Amazon kupuje iRobota za 1700 miliarda dolarów

Amazon kupi iRobota za 1.700 miliarda dolarów. Umowa, którą firmy ogłosiły w piątek rano, sprawi, że popularna gama odkurzaczy robotycznych Roomba stanie się częścią rodziny Amazon i przyspieszy głębszą integrację z inteligentnym asystentem Amazon Alexa i ekosystemem inteligentnego domu Amazona.

Założona w 1990 roku przez robotyków z MIT, Colina Angle'a i Helen Greiner, przez większość lat dziewięćdziesiątych firma zmagała się z trudnościami, próbując włamać się do zabawy z przesadnie prawdziwym i przerażającym robotem My Real Baby Doll (otwiera się w nowej pestaña). iRobot, bez embarga, encontró oro cuando se alejó de los antropomórficos y entó en el espacio de los utilitarios robots, prezentuje swojego pierwszego robota odkurzającego Roomba w 1990 roku.

Linia rozrosła się od tego początkowego okrągłego robota o wartości 199 USD do całej linii Roombas, z których większość bardzo przypomina oryginalnego automatycznego asystenta domowego. iRobot ostatecznie rozgałęził się na roboty do czyszczenia rynien (Looj (otwiera się w nowej karcie)) i roboty mopujące (Braava Jet).

Dokonała również własnych przejęć, nabywając Evolution Robotics (otwiera się w nowej zakładce), producentów konkurencyjnego robota do czyszczenia podłóg Mint, w 2012 roku.

Do tej pory firma iRobot sprzedała około 20 milionów zrobotyzowanych odkurzaczy.

Czysty

iRobot dołącza do Amazon, największego na świecie sprzedawcy internetowego, który przez ostatnie siedem lat rozwijał szeroką gamę technologii inteligentnego domu, głównie pod parasolem gamy Echo. Istnieją inteligentne głośniki, wtyczki, zegary, ekrany połączeń wideo i urządzenia do przesyłania strumieniowego. Nie oferuje jednak robota próżniowego marki Amazon.

W oświadczeniu na temat przejęcia, starszy wiceprezes Amazon Devices, Dave Limp, powiedział: „Klienci uwielbiają produkty iRobot i jestem podekscytowany współpracą z zespołem iRobot nad wynalezieniem sposobów, które uczynią życie klientów łatwiejszym i przyjemniejszym.

Colin Angle, który pozostanie na stanowisku dyrektora generalnego (Greiner opuścił firmę wiele lat temu), powiedział w oświadczeniu: „Amazon podziela naszą pasję do tworzenia przemyślanych innowacji, które umożliwiają ludziom robienie więcej w domu i nie mogę wymyślić lepszego miejsca ”. aby nasz zespół mógł kontynuować naszą misję.”

I wtedy

Minie trochę czasu, zanim transakcja uzyska aprobatę organów regulacyjnych i akcjonariuszy, co oznacza, że ​​w najbliższym czasie nic się nie zmieni dla użytkowników Roomby.

Zakładając, że umowa zostanie sfinalizowana, użytkownicy Roomby mogą przynajmniej oczekiwać aktualizacji oprogramowania, które głębiej integrują Alexę Amazona z istniejącymi robotami odkurzającymi Roomba i robotami mopowymi Bravaa Jet.

Mogą wystąpić pewne zmiany w linii produktów. Można go rozwodnić lub, jak miało to miejsce w przypadku Amazon, moglibyśmy zobaczyć nowe i znacznie tańsze odkurzacze robotów iRobot Roomba, być może z dołączonym brandingiem Amazon. Roomba, która reaguje bezpośrednio na polecenia głosowe, wydaje się możliwa.

Przez lata firma iRobot wykonała imponującą pracę, mapując przeciętny dom, a te informacje mogą być przydatne dla technologii Amazon i szerszej sieci produktów. Nie oznacza to tutaj żadnego problemu z prywatnością, ale jeśli wszystkie urządzenia Amazon w twoim domu wiedzą teraz o twoim układzie, może to umożliwić nowe funkcje i interakcje.

Oczywiście to tylko kilka pierwszych dni, a przez jakiś czas Amazon i nowy iRobot mogą działać osobno przez około rok.

Mimo to to świetny czas dla iRobot, firmy, która udowodniła, że ​​robotyka konsumencka może być prawdziwym biznesem, oferując niedrogie roboty domowe, które nie próbowały zaimponować ludzkim wyglądem ani wybrykami, ale wykonywały brudną robotę, której nie chciałeś. . do zrobienia.

Udostępnij to