Szukasz nowego telewizora? Nie obwiniamy Cię: co roku nowe telewizory trafiają na rynek z większymi ekranami, obrazami o wyższej jakości i poprawionymi procesorami, które wymagają tylko miejsca w domu, ale jeśli chodzi o Telewizory LG kontra Samsung, który wybrać?

Spójrzmy prawdzie w oczy, większość telewizorów na pierwszy rzut oka wygląda podobnie. Jasne, niektóre będą większe lub cieńsze niż inne, a LG i Samsung eksperymentują z nowymi obudowami swoich zestawów z wyższej półki. Czy kiedykolwiek widziałeś zwijane diody OLED firmy LG? Ale w końcu kupujesz prostokąt i czasami trudno jest określić, co tak naprawdę odróżnia jeden od drugiego.

Dlatego opracowaliśmy ten przewodnik dotyczący porównania telewizorów Samsung i LG, abyś wiedział, która marka jest dla Ciebie odpowiednim telewizorem.

Opis telewizora Samsung vs LG

Samsung kontra LG

Samsung i LG to dwaj główni producenci tanich telewizorów, ale z nieco innymi technologiami paneli dla telewizorów z wyższej półki.

Obaj są południowokoreańskimi producentami sprzedającymi telewizory na całym świecie ze znaczącą obecnością w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, w przeciwieństwie do Panasonic czy Philipsa, którzy nie mają licencji w Ameryce Północnej, ze znaczną bazą instalacji i szeroką gamą telewizorów wypuszczanych każdego roku.

Trudno jest porównać ceny, biorąc pod uwagę liczbę telewizorów wypuszczanych każdego roku przez Samsung i LG, od 32-calowych telewizorów LED i budżetowych 4K po świetne telewizory 8K, które kosztują tysiące dolarów. Bez względu na rozmiar, kształt, rozdzielczość lub budżet, którego szukasz, otrzymasz ochronę.

Samsung i LG rywalizują również o bardzo konkurencyjne terytoria na rynku smartfonów: obaj produkują telefony z Androidem, chociaż nie porównujemy ich urządzeń w tym przewodniku.

Smart TV: Tizen kontra webOS

Smart TV Tizen a webOS

(Zdjęcie: LG)

 

Samsung i LG korzystają z własnej platformy smart TV, a każda z nich ma swój własny smak

Od 2014, LG używa WebOS, usprawniony, minimalistyczny interfejs smart TV. Wykorzystuje poziomy pasek menu dla często używanych aplikacji, usług przesyłania strumieniowego i danych wejściowych z konfigurowalną lokalizacją, która pozwala wybrać lokalizację ulubionych aplikacji na pulpicie nawigacyjnym. Najnowsza wersja oprogramowania webOS 4.5 wprowadza również dodatkowe menu, które pojawiają się po najechaniu kursorem na ikonę aplikacji.

Konfiguracja platformy Tizen firmy Samsung nie różni się znacząco (można powiedzieć, że miała na nią wpływ poprzednia), choć nie ma ona tak imponującego algorytmu wyszukiwania, jak oprogramowanie LG ThinQ AI.

Pero co z asystentami głosowymi? Pakiety LG OLED i Super UHD obejmują Asystenta Google i ograniczoną kompatybilność z urządzeniami Alexa. Samsung korzysta z własnego asystenta Bixby (nieco gorzej), ale tylko dla pakietów mid-range lub premium oraz z możliwością korzystania z Asystenta Google lub Alexy za pośrednictwem urządzeń innych firm.

Dolby Vision a HDR 10+

Dolby Vision a HDR 10

Oba oferują nieco inny format dla wysokiego zakresu dynamiki (HDR), z integracją Dolby Vision ze swoją gamą premium OLED i Super UHD, podczas gdy Samsung preferuje HDR10+ w swoich telewizorach premium.

Mają formaty wykorzystujące dynamiczne metadane, aby dopasować wyjście telewizyjne do wyświetlanej treści. Na przykład ciemne sceny w podziemnych jaskiniach lub dobrze oświetlone salony różnią się jasnością, kontrastem i poziomem przetwarzania obrazu.

