W tym tygodniu byłem na spotkaniu w Nowym Jorku z dużym dostawcą komputerów PC i jedną z rzeczy, które pokazują dane dotyczące sprzedaży firmy, jest to, że ludzie, którzy powinni kupować stacje robocze, a nawet automaty do gier, kupują komputery ze standardowymi oknami. (Nie skupiono się na grach, ale na produktywności i wydajności).

Ponieważ zajmowałem się komputerami PC i stacjami roboczymi od wczesnych lat 1990., chcę wyjaśnić różnicę między nimi i kiedy należy rozważyć jedną z nich.

Spis treści

duża różnica

Główna różnica między stacjami roboczymi a komputerami z systemem Windows polega na tym, że komputery PC są zasadniczo przeznaczone dla firm (gdzie ostateczną decyzję podejmuje dział IT), a stacje robocze są przeznaczone dla użytkowników indywidualnych. Pierwotnie stacje robocze były używane głównie przez inżynierów, którzy potrzebowali większej wydajności i mieli mniejszą tolerancję nawet na drobne błędy. Konfiguracje zwykle wymagały dwóch rzeczy: pamięci sprawdzania błędów (ECC) i certyfikatów od dostawców oprogramowania, którzy zbudowali aplikacje przeznaczone do jej działania.

Stacje robocze są zaprojektowane tak, aby maksymalizować produktywność użytkownika, którego ogranicza ta produktywność — kogoś, dla kogo marnowanie czasu kosztuje więcej niż różnica w cenie między stacją roboczą a komputerem.

Komputery stacjonarne nie zawsze muszą spełniać wszystkie standardy firmowe, pozostawiając menedżerów IT i zakupów (ci ostatni często całkowicie wykluczeni) na podrzędnej pozycji za użytkownikiem.

Jak ewoluowały stacje robocze

Stacje robocze zaczynały jako bardzo drogie maszyny używane głównie do projektowania wspomaganego komputerowo i produkcji wspomaganej komputerowo. Do ich przenoszenia potrzebne były dwie osoby, więc przez długi czas nie było prawdziwej mobilnej stacji roboczej. Ponadto woleli wydajne procesory, ponieważ dyskretna grafika nie była tak naprawdę rzeczą.

Teraz możesz dostać smukłe i lekkie laptopy do stacji roboczych, chociaż najlepsza wydajność nadal pochodzi z konfiguracji komputerów stacjonarnych. Mobilne stacje robocze zazwyczaj kosztują znacznie więcej, są cięższe i mają krótszą żywotność baterii niż komputery PC. Ale jeśli chodzi o wydajność konkretnych aplikacji, są one dokładniejsze i wydajniejsze.

Stacje robocze kontra komputery do gier

Firmy zajmujące się grami często przyznają, że 10-20% ich sprzedaży trafia do użytkowników osiągających dobre wyniki. Dzieje się tak dlatego, że automaty do gier oferują taką samą (lub lepszą) wydajność niż dana stacja robocza za niższą cenę. Jednak generalnie nie są certyfikowane przez dostawców aplikacji, nie używają pamięci ECC i polegają na rozwiązaniach GPU do gier.

Animatorzy, edytorzy wideo/zdjęć i ci, którzy przeprowadzają symulacje (osoby korzystające z automatów do gier) niekoniecznie potrzebują tych funkcji. A jeśli chcesz grać, stacje robocze zwykle pozostają w tyle za automatami do gier. Najtrudniejszą częścią jest uzyskanie zatwierdzenia przez dział IT; będzie to zwykle oznaczane jako przekroczenie wydatków (które można rozwiązać, ale może to mieć negatywny wpływ na usługi).

Automaty do gier są również mniej wytrzymałe niż stacje robocze i mają jaskrawe elementy wizualne, które mogą sprawić, że inni będą wyglądać mniej profesjonalnie. Od czasu do czasu transportowałem automaty do gier i po drodze otrzymałem kilka obraźliwych komentarzy. Szczerze mówiąc, podobała mi się uwaga i pożądanie. Moim ulubionym był laptop marki Ferrari, który miał dźwięk rozruchu V-12; Wiedziałeś, kiedy byłem w pokoju.

Podsumowując, automat do gier może mieć lepszą wartość przy danej wydajności niż stacja robocza, ale należy go unikać w przypadku prac o wysokiej tolerancji lub tam, gdzie absolutna wydajność jest najważniejsza.

GPU kontra CPU

Podczas gdy większość stacji roboczych jest wyposażona w ciężkie oddzielne procesory graficzne, niektóre mobilne stacje robocze używają zintegrowanej grafiki. Działa dobrze w przypadku aplikacji, takich jak arkusze kalkulacyjne, które intensywnie korzystają z procesora, a nie GPU. Procesory świetnie radzą sobie z liczbami, oddzielne procesory graficzne są lepsze do wszystkiego, co opiera się na obrazie lub analizie, sztucznej inteligencji i większości technologii. Większość użytkowników woli stację roboczą z dobrą kartą graficzną, ale niektórzy radzą sobie dobrze z wydajnym procesorem i zintegrowaną grafiką. Ten ostatni ma niższą cenę i potencjalnie dłuższą żywotność baterii.

Wybierz między tymi dwoma

Zdecydowana większość użytkowników komputerów z systemem Windows radzi sobie z komputerami biznesowymi, a wielu może wykonywać swoją pracę na komputerach konsumenckich. Jeśli jednak Twoja produktywność jest powiązana z komputerem, czas pomyśleć o stacji roboczej. Dobrym pomysłem jest również przyjrzenie się innym zaawansowanym użytkownikom wykonującym podobne zadania oraz dostawcy oprogramowania, który udostępnia aplikację, której używasz, aby znaleźć idealną konfigurację.

Jeszcze jedna uwaga: jeśli często korzystasz z chmury, innym sposobem na zwiększenie wydajności jest uruchamianie aplikacji w chmurze zamiast na urządzeniu. Może to zmniejszyć zapotrzebowanie na stację roboczą.

W końcu spotkałem ludzi, którzy chcieli mieć stację roboczą do gier, ale generalnie byli rozczarowani wynikiem. Jeśli jesteś twórcą gier, może być inaczej. Ale aby grać, po prostu nie są tak dobre jak automat.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to