Microsoft oficjalnie wycofał swoją pierwszą przeglądarkę internetową, Internet Explorer, po prawie 30 latach i nie mogło to nastąpić wcześniej.

Gdybyś był w późnych latach 90., nie mógłbyś uniknąć ikony „e” obecnej na każdym komputerze z systemem Windows 95. Niektórzy nazwaliby ją po prostu „Internetem” zamiast jej nazwy, ponieważ dla większości użytkowników była to jedyna przeglądarka internetowa do dyspozycji.

Podczas gdy Opera pojawiła się również w 1995 roku (otwiera się w nowej karcie) jako projekt zamiast przeglądarki internetowej, którą widzimy dzisiaj, to przeglądarka Microsoftu podbiła świat szturmem, głównie dzięki temu, że była preinstalowana w milionach . komputerów.

Żyjemy jednak w epoce, w której możesz wybierać spośród różnych przeglądarek internetowych, od Opery po Firefox, wszystkie z własnymi unikalnymi funkcjami i interfejsami. Ale Internet Explorer zapoczątkował coś, co trwa do dziś i dlatego przyjrzymy się, co działało najlepiej, a co nie.

zainspirował rzęsy

(Zdjęcie: Apple)

Na przełomie tysiącleci Internet Explorer 6 (otwierany w nowej karcie) przygotowywał się do wydania, ale dopiero w 2006 roku pojawiła się wersja 7 z zakładkami.

Internet przerósł bańkę internetową z końca lat 90., a zamiast tego użytkownicy odwiedzali strony w poszukiwaniu informacji, rozmawiali z innymi na forach o swoich zainteresowaniach, a zakupy online stały się normą.

Oznaczało to jednak również, że na pasku zadań znajdowała się kolekcja okien Internet Explorera bez możliwości ich uporządkowania.

Wtedy w 2004 roku pojawił się Firefox (otwiera się w nowej karcie), promując karty jako sposób na trzymanie wielu okien w jednym. W dzisiejszych czasach jest to powszechna funkcja, ale w 2000 roku musiałeś radzić sobie z wieloma oknami, zanim uległy awarii z powodu zużycia całej pamięci komputera.

Prywatność stała się prawem, a nie wygodą

Prezentacja nowego przewodnika Google krok po kroku dotyczącego kontroli prywatności

(Kredyt obrazu: Google)

Wyskakujące okienka, banery, Napster, dial-up — wszystko to jest powrotem do prostszej, wolniejszej ery Internetu. Ale było też dużo irytacji, ponieważ zwykle polegało na oprogramowaniu zabezpieczającym innej firmy, aby aktywować blokowanie wyskakujących okienek i zaporę ogniową w celu ochrony komputera przed hakerami.

Kiedy w 2 r. system Windows XP z dodatkiem Service Pack 2004 zmodernizował zabezpieczenia systemu operacyjnego, Internet Explorer otrzymał również pewne funkcje, takie jak wbudowana blokada wyskakujących okienek itp.

Przez lata inne przeglądarki zapewniały, że prywatność jest równie ważną funkcją, jak karty, wielokrotne pobieranie i tym podobne. Internet Explorer utorował drogę swojemu następcy, Microsoft Edge, do pracy z tym, podobnie jak Opera, Firefox i Safari lata wcześniej.

Przejdź do następnego kraju g(krawędź)

Zrzut ekranu funkcji rozszerzeń beta testowanej w Microsoft Edge

(Źródło zdjęcia: u/leopeva64-2)

Dlatego żegnamy się z Internet Explorerem i wreszcie pozwalamy, aby Microsoft Edge stał się jedyną przeglądarką internetową firmy.

Czasami w przypadku aplikacji przychodzi czas, kiedy zaczynanie od nowa jest lepsze niż ulepszanie na kilkudziesięcioletnich podstawach, do których wkracza Edge. Chociaż nie jest tak popularny jak Internet Explorer, Google Chrome jest obecnie najlepszą przeglądarką internetową. udział w rynku, Edge koncentruje się na prywatności i funkcjonalności dla współczesnych czasów.

Microsoft postrzega teraz swoje aplikacje jako usługi, od Xbox do Edge, a nawet Windows. Chcesz, aby Twoje produkty znajdowały się na jak największej liczbie urządzeń, pozostawiając wybór użytkownikowi. Daleko nam do Microsoftu z lat 1990., w którym trzeba było być na komputerze z systemem Windows, aby przeglądać sieć WWW, która obsługiwała głównie Internet Explorer, aby prawidłowo wyświetlać obrazy i strony internetowe.

Na szczęście czasy się zmieniły i Internet przekształcił się w coś zupełnie innego w ciągu ostatnich 30 lat.

Oto 30 kolejnych, ze zdrową konkurencją między przeglądarkami internetowymi i pamiętaniem, co Microsoft zaczął w 1995 roku.

Żegnaj Internet Explorerze.

Udostępnij to