Dolby Vision to naprawdę najbardziej zaawansowany format z 12-bitową gamą kolorów zamiast 10-bitowego HDR10+, a także jest bardziej rozpowszechniona.

Wprawdzie preferowany format HDR to tak naprawdę tylko obawa o wyższe ceny, ale ci, którzy dużo wydają, powinni poważnie pomyśleć o usługach, w których prawdopodobnie będą chcieli treści HDR.

QLED czy OLED?

QLED lub OLED

(Zdjęcie: Samsung)

Obecny rynek telewizorów high-end dzieli się na dwie technologie panelowe: OLED i QLED (zasadniczo LCD-LED z kropkami kwantowymi).

OLED, czyli organiczna dioda elektroluminescencyjna, to rodzaj ekranu telewizyjnego, który zamiast włączać się, może emitować własne światło. Umożliwiło to wyświetlanie niezwykle precyzyjnych ekranów telewizyjnych i indywidualne sterowanie jasnością poszczególnych pikseli. Diody OLED są znane ze swoich wspaniałych kolorów, głębokiej czerni i słabego oświetlenia. Często mówimy o „wypalonych” ekranach OLED, ale jest to w dużej mierze anegdota i prawdopodobnie powinieneś ciężko pracować, aby to było problemem.

Wszystkie panele OLED są produkowane przez firmę LG Display. Nawet jeśli masz w domu Sony OLED, musisz podziękować LG.

Z kolei QLED to autorska technologia opracowana przez firmę Samsung. QLED wykorzystuje filtr kropek kwantowych w celu poprawy koloru i kontrastu i jest zadowolony z obszarów gradacji, a nie z kontroli poszczególnych pikseli. Telewizory QLED są znacznie jaśniejsze niż telewizory OLED (tysiące gnidów kontra setki), ale mogą mieć problemy z jednoczesnym wyświetlaniem jasnych i ciemnych obrazów. Są entuzjaści OLED, którzy nienawidzą wyblakłych kolorów zbyt jasnych telewizorów, podczas gdy wiele urządzeń z telewizorem Samsung uzna, że ​​gorsze ekrany OLED są znacznie mniej wydajne.

Zagłębiliśmy się w tę debatę w naszym przewodniku QLED vs OLED, ale na razie wystarczy powiedzieć, że OLED ogólnie nadaje się do formatów wideo wysokiej jakości w ciemnych środowiskach, podczas gdy zestawy Samsunga są mniej lojalne. do rzeczywistości Kolor, ale nadrabiaj to jasnym, wyraźnym wyświetlaczem.

Samsung vs LG TV: który wybrać?

Telewizor Samsung vs LG, który wybrać

To był trudny czas dla LG i Samsunga. LG Display musiał wydać dużo na badania i rozwój dla swoich paneli OLED i ogłosił przerwę w działalności w pierwszym kwartale tego roku (za pośrednictwem Reuters), aczkolwiek z założeniem, że wzrost OLED w końcu to zrównoważy.

Tymczasem Samsung spodziewa się gwałtownego spadku zysków w 2019 roku po sprzedaży smartfonów i niższym od oczekiwań popycie na telewizory. Samsung planuje konkurować z technologią LG OLED, z własną hybrydą QD-OLED (Quantum Dot OLED), ale chwiejne finanse opóźniły jego plany kilka lat temu.

Należy zauważyć, że niezależnie od kondycji finansowej którejkolwiek z firm, obie firmy koncentrują się na swoich obecnych technologiach wyświetlania i nie przestaną nagle wspierać żadnego z nowych telewizorów, które obecnie wprowadzają na rynek. Musisz wybrać grę, którą chcesz mieć w swoim salonie.

Jeśli chcesz mieć jasny i olśniewający wyświetlacz QLED, który oświetli Twój dom, lub niedrogą opcję, taką jak NU7100, Samsung jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli naprawdę zależy Ci na najbardziej imponującej jakości obrazu, bez względu na cenę, nic nie przebije paneli OLED firmy LG pod względem koloru i kontrastu (patrz: OLED LG C9).

 

Udostępnij to