Według nowych badań przeprowadzonych przez IDC, sprzedaż smartfonów odnotuje gwałtowny spadek w 2022 r., ponieważ rynek zmaga się z szeregiem wyzwań.

Dom analityczny przewiduje, że dostawy smartfonów spadną o 3,5% do 1310 miliarda sztuk w 2022 roku, po trzech kolejnych kwartałach spadków i nowych wyzwaniach podaży i popytu.

Jednak IDC spodziewa się, że będzie to krótkoterminowa porażka i przewiduje, że rynek smartfonów odbuduje się, aby osiągnąć pięcioletnią składaną roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie 1,9% do 2026 roku.

Co kryje się za upadkiem?

IDC obwinia wiele czynników, w tym słabnący popyt, inflację, trwające napięcia geopolityczne i ciągłe ograniczenia łańcucha dostaw.

Jednak za największy problem uznano obecne blokady w Chinach.

Nabila Popal, dyrektor ds. badań w IDC, powiedziała, że ​​blokady zmieniają jednocześnie „globalną podaż i popyt, zmniejszając popyt na największym rynku świata i zmniejszając wąskie gardło już napiętego łańcucha dostaw”.

Według IDC, Apple prawdopodobnie będzie najmniej dotkniętym dostawcą ze względu na lepszą kontrolę nad swoim łańcuchem dostaw i ponieważ większość jego klientów w segmencie wysokich cen jest mniej podatnych na kwestie makroekonomiczne, takie jak inflacja.

Jednak nie oczekuje się, że zmieniające się warunki rynkowe będą wszędzie tak samo odczuwalne.

IDC spodziewa się, że największy spadek w 2022 r. będzie odczuwalny w Europie Środkowo-Wschodniej, przy spadku dostaw do regionu o 22%.

Oczekuje się, że sprzedaż smartfonów w Chinach spadnie o 11,5%, czyli około 38 milionów sztuk, czyli około 80% światowego spadku wolumenu przesyłek w tym roku.

Oczekuje się, że Europa Zachodnia odnotuje spadek o zaledwie 1%, podczas gdy większość innych regionów odnotuje w tym roku wzrost.

Według IDC region Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii i Chin) odnotuje 3% wzrost.

Wbrew trendowi urządzenia 5G powinny być zwolnione z ograniczenia popytu.

Oczekuje się, że dostawy urządzeń 5G wzrosną o 25,5% rok do roku w 2022 r. i będą stanowić 53% nowych dostaw z prawie 700 milionami urządzeń i średnią ceną sprzedaży (ASP) 608 EUR.

Udostępnij to