Każdego dnia dodajesz do swojego telefonu coraz więcej informacji. Każdego dnia staje się pełniejszą cyfrową reprezentacją Ciebie. Konta bankowe, aplikacja PayPal, nawet menedżery haseł – wszystko tam jest, plus konta w mediach społecznościowych, zdjęcia… lista jest długa.

Implikacja jest jasna. Twój telefon stanowi ogromne zagrożenie dla Twojej prywatności i tożsamości. Po kradzieży dane można pobrać z telefonu, a następnie wykorzystać do kradzieży tożsamości, czyniąc z ciebie ofiarę oszustwa tożsamości.

Chroń swój smartfon przed kradzieżą

Pierwszym krokiem w minimalizowaniu kradzieży tożsamości za pośrednictwem smartfona jest utrudnienie kradzieży.

Na początek nie zostawiaj telefonu na widoku w samochodzie. Zamiast tego użyj schowka lub wsuń go pod siedzenie. Więc jeśli telefon jest poza zasięgiem wzroku, nie jest celem. To samo dotyczy każdego urządzenia, które przechowuje dane osobowe.

Na ulicy trzymaj telefon poza zasięgiem wzroku. Nie potrząsaj tym; trzymaj go w wewnętrznej kieszeni płaszcza. W przeciwnym razie trzymaj go w bezpiecznej kieszeni w torbie, noś go bezpiecznie. Użyj zestawu głośnomówiącego Bluetooth, aby uniknąć konieczności wyjmowania telefonu w celu wykonywania lub odbierania połączeń.

Powinieneś także znać taktykę przestępców ulicznych, jeśli chodzi o kradzież telefonów. Mają różne taktyki, aby cieszyć się osobistą przestrzenią i używać swoich rzeczy. Kluczowe przykłady:

Pytają o godzinę. Chociaż Twoją pierwszą reakcją jest wyciągnięcie telefonu, aby go sprawdzić, naraża Cię to na ryzyko. Zamiast tego zidentyfikuj zegarek, który widzisz ze swojej lokalizacji lub poruszaj się bez odpowiedzi.

Zostaniesz zaczepiony w zatłoczonym miejscu. Może się to zdarzyć, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Kluczowym przykładem jest chwila w pociągu metra, w której ludzie wchodzą i wychodzą, dziesiątki osób popychają Cię jednocześnie. To świetna okazja, więc trzymaj telefon poza zasięgiem wzroku.

Chociaż wiele z tych praktyk jest dość oczywistych, należy o nich pamiętać.

Cerradura irrompible

(Źródło zdjęcia: KAUST)

Chroń sekrety swojego smartfona

Następnie musisz upewnić się, że jeśli Twój telefon zostanie skradziony, nie ujawni niczego, co mógłby wykorzystać złodziej tożsamości. Różne narzędzia i aplikacje mogą sprawić, że Twój telefon nie zdradzi Twoich tajemnic.

1. Zaszyfruj swój telefon

Użyj opcji pełnego szyfrowania dysku w telefonie, aby mieć pewność, że dostęp do danych nie będzie możliwy bez odpowiedniego uwierzytelnienia. Wszystkie platformy mobilne mają opcję szyfrowania, więc poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, jak ją włączyć. Należy pamiętać, że danych nie można odzyskać po zaszyfrowaniu, jeśli zapomnisz hasła telefonu.

2. Bezpieczne uwierzytelnianie

Większość telefonów oferuje rozpoznawanie twarzy, czytnik linii papilarnych lub możliwość wprowadzenia silnego hasła. Unikaj kodów PIN i czterocyfrowych formularzy, ponieważ pozostawiają one na ekranie tłusty ślad, który można wykorzystać do złamania kodu. Dla wygody i niezawodności zabezpieczenia odcisków palców lub odcisków palców okazały się najskuteczniejsze.

3. Użyj narzędzia do blokowania aplikacji

Jeśli Twój telefon zostanie skradziony i uzyskasz dostęp, niektóre aplikacje (takie jak kontakty, poczta e-mail, dyski w chmurze i media społecznościowe) ujawnią swoje sekrety zaraz po uruchomieniu. Możesz ustawić indywidualne hasła dla poufnych aplikacji z zainstalowaną blokadą aplikacji. Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach może to być denerwujące, ale ogólnie jest to dobra opcja bezpieczeństwa.

4. Zainstaluj aplikację antykradzieżową

Narzędzia wykrywające zmianę okoliczności mogą wywołać alarm antywłamaniowy. Na przykład, jeśli telefon zostanie rozładowany, przeniesiony lub jeśli karta SIM zostanie zmieniona bez autoryzacji, alarm może zostać wyzwolony. Aplikacje te często oferują opcję wyłączenia alarmu lub nawet wysłania go po cichu, powiadamiając wyznaczony kontakt (lub wszystkich), że telefon został skradziony.

5. Znajdź i usuń skradziony telefon

Znajdź moje urządzenie na Androida i Znajdź moje na iPhone'a mogą być używane do zdalnego wyczyszczenia skradzionego telefonu. Aplikacje takie jak Cerberus i Prey również mogą to zrobić i sfotografować atakującego za pomocą aparatu telefonu. Możesz zdalnie zniszczyć dane za pomocą aplikacji internetowej, jeśli Twój telefon zostanie skradziony.

Wszystkie te narzędzia mogą służyć do ochrony telefonu przed nieautoryzowanym dostępem. Jeśli nie chcesz korzystać z żadnego z nich, skorzystaj przynajmniej z szyfrowania dysku i usługi wykrywania telefonu na ich platformie.

Uważaj na kradzież tożsamości rachunku telefonicznego

Zupełnie inny rodzaj kradzieży tożsamości dotyczy korzystania z telefonów komórkowych. Podszywanie się pod rachunki telefoniczne ma miejsce, gdy telefon komórkowy jest kupowany na Twoje nazwisko bez Twojej wiedzy. Być może padłeś ofiarą tego lub Twój adres mógł być używany pod czyimś nazwiskiem. Jest to powszechna taktyka, aby skorzystać z doskonałej zdolności kredytowej i uzyskać finansowanie na zakup telefonu.

Oszustwo związane z rachunkiem telefonicznym polega na podszywaniu się pod ofiarę na jeden z dwóch sposobów:

  • Odwiedzane są ciemne strony internetowe z bazami danych pełnymi skradzionych danych konta, dane są kupowane, a następnie wykorzystywane do zakupu telefonu, z wszystkimi rachunkami obciążającymi ofiarę.
  • Phishing może zostać wykorzystany do nakłonienia ofiary do ujawnienia danych osobowych potrzebnych do otwarcia konta. Są one następnie kierowane do sprzedawcy smartfonów wraz z fałszywym dokumentem tożsamości i zakupionym telefonem.

Ten rodzaj kradzieży tożsamości powinien być szybko wykryty. Po otrzymaniu oświadczenia skontaktuj się z siecią telefonii komórkowej i zgłoś umowę jako oszukańczą.

Twój telefon to Ty, jak chronić swoje urządzenie przed

(Zdjęcie: Pexels)

Chroń swoją tożsamość przed kradzieżą - zabezpiecz telefon

Mając tak dużo danych osobowych w kieszeni, warto zrozumieć ryzyko i podjąć środki ostrożności, aby zabezpieczyć telefon.

A estas alturas debería ser obvio: proteger su teléfono es un paso crucial en la lucha contra el robo de identidad. Por lo tanto, siga estos pasos para asegurarse de que nunca le quite los ojos de encima, permanezca completamente protegido contra el acceso no autorizado y no filtre sus datos a los ladrones de identidad.

Udostępnij to