ludzie rozmawiają o telewizorach UTelewizory ltra HD i 4K, ale to dokładnie to samo.

Pod względem ostrości są teraz mocno w głównym nurcie, zastępując telewizory Full HD, które są płynniejsze, ale nie tak szczegółowe, jak telewizory nowej generacji 8K.

Na razie, Telewizory 4K Ultra HD to idealne miejsce dla telewizorów z dużym ekranem, zarówno pod względem technologii, jak i ceny, choć wybór QLED jest również bardziej skomplikowany. Na przykład Samsung produkuje telewizory 4K QLED, ale także telewizory 4K LED, telewizory Micro LED i dość myląco nazwane telewizory Neo QLED (QLED, ale z podświetleniem Mini LED).

„Ultra HD” odnosi się do standardu kina cyfrowego 4K, podczas gdy „4K” jest zwykle używane w domowych telewizorach konsumenckich. Tak czy inaczej, 4K jest obecnie najpopularniejszą rozdzielczością pikseli dla telewizora. Telewizory Ultra HD wykorzystują panel 3840 x 2160 pikseli, znany jako 2160p, ale także 4K, ponieważ obrazy mają szerokość prawie 4000 pikseli.

Ale czy potrzebujesz Ultra HD?

Tak, choćby dlatego, że będzie to domyślna funkcja w prawie wszystkich telewizorach o przekątnej 40 cali i większych, chyba że wybierzesz bardzo drogi model 8K lub bardzo mały telewizor. Więc chyba że jesteś szukasz telewizora 32-calowego, być może do sypialni, na pewno będziesz szukał telewizora 4K Ultra HD.

Telewizor Samsung 8K QLED

(Zdjęcie: Samsung)

Podczas Natywnych źródeł treści 4K niewiele, teraz szybko rośnie. Znajdziesz natywne treści 4K na Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus, Hulu, Rakuten TV i innych serwisach streamingowych, a także dyski Ultra HD Blu-ray, podczas gdy Apple TV 4K, PlayStation 4 Pro, PlayStation 5 i Xbox Series X renderują natywną zawartość 4K.

Jak działa QLED? Czy różni się od OLED?

Telewizory QLED wykorzystują filtr „kropek kwantowych”. Wykonane z bardzo małych, precyzyjnie kontrolowanych cząstek półprzewodnikowych, te filtry kropek kwantowych można bardzo precyzyjnie kontrolować w celu uzyskania koloru, co zasadniczo pomaga stworzyć jaśniejszy obraz i szersze spektrum kolorów.

Następnie jeśli spojrzysz na telewizor 4K LED i telewizor 4K QLED, ogólna zasada jest taka, że ​​telewizor QLED będzie lepszy pod względem wierności kolorów. Chociaż Samsung sprzedaje większość telewizorów QLED, dostarcza je również TCL i Hisense.

OLED czy QLED? to pytanie często zadawane przez tych, którzy chcą kupić telewizor premium, ale w dużej mierze opiera się na niezrozumieniu, czym jest telewizor QLED. Niemal alfabetyczna nazwa QLED sprawia, że ​​wydaje się to bezużyteczną alternatywą dla technologii OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne), ale są one drastycznie różne.

Piksele w telewizorze QLED są oświetlone staromodnym podświetleniem (bezpośrednie podświetlenie LED i oświetlenie krawędziowe). Dlatego też Telewizory QLED nie pokazują czarnych obszarów na obrazach, tak jak telewizory OLED. Dzieje się tak, ponieważ telewizory OLED kontrolują każdy piksel i są od początku cieńsze. Telewizory OLED oferują również znacznie szersze kąty widzenia, płynniejsze ruchy i lepsze poziomy czerni, co oznacza to, że generalnie lepiej nadają się do filmów.

Jednak Telewizory QLED wyróżniają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniacha także do monitorów komputerów stacjonarnych i laptopów. Problemy QLED vs OLED pozostają, ponieważ stawiają Samsunga, jedynego producenta paneli QLED, przeciwko LG, jedynemu producentowi paneli OLED, który dostarcza je do Sony, Panasonic i Philips.

Co to jest Neo QLED? Mini LED? Mikro LED?

Samsung TV

(Zdjęcie: Samsung)

Jak mogłeś zauważyć, Samsung zatrudnia armie twórców marketingu, którzy wymyślili niepokojącą terminologię, z których najnowszą jest Neo QLED. znalezione w Telewizor Samsung 2021, to własna nazwa Samsunga dla czegoś, czego używa wielu producentów telewizorów: Mini LED. Telewizory Mini LED wykorzystują „mikrowarstwę” w podświetleniu, aby kierować światło z mini diod LED przez te same kropki kwantowe, które są używane w telewizorach QLED. Efektem końcowym jest lepsza kontrola połysku.

Micro LED to zupełnie nowa (i niezwykle droga) technologia paneli telewizyjnych co grozi wyrzuceniem QLED z historii. To już istnieje, odkąd Samsung wprowadził Micro LED „The Wall” w 2018 roku, chociaż na początku 2021 roku Samsung Micro LED TV został wprowadzony na rynek w rozmiarach 110, 99 i 88 cali.

Jak można się domyślić, ta nowa technologia paneli – która wykorzystuje diody LED wielkości piksela do tworzenia jaśniejszych, bardziej kontrastowych obrazów przy mniejszej mocy – jest na razie wszystkim i tylko w telewizorach wielkości potwora, których prawie na pewno nie można. płacić. Jest to kwestia, o której należy pamiętać w przyszłości; przygotuj się na debatę między Micro LED i OLED.

Samsung q80t

(Na zdjęciu: telewizor Samsung Q80T QLED 2020). (Zdjęcie: Samsung)

Czy powinieneś kupić telewizor QLED 4K Ultra HD?

Jeśli interesujesz się QLED, wybierz najlepsze telewizory Samsung QLED. Za tę cenę bardzo podoba nam się zeszłoroczny Samsung Q80T QLED, który kosztuje 1,099 EUR / 1,199 EUR (około 1,500 USD). Jeśli jednak podkręcisz to, zobaczysz, że tylko niektóre telewizory Samsung 8K, takie jak Q800T i Q950TS, wykorzystują technologię paneli QLED.

Jeśli jednak nie zależy Ci na QLED i chcesz po prostu telewizor 4K, poszukaj najlepszych telewizorów 4K, które obsługują technologie, takie jak QLED i OLED, i obejmują marki takie jak LG, Panasonic, Sony i Philips, a także Samsung.

Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów Samsung

[bestseller Amazona=”Samsung TV”]

  • Szukasz wyświetlacza o jeszcze wyższej rozdzielczości? Sprawdź naszą listę najlepszych telewizorów 8K.

[bestseller Amazona=”Telewizja 8K”]