Czy powinieneś kupić telewizor QLED czy telewizor Ultra HD? Jeśli masz ochotę na zakup nowego telewizora, prawdopodobnie spotkałeś się z tymi dwoma określeniami. Co mieli na myśli? Potrzebujesz tego? Czy można mieć jedno i drugie?

Na początek większość dostępnych obecnie telewizorów QLED to telewizory 4K. Tak naprawdę wszystkie sprzedawane telewizory QLED mają minimalną rozdzielczość 4K, więc w praktyce nie można mieć tego pierwszego bez drugiego. To powiedziawszy, możliwe jest uzyskanie telewizora 4K Ultra HD bez QLED; istnieje również wiele popularnych telewizorów LED-LCD i OLED.

Rynek telewizyjny jest nękany celowo mylącymi nazwami nowych zwiastunów, poprawek projektowych i nowych iteracji zaprojektowanych tak, aby zakup telewizora był ćwiczeniem w zaznaczaniu pudełek. W przypadku QLED i Ultra HD lepiej wiesz, czym one są i dlaczego ich potrzebujesz.

Oto podsumowanie tego, co dokładnie musisz wiedzieć o QLED, Ultra HD i miejscu, w którym te dwie technologie pasują do siebie na rynku telewizyjnym.

Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów Ultra HD i QLED

Spis treści

Co oznacza QLED?

QLED, jeśli nigdy wcześniej o tym nie słyszałeś, to w zasadzie nadęty telewizor LED-LCD, taki, jaki istnieje od dziesięcioleci.

QLED to skrót od Quantum Dot Light Emitting Diode. Chociaż Samsung produkuje wiele rodzajów telewizorów, QLED TV to ich masowo produkowana wysokiej klasy technologia paneli, jak widać, jeśli spojrzysz na tegoroczne nowe telewizory Samsung.

(Zdjęcie: Apple)

Co to jest UltraHD?

Z drugiej strony Ultra HD to funkcja telewizyjna, którą można znaleźć wszędzie w nowych telewizorach o przekątnej około 40 cali. Skrót od „ultra wysokiej rozdzielczości”, Ultra HD ogólnie odnosi się do telewizorów o rozdzielczości 4K. Usłyszysz, jak ludzie rozmawiają o telewizorach Ultra HD i telewizorach 4K, ale to dokładnie to samo.

Jeśli chodzi o ostrość, są teraz mocno w głównym nurcie, przejmując płynniejsze telewizory Full HD, ale nie tak szczegółowe, jak telewizory 8K nowej generacji.

Na razie telewizory 4K Ultra HD są ulubionym miejscem telewizorów z dużym ekranem, zarówno pod względem technologii, jak i ceny, ale przejście na QLED jest również trudniejsze. Na przykład Samsung produkuje telewizory QLED 4K, ale także telewizory LED 4K, telewizory Micro LED i Neo QLED (QLED, ale z podświetleniem Mini LED), myląco nazywane telewizorami.

„Ultra HD” odnosi się do standardu kina cyfrowego 4K, podczas gdy „4K” jest zwykle używane w domowych telewizorach konsumenckich. Tak czy inaczej, 4K jest obecnie najczęstszą rozdzielczością pikseli w telewizorach. Telewizory Ultra HD wykorzystują panel o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli, zwany 2160p, ale także 4K, ponieważ obrazy mają prawie 4000 pikseli szerokości.

Ale czy potrzebujesz Ultra HD?

Tak, choćby dlatego, że będzie to domyślna funkcja na prawie wszystkich telewizorach o przekątnej około 40 cali lub większej, chyba że wybierzesz bardzo drogi model 8K lub bardzo mały telewizor. Więc jeśli nie szukasz 32-calowego telewizora, na przykład do sypialni, na pewno będziesz szukać telewizora 4K Ultra HD.

Chociaż natywnych źródeł treści 4K jest niewiele, szybko się rozwijają. Natywne treści 4K znajdziesz w serwisach Netflix, Amazon Prime Video, Disney Plus, Hulu, Rakuten TV i innych serwisach telewizji strumieniowej, a także na płytach Ultra HD Blu-ray, a Apple TV 4K, PlayStation 4 Pro, PlayStation 5 i Xbox Wszystkie serie X obsługują natywną zawartość 4K.

Telewizor Samsung QLED 8K

(Zdjęcie: Samsung)

Jak działa QLED? Czy różni się od OLED?

Telewizory QLED wykorzystują filtr „kropek kwantowych”. Wykonane z bardzo małych cząstek półprzewodnikowych, które można precyzyjnie kontrolować, te filtry kropek kwantowych można bardzo precyzyjnie kontrolować pod kątem koloru, co zasadniczo pomaga w tworzeniu jaśniejszego obrazu i szerszego spektrum kolorów.

