Nie widzieliśmy nowego produktu Google Nest Wifi od 2019 r., ale plotka głosi, że Google ma zamiar zaoferować znaczną aktualizację swojej linii routerów siatkowych, a tym razem najnowsze prędkości i technologie Wi-Fi Fi 6 zostaną obsługiwane.(*6*)

To według anonimowego źródła, które rozmawiało z 9to5Google (otwiera się w nowej karcie), któremu ogólnie można ufać, jeśli chodzi o dokładne informacje. Wydaje się również, że proponowany przez Google zestaw inteligentnej sieci domowej zostanie do pewnego stopnia uproszczony.(*6*)

Przeskok z Wi-Fi 5 (obsługiwany bieżący zakres) do Wi-Fi 6 powinien spowodować wzrost prędkości nawet o 9,6 Gb/s z 3,5 Gb/s, zakładając, że inne podłączone urządzenia obsługują Wi-Fi 6. Jednak źródło nie było w stanie potwierdzić czy sprzęt przyjmie najnowszy standard Wi-Fi 6E.(*6*)

Google Wifi a Nest Wifi

W tej chwili w Stanach Zjednoczonych możesz uzyskać pakiet Nest Wifi i pakiet Google Wifi, co jest dość mylącą sytuacją. Te najnowsze urządzenia nie oferują obsługi Asystenta Google, ale mają wbudowane porty Ethernet i wszystkie są identyczne: wszystkie mogą działać jako routery podłączone do Internetu i jako węzły satelitarne rozszerzające sieć mesh.(*6* )

W obecnej serii Nest Wifi routery i węzły satelitarne są osobnymi opcjami. To powinno się zmienić wraz z tą aktualizacją, więc seria Nest Wifi będzie wyglądać bardziej jak seria Google WiFi (która została ostatnio zaktualizowana w 2020 r.)(*6*)

W tej chwili nie mamy konkretnej daty premiery kolejnych produktów Nest Wifi, chociaż nie sądziliśmy, że będą zbyt odległe. Raport sugeruje, że prawdopodobnie będą dostępne w różnych kolorach, chociaż nie jest jeszcze jasne, czy Asystent Google będzie ponownie na pokładzie, czy nie.(*6*)

Analiza: Opóźnienie aktualizacji

Oryginalny system sieci mesh Google Wifi został wprowadzony w 2016 roku i był dość zaawansowany jak na tamte czasy. Pomysł posiadania wielu urządzeń rozsianych po całym domu, aby zmaksymalizować zasięg Wi-Fi wszędzie, był wciąż całkiem nowy.(*6*)

Od tego czasu, wraz z wprowadzeniem bardziej przyjaznych dla użytkownika urządzeń Nest, konkurencja naprawdę wyprzedziła Google. System sieci mesh, taki jak Amazon Eero 6, ma już na przykład wbudowaną Wi-Fi 6 i jest tak prosty i łatwy w użyciu, jak produkty oferowane przez Google.(*6*)

Na najwyższym poziomie firmy takie jak Netgear i Linksys oferują wysokiej klasy sprzęt sieciowy, który może pokryć duże obszary za pomocą ultraszybkiego Wi-Fi. Urządzenie takie jak Netgear Orbi WiFi 6 kosztuje znacznie więcej niż Google Nest Wifi, ale jednocześnie oferuje znacznie wyższy poziom wydajności i funkcjonalności.(*6*)

To rodzaj konkurencji, z którą boryka się Google, a aktualizacja sprzętu sieciowego mesh jest już dawno spóźniona. Wprowadzenie Wi-Fi 6 będzie dobrym początkiem dla nowych modeli, ale jak zwykle kluczowa będzie cena.(*6*)

Udostępnij to