T-Mobile uruchomił Voice over 5G (VoNR) w Stanach Zjednoczonych, umożliwiając klientom wykonywanie i odbieranie połączeń głosowych przez połączenie 5G.

Usługa jest dostępna tylko w dwóch miastach: Portland w stanie Oregon i Salt Lake City w stanie Utah, ale szersze wdrożenie technologii poprawi wydajność sieci nowej generacji i zmniejszy zależność od 4G.

Jeśli ruch głosowy może być kierowany przez oddzielną sieć 5G (5G SA) zamiast LTE, urządzenia nie muszą zmieniać technologii sieciowych podczas połączeń, co oznacza, że ​​aplikacje mogą korzystać z 5G bez przerw.

Szerokopasmowa sieć 5G FWA

VoNR wykorzystuje pełny potencjał 5G SA, ponieważ operatorzy nie muszą utrzymywać równoległej sieci radiowej LTE. Chociaż oczekuje się, że 4G i 5G będą współistnieć przez jakiś czas, operatorzy będą mogli zwolnić zasoby sieci i widma dla technologii nowej generacji.

Ta sama logika została zastosowana, gdy dekadę temu operatorzy wdrożyli technologię Voice over LTE (VoLTE). VoLTE dodał możliwość przenoszenia ruchu głosowego przez 4G, poprawiając jakość i zmniejszając zależność od 3G.

Dzięki VoNR T-Mobile twierdzi, że klienci nie zauważą niczego innego, z wyjątkiem tego, że połączenia mogą łączyć się szybciej niż w przypadku 4G.

„T-Mobile wyznacza standardy dla przewoźników na całym świecie, ponieważ napędzamy branżę; teraz zaczynamy wprowadzać kolejną krytyczną usługę w 5G” – powiedział Neville Ray, prezes ds. technologii w T-Mobile.

„5G już napędza nowe poziomy zaangażowania, zmieniając sposób, w jaki nasi klienci korzystają ze smartfonów i zapewniając bezprecedensową łączność w obszarach, które desperacko jej potrzebują. A będzie lepiej tylko dzięki niesamowitemu zespołowi T-Mobile i naszym partnerom, którzy każdego dnia niestrudzenie wprowadzają innowacje i ulepszają możliwości 5G.

Większość wczesnych sieci 5G była oparta na niesamodzielnej sieci 5G (5G NSA), która wykorzystuje nowe technologie radiowe, ale nadal opiera się na rdzeniu 4G.

5G SA jest zasilany przez nowy wirtualny rdzeń oparty na chmurze, który umożliwia przetwarzanie danych bliżej punktu ich gromadzenia i umożliwia takie funkcje, jak odcięcie sieci. Zapewnia to gwarantowane prędkości, wyższą niezawodność i bardzo niskie opóźnienia — cechy, które będą niezbędne do dostarczania najbardziej rewolucyjnych aplikacji 5G.

Udostępnij to