Oczekuje się, że następny router Google Nest Wifi otrzyma aktualizację Wi-Fi 6

Oczekuje się, że następny router Google Nest Wifi otrzyma aktualizację Wi-Fi 6

Nie widzieliśmy nowego produktu Google Nest Wifi od 2019 roku, ale plotka głosi, że Google ma zamiar dostarczyć znaczną aktualizację swojej linii routerów typu mesh i tym razem będą obsługiwane najnowsze prędkości i technologie Wi-Fi 6.(*6*)

Tak twierdzi anonimowe źródło, które rozmawiało z 9to5Google(otwiera się w nowej karcie), któremu generalnie można ufać w zakresie dokładnych informacji. Wygląda również na to, że proponowany przez Google zestaw inteligentnej sieci domowej zostanie do pewnego stopnia uproszczony.(*6*)

Przeskok z Wi-Fi 5 (obsługiwany obecny zakres) do Wi-Fi 6 powinien spowodować wzrost prędkości do 9,6 Gb/s z 3,5 Gb/s, zakładając, że inne podłączone urządzenia obsługują Wi-Fi 6. Źródło nie było jednak w stanie potwierdzić, czy sprzęt przyjmie najnowszy standard Wi-Fi 6E.(*6*)

Google Wifi często korzysta z Nest Wifi

W tej chwili w Stanach Zjednoczonych można uzyskać pakiet Nest Wifi i pakiet Google Wifi, co jest dość mylącą sytuacją. Te najnowsze urządzenia nie oferują obsługi Asystenta Google, ale mają wbudowane porty Ethernet i wszystkie są identyczne: wszystkie mogą działać jako routery podłączone do Internetu i jako węzły satelitarne rozszerzające sieć typu mesh.(*6*)

W obecnej serii Nest Wifi routery i węzły satelitarne są oddzielnymi opcjami. To powinno się zmienić wraz z tą aktualizacją, więc seria Nest Wifi będzie wyglądać bardziej jak seria Google WiFi (która została ostatnio zaktualizowana w 2020 r.).(*6*)

W tej chwili nie mamy konkretnej daty premiery kolejnych produktów Nest Wifi, chociaż nie sądziliśmy, że będą zbyt odległe. Raport sugeruje, że prawdopodobnie będą dostępne w różnych kolorach, chociaż nadal nie jest jasne, czy Asystent Google ponownie pojawi się na pokładzie.(*6*)

Analiza: Opóźniona aktualizacja

Oryginalny system sieci kratowej Google Wifi został wprowadzony w 2016 roku i był dość zaawansowany jak na swoje czasy. Pomysł rozmieszczenia wielu urządzeń w całym domu, aby zmaksymalizować zasięg Wi-Fi w każdym miejscu, był wciąż całkiem nowy.(*6*)

Od tego czasu, wraz z wprowadzeniem łatwiejszych w użyciu urządzeń Nest, konkurencja naprawdę wyprzedziła Google. System sieci kratowej, taki jak Amazon Eero 6, ma już na przykład wbudowane Wi-Fi 6 i jest tak prosty i łatwy w użyciu, jak produkty oferowane przez Google.(*6*)

Z wyższej półki firmy takie jak Netgear i Linksys oferują wysokiej klasy sprzęt sieciowy, który może pokryć duże obszary za pomocą niesamowicie szybkiego Wi-Fi. Urządzenie takie jak Netgear Orbi WiFi 6 kosztuje znacznie więcej niż Google Nest Wifi, ale jednocześnie oferuje znacznie wyższy poziom wydajności i funkcjonalności.(*6*)

To rodzaj konkurencji, przed którą stoi Google, a aktualizacja sprzętu sieciowego typu mesh jest już dawno spóźniona. Wprowadzenie Wi-Fi 6 będzie dobrym początkiem dla nowych modeli, ale jak zawsze kluczowa będzie cena.(*6*)