Uwaga, uzbrój się: pierwszy na świecie laptop RISC-V jest już dostępny w przedsprzedaży

Uwaga, uzbrój się: pierwszy na świecie laptop RISC-V jest już dostępny w przedsprzedaży

Nowy laptop, zapowiadany jako pierwszy działający na krzemie opartym na RISC-V, jest już dostępny w przedsprzedaży (otwiera się w nowej karcie) online.

W wyniku współpracy między DeepComputing i Xcalibyte, nowy laptop ROMA będzie zasilany tajemniczym czterordzeniowym procesorem RISC-V i towarzyszącym GPU, enklawą bezpieczeństwa Arm, do 16 GB LPDDR4/X RAM i do 256 GB na . -Przechowywanie desek.

ROMA, który będzie obsługiwał większość dystrybucji Linuksa, jest przeznaczony przede wszystkim dla programistów pracujących nad oprogramowaniem zaprojektowanym do natywnego działania na układach RISC-V.

„Natywna kompilacja RISC-V to kamień milowy” — powiedział (otwiera się w nowej karcie) Mark Himelstein, CTO RISC-V International, organu odpowiedzialnego za promowanie architektury zestawu instrukcji (ISA).

„Platforma ROMA przyniesie korzyści programistom, którzy chcą przetestować swoje oprogramowanie działające natywnie na RISC-V. Przenoszenie kodu opracowanego na tej platformie do systemów wbudowanych powinno być łatwe. »

RISC-V trafia na rynek laptopów

RISC-V to darmowy ISA o otwartym kodzie źródłowym, zbudowany w oparciu o te same zasady projektowe, co zastrzeżone rdzenie ARM, które pobierają opłaty licencyjne za każdym razem, gdy są integrowane z chipem.

W tej chwili procesory oparte na RISC-V są znacznie mniej popularne niż chipy oparte na ARM lub x86, ale wydaje się, że ruch ten nabiera tempa.

Na przykład Chiny obecnie w dużej mierze polegają na RISC-V w nadziei na zminimalizowanie swojej zależności od zachodnich firm półprzewodnikowych. I nawet Intel bawi się tą przestrzenią, prawdopodobnie dochodząc do wniosku, że x86 nie może konkurować o wydajność energetyczną na dłuższą metę.

Niedawny sukces procesorów opartych na architekturze ARM, takich jak chipy Apple z serii M, jest dowodem na to, że projekty RISC mogą mieć przyszłość na rynku komputerów osobistych i stacji roboczych, która nie została utracona na rynku RISC.-V International.

Do tej pory RISC-V można było znaleźć wyłącznie w zestawach rozwojowych, technologiach wbudowanych itp., ale wydaje się, że na horyzoncie zbliża się przejście do pełnych urządzeń klienckich.

„Laptop ROMA Native RISC-V Development Platform demonstruje siłę kultury współpracy i potencjał ekosystemu RISC-V” — powiedział Calista Redmond, dyrektor generalny RISC-V International.

„Ten projekt jest kluczowym pomostem między płytami rozwojowymi a profesjonalnymi laptopami opartymi na architekturze RISC-V, które będą używane do codziennej pracy. Gratulujemy wkładu całego zespołu programistów, który pracował razem, aby doprowadzić do tego ważnego momentu.

Aby osłodzić transakcję i zaznaczyć tę okazję, pierwsze 100 sprzedanych modeli będzie również wyposażonych w pamiątkowy NFT. Zrób z nim, co chcesz.

Jak dotąd nie ma potwierdzenia ceny (proces „przedsprzedaży” obejmuje obecnie jedynie złożenie wyrażenia zainteresowania), ale sprzedaż i wysyłka laptopa ROMA powinna rozpocząć się we wrześniu.