Więc jeśli patrzysz na telewizor LED 4K i telewizor QLED 4K, ogólną zasadą jest to, że telewizor QLED będzie lepszy pod względem dokładności kolorów. Chociaż Samsung sprzedaje większość telewizorów QLED, dostarcza je również TCL i Hisense.

OLED vs QLED to pytanie często zadawane przez osoby, które chcą kupić wysokiej klasy telewizor, ale w dużej mierze opiera się ono na niezrozumieniu, czym jest telewizor QLED. Alfabetyczna nazwa QLED sprawia, że ​​​​brzmi to jak bezpośrednia alternatywa dla technologii OLED (organiczna dioda elektroluminescencyjna), ale są one radykalnie różne.

Piksele telewizora QLED są podświetlane przez oldschoolowe podświetlenie (bezpośrednie podświetlenie LED i oświetlenie krawędziowe). Dlatego telewizory QLED nie wyświetlają czarnych obszarów obrazu tak dobrze, jak telewizory OLED. Dzieje się tak, ponieważ telewizory OLED kontrolują każdy pojedynczy piksel, a także są cieńsze. Telewizory OLED oferują również znacznie większe kąty widzenia, płynniejsze szybkie ruchy i lepsze poziomy czerni, co oznacza, że ​​generalnie lepiej nadają się do oglądania filmów.

Jednak telewizory QLED doskonale sprawdzają się w dobrze oświetlonych pomieszczeniach oraz na monitorach komputerów stacjonarnych i laptopów. Pytania na temat QLED vs OLED trwają, gdy stawiają Samsunga, jedynego producenta paneli QLED, przeciwko LG, jedynemu producentowi paneli OLED, który dostarcza je Sony, Panasonic i Philips.

telewizor samsunga

(Zdjęcie: Samsung)

Co to jest Neo QLED? Mini-LED? Mikro diody?

Jak być może zauważyłeś, Samsung zatrudnia armie kreacji marketingowych do generowania wprowadzającej w błąd terminologii, z których najnowszą jest Neo QLED. Znaleziona w linii telewizorów Samsung 2021, to własna nazwa Samsunga dla czegoś, czego używa wielu producentów telewizorów: Mini LED. Mini telewizory LED wykorzystują „mikrowarstwę” w podświetleniu, aby kierować światło z mini diod LED przez te same kropki kwantowe, które są używane w telewizorach QLED. Efektem końcowym jest większa kontrola nad kontrolą jasności.

Micro LED to zupełnie nowa (i niesamowicie droga) technologia paneli telewizyjnych, która grozi wygnaniem QLED z historii… być może. Istnieje od czasu, gdy Samsung wypuścił „The Wall” Micro LED w 2018 roku, chociaż telewizor Micro LED firmy Samsung został wprowadzony na rynek na początku 2021 roku w rozmiarach 110 cali, 99 cali i 88 cali.

Jak można się domyślić, ta nowa technologia paneli, która wykorzystuje diody LED wielkości pikseli do tworzenia jaśniejszych obrazów o wyższym kontraście przy mniejszym zużyciu energii, to na razie wszystkie telewizory wielkości potworów, na które zdecydowanie nie możesz sobie pozwolić. To jest spojrzenie w przyszłość; przygotuj się na debatę Micro LED kontra OLED.

Samsung q80t

(Na zdjęciu: telewizor Samsung Q80T QLED 2020). (Zdjęcie: Samsung)

Czy warto kupić telewizor 4K Ultra HD QLED?

Jeśli jesteś ustawiony na QLED, wybierz najlepsze telewizory QLED firmy Samsung. Za tę cenę podoba nam się zeszłoroczny Samsung Q80T QLED, który przywróci ci 1,199 USD / 1,099 GBP (około 1,500 USD). Pójdź jednak o krok dalej, a przekonasz się, że tylko kilka telewizorów Samsung 8K, takich jak Q800T i Q950TS, wykorzystuje technologię paneli QLED.

Jeśli jednak nie zależy Ci na QLED i chcesz po prostu telewizor 4K, poszukaj najlepszych telewizorów 4K, które obejmują technologie, w tym QLED i OLED, obejmujące marki takie jak LG, Panasonic, Sony i Philips, a także Samsung.

Dzisiejsze najlepsze oferty telewizorów Ultra HD i QLED

  • Szukasz ekranu o wyższej rozdzielczości? Sprawdź naszą listę najlepszych telewizorów 8K
Udostępnij to