T Mobile wykorzystuje satelity SpaceX do rozbudowy sieci 5G

Jednak firma twierdzi, że w Stanach Zjednoczonych jest pół miliona mil kwadratowych i rozległe obszary oceanu, które nie mają zasięgu komórkowego od żadnego dostawcy.

Amerykański operator telefonii komórkowej T-Mobile łączy siły z firmą satelitarną Elona Muska SpaceX, aby udostępnić swoją sieć komórkową w najbardziej odległych częściach kraju.

T-Mobile twierdzi, że jego sieć 5G obejmuje obecnie 315 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych, z których 225 milionów ma dostęp do szybszej usługi „Ultra Capacity 5G”. Ta ostatnia liczba ma sięgnąć 260 milionów do końca tego roku i 300 milionów w 2023 roku.

Tmobile SpaceX

Na niektórych obszarach, takich jak pustynie i pasma górskie, występują wyzwania logistyczne i ekonomiczne, podczas gdy w parkach narodowych obowiązują ograniczenia w użytkowaniu gruntów, które uniemożliwiają instalowanie masztów.

Telefony satelitarne są sposobem na utrzymanie łączności w tych miejscach, ale są drogie i wykorzystują starszą technologię. Nowa generacja satelitów Low Earth Orbit (LEO), które oferują znaczne postępy w zakresie prędkości, pojemności i niskich opóźnień, stanowią obecnie realną alternatywę dla łączności stałej.

Od przyszłego roku klienci T-Mobile automatycznie połączą się z konstelacją satelitów SpaceX LEO „Starlink”, gdy znajdą się poza zasięgiem sygnału naziemnego. Początkowo klienci będą mogli tylko wysyłać wiadomości tekstowe i uzyskiwać dostęp do aplikacji do obsługi wiadomości, ale w przyszłości zostanie dodany zasięg głosu i danych.

Zasadniczo sieć będzie kompatybilna z istniejącą technologią radiową, zwłaszcza ze średnim pasmem T-Mobile, co oznacza, że ​​będzie działać z istniejącymi urządzeniami.

„Zawsze myśleliśmy inaczej o tym, co to znaczy utrzymywać klientów w kontakcie i dlatego współpracujemy z najlepszymi, aby zapewnić doskonały zasięg i nie tylko. [tego] klienci nigdy wcześniej nie widzieli” – powiedział Mike Sievert, dyrektor generalny T-Mobile. „To więcej niż innowacyjny sojusz, reprezentuje to dwóch innowacyjnych liderów branży, którzy rzucają wyzwanie starym sposobom robienia rzeczy, aby stworzyć coś zupełnie nowego”.

„Ważne w tym jest to, że oznacza to, że na świecie nie ma martwej strefy dla twojego telefonu komórkowego” – powiedział główny inżynier SpaceX, Elon Musk. „Jesteśmy niesamowicie podekscytowani, że robimy to z T-Mobile”.

Inni operatorzy również patrzą na satelitę jako sposób na wzmocnienie swoich strategii sieci konwergentnych. Telefónica, na przykład, nawiązała współpracę z OneWeb, (otwiera się w nowej zakładce) satelitarną firmą szerokopasmową, która jest częściowo własnością rządu Wielkiej Brytanii.

Udostępnij to