FTC wezwana do rozprawienia się ze zwodniczymi sieciami VPN w ramach zakazu aborcji

FTC wezwana do rozprawienia się ze zwodniczymi sieciami VPN w ramach zakazu aborcji

Po upadku Roe c. Wade i późniejsze zakazy aborcji, kobietom w Stanach Zjednoczonych zalecono korzystanie z jednej z najlepszych usług VPN w celu ochrony ich wrażliwych informacji zdrowotnych. Jednak nie wszyscy dostawcy VPN spełniają swoje wymagania dotyczące bezpieczeństwa i prywatności.

Dlatego prawodawcy wzywają Federalną Komisję Handlu (FTC) do podjęcia działań przeciwko temu, co nazywają „oszukańczymi praktykami reklamowymi i gromadzeniem danych”.

13 lipca, Stany Zjednoczone. Przedstawicielka Anna Eshoo i senator Ron Wyden napisali list (otwiera się w nowej karcie) do przewodniczącej FTC Liny Khan, prosząc Komisję o lepsze uregulowanie branży.

„Branża VPN jest wyjątkowo nieprzejrzysta i wielu dostawców VPN wykorzystuje, oszukuje i czerpie zyski z nieświadomych konsumentów” – napisali.

Ustawodawcy ubolewali nad brakiem narzędzi do przeprowadzania niezależnych audytów VPN w celu potwierdzenia zapewnień dostawców dotyczących bezpieczeństwa. Zauważyli również, że niektóre witryny z recenzjami VPN są w rzeczywistości własnością firm sprzedających takie oprogramowanie zabezpieczające.

Dzisiaj @RonWyden i ja wzywamy FTC do rozprawienia się z nadużyciami w zakresie danych stosowanych przez firmy VPN. Ponieważ kobietom coraz częściej mówi się, że sieci VPN będą je chronić, gdy będą szukać informacji na temat aborcji, to naruszenie prywatności stanowi realne ryzyko dla kobiet poszukujących opieki reprodukcyjnej. https://t.co/pR8gcjz3dc14 lipca 2022 r.

Zobacz więcej

Podejrzane działania VPN

Na rynku dostępnych jest tak wiele aplikacji VPN, że może być trudno zdecydować, którym można zaufać, szczególnie w przypadku wielu firm z nieco mroczną przeszłością.

Na przykład w 2021 r. Consumer Reports (CR) wykazał (otwiera się w nowej karcie), że trzy czwarte głównych dostawców VPN było winnych przedstawiania fałszywych produktów lub wysuwania hiperbolicznych twierdzeń na temat stopnia ochrony, jaką mogą zapewnić użytkownikom. .

Rok wcześniej BuzzFeed ujawnił (otwiera się w nowej karcie), że popularna platforma analityczna Sensor Tower potajemnie posiada co najmniej 20 sieci VPN i aplikacji blokujących reklamy. Firmie udało się zebrać dane od milionów osób, które bez przeszkód i bez ich zgody pobrały jedną z nich na swój telefon.

Inni główni dostawcy VPN również nie spełnili swoich żądań związanych z polityką braku logów, ujawniając terabajty prywatnych danych użytkowników lub przekazując wrażliwe informacje organom ścigania.

Abstrakcyjny obraz kłódki nałożony na cyfrowe tło.

(Zdjęcie: Shutterstock)

Wiele bezpłatnych usług VPN korzysta nawet z modułów śledzących reklamy, które udostępniają dane użytkowników organizacjom zewnętrznym. Jak wykazało badanie 283 aplikacji na Androida (otwiera się w nowej karcie), 72% bezpłatnych usług zawierało co najmniej jedną bibliotekę śledzącą innej firmy w porównaniu do zaledwie 35% wersji premium.

„Ponieważ aborcja jest nielegalna lub wkrótce stanie się nielegalna w 13 stanach, a w wielu innych surowo ograniczona, te nadużycia i praktyki eksploracji danych są po prostu niedopuszczalne” – konkluduje list.

„Wzywamy Federalną Komisję Handlu (FTC) do podjęcia natychmiastowych działań zgodnie z sekcją 5 ustawy o FTC w celu ograniczenia nadużyć i oszukańczych praktyk dotyczących danych w firmach świadczących usługi VPN w celu ochrony użytkowników przed: „Wzywamy również FTC do opracowania broszury na temat aborcji osobom poszukującym informacji o tym, jak najlepiej chronić swoje dane, w tym jasny przegląd zagrożeń i korzyści wynikających z korzystania z VPN.”

Porównaj dzisiejsze najbardziej prywatne sieci VPN