Meta Axes to kolejna zepsuta funkcja Facebooka w

Stwierdzono, że różne usługi przygotowywania podatków wysyłają do Meta poufne informacje finansowe, w tym dochody osób fizycznych, stan cywilny, a nawet kwoty zarobione na stypendiach uniwersyteckich.

Informacje pochodzą z raportu śledczego The Markup (otwiera się w nowej karcie), który twierdzi, że wdrożenie Meta Pixel w usługach składania zeznań podatkowych doprowadziło do niezamierzonego gromadzenia danych przez Meta.

Meta Pixel (Otwiera się w nowej karcie) to fragment kodu JavaScript stworzony przez firmę Meta, który umożliwia firmom śledzenie aktywności użytkowników w celu „zmierzenia skuteczności [reklam i projektu] ich witryn internetowych. Okazuje się, że wysłano znacznie więcej informacji niż aktywność użytkownika, a wszystko to bez zgody użytkownika. Wśród ujawnionych danych finansowych znalazły się nazwiska podatników, osoby pozostające na utrzymaniu, adresy e-mail oraz, w niektórych przypadkach, numery telefonów. I nie ma znaczenia, czy ci użytkownicy nie mieli konta na platformie należącej do Meta. Według raportu Meta może nadal wykorzystywać te dane do wzmacniania własnego algorytmu reklamowego.

Google również było zaangażowane w raport, ale ta sytuacja wydaje się mniej tragiczna. Rzecznik Google twierdzi, że zebrane dane są pomieszane i nie można ich powiązać z konkretną osobą.

mieszane wiadomości

Po przejrzeniu raportu i różnych złożonych oświadczeń, od firm napływa wiele mieszanych wiadomości. Akcje nie pasują do instrukcji.

Według własnej strony centrum pomocy Meta (otwiera się w nowej karcie), gigant technologiczny zabrania innym firmom wysyłania danych finansowych; jednak nadal napływały informacje o dochodach ludzi. Usługi składania zeznań podatkowych oferowały użytkownikom „opcję rezygnacji z udostępniania informacji podatkowych”, ale to nie miało znaczenia, ponieważ dane nadal były wysyłane i odbierane.

Kilku rzeczników powiedziało, że reprezentowane przez nich usługi składania zeznań podatkowych nie były świadome, że Meta Pixel wysyła tak wiele informacji.

Teraz jednak wiele firm zmienia sposób korzystania z kodu. TaxAct, jedna z wymienionych usług, nie będzie już przesyłać danych finansowych do Meta, ale nadal będzie przesyłać nazwiska osób pozostających na utrzymaniu. TaxSlayer i Ramsey Solutions usunęły kod ze swoich stron internetowych. Inni, jak H&R Block, będą nadal wysyłać informacje na temat „kont oszczędnościowych na zdrowie i stypendiów uniwersyteckich”.

Znaczniki podważają twierdzenia tych usług, że nie były one świadome, że Meta Pixel wysyła wszystkie te dane. Istnieją dowody, jak zauważa raport, sugerujące, że TaxAct celowo skonfigurował kod Pixela, aby przekazywać określone kwoty w dolarach jako „parametry do zdarzenia niestandardowego (otwiera się w nowej karcie)”, umożliwiając ich śledzenie. Skontaktowaliśmy się z TaxAct i zapytaliśmy, czy chcieliby złożyć oświadczenie w sprawie roszczenia The Markup. Ta historia zostanie zaktualizowana, jeśli otrzymamy jakieś wiadomości.

Obecnie nic nie wskazuje na to, by zebrane informacje były niewłaściwie wykorzystywane. Nie jest również jasne, czy którakolwiek z zaangażowanych firm spotka się z jakimikolwiek sankcjami. Według The Markup, Internal Revenue Service (IRS) jak dotąd odmówił komentarza w tej sprawie.

znowu w tarapatach

To nie pierwszy raz, kiedy Meta Pixel sprawia problemy swojej firmie macierzystej lub innym. Gigant technologiczny stoi obecnie w obliczu wielu procesów sądowych w Stanach Zjednoczonych (otwiera się w nowej karcie) w związku z kodem Pixela, który rzekomo był używany do zbierania danych o zdrowiu ludzi i wyświetlania im ukierunkowanych reklam. Jedna skarga pochodzi z Illinois, oskarżając Meta i Advocate Aurora o „przechwytywanie, uzyskiwanie dostępu i ujawnianie… informacji o stanie zdrowia pacjenta…”

Zapytaliśmy również Meta, czy ma oświadczenie w sprawie raportu The Markup i czy są jakieś plany zmiany kodu Pixela, biorąc pod uwagę ostatnie kontrowersje. Ponownie zaktualizujemy tę historię, jeśli otrzymamy odpowiedź.

Koniecznie sprawdź przewodnik TechRadar dotyczący tego, co zrobić, jeśli Twoje dane podatkowe zostaną skradzione. Chociaż nie zgłoszono nic złośliwego, nigdy nie zaszkodzi zachować ostrożność.

Udostępnij to