Fujifilm od dawna jest rajem dla tradycyjnych fotografów, a Fujifilm X-T5 może być jego największym prezentem dla tej kurczącej się, ale wciąż ważnej grupy demograficznej.

W świecie coraz bardziej skłaniającym się w stronę czujników wideo i pełnoklatkowych, firma podwoiła swoje mocne strony (urok w stylu retro, sterowanie dotykowe, kompaktowe korpusy), aby stworzyć aparat fotograficzny, który może być najlepszym miejscem. Twój Series Xs, chyba że lubisz wideo 8K i w pełni artykułowane ekrany.

Seria XT (z literą „T” oznaczająca „tradycyjny”) zawsze cieszyła się największą popularnością wśród zapalonych amatorów lub profesjonalnych fotografów, którzy chcą przyjemnego weekendowego wypadu, który wygląda jak kamera filmowa. Fujifilm X-T5 ma tego samego ducha, przyjmując klasyczne tarcze, których brakuje w bardziej nowoczesnej serii XH Fujifilm. Ale zawiera również imponującą ilość nowoczesnej technologii bezlusterkowej, w tym ten sam 40,2 MP sensor APS-C i X-Processor 5, które można znaleźć w Fujifilm X-H2.

Aparat Fujifilm X-T5 na stole

(Zdjęcie: przyszłość)

Wraz z nowymi flagowymi modelami Fujifilm XH, które przejmują ciężar bycia hybrydowymi fotosami i bestiami wideo, Fujifilm X-T5 został wypuszczony, aby zapewnić fanom serii bardziej czysto fotograficzne wrażenia. Z tyłu znajduje się odchylany w trzech kierunkach ekran Fujifilm X-T3. Wewnątrz znajduje się system stabilizacji obrazu w korpusie, który obiecuje zapewnić do siedmiu stopni kompensacji.

  • Fujifilm X-T5 w Best Buy za 1,699.99 € (otwiera się w nowej karcie)

Czy Fujifilm dostarczyło idealny aparat dla entuzjastów w modelu X-T5? A może zbyt tkwi w przeszłości dla własnego dobra? Spędziliśmy kilka godzin z X-T5 w aparacie Fujifilm w Londynie, aby dowiedzieć się…

Cena i data premiery Fujifilm X-T5

Fujifilm X-T5 jest już dostępny w przedsprzedaży w kolorze czarnym lub srebrnym przed datą rozpoczęcia sprzedaży 17 listopada. pakiety soczewek

Najtańszy pakiet obejmuje XF18-55 mm i kosztuje 2099 EUR / 2049 EUR / 3949 EUR. Alternatywnie możesz kupić X-T5 z bardziej wszechstronnym obiektywem XF16-80 mm za 2,199 USD / 2,149 GBP / 4,099 USD.

Co zaskakujące, ta cena jest (przynajmniej w USA) dokładnie taka sama jak Fujifilm X-T4, który został wprowadzony na rynek na początku 2020 roku. A jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii lub Australii, wzrost cen nie będzie z pewnością nieuzasadniony, biorąc pod uwagę bieżąca inflacja.

Aparat Fujifilm X-T5 na stole

(Zdjęcie: przyszłość)

Jak cena Fujifilm X-T5 wypada na tle jego najbliższych rywali? Canon EOS R7, który ma również czujnik APS-C, jest nieco tańszy i kosztuje 1499 USD / 1349 GBP / 2349 USD (tylko korpus). Ale ten aparat ma mniejszy wybór obiektywów natywnych, wizjer o niższej rozdzielczości, a jego czujnik ma 32,5 MP w porównaniu do 40,2 MP w X-T5.

Bardziej skomplikowaną decyzją dla wielu fotografów może być wybór flagowego X-T5 lub X-H2 firmy Fujifilm (1999 1899 USD / 3399 GBP / 2 8 AU, tylko korpus). Oba aparaty mają ten sam czujnik i procesor, a X-H15 różni się bardziej podobnymi do DSLR elementami sterującymi, górnym wizjerem, ekranem o zmiennym kącie, wideo XNUMXK i gniazdem kart CFexpress (co wydłuża czas fotografowania do XNUMX kl./s dla ).

Fujifilm X-T5: projekt

  • Nieco mniejszy i lżejszy od poprzednika
  • Ma tradycyjne pokrętła sterujące, a nie konfigurację PASM
  • Taki sam wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,69 miliona punktów, jak w modelu X-T4

Konstrukcja Fujifilm X-T5 zdecydowanie wyróżnia go jako bardziej hobbystyczny aparat niż profesjonalny koń roboczy. Jeśli lubisz głębokie wiązania, będziesz chciał poszukać gdzie indziej (na przykład w serii XH). Ale oferuje również całkowicie rozwinięty system sterowania, który został dopracowany w niektórych miejscach.

X-T5 jest nieco mniejszy i lżejszy niż jego poprzednik X-T4, ma ponad 5 mm szerokości i waży około 50 g (557 g z baterią i kartą pamięci). Wciąż jest tak samo odporny na warunki atmosferyczne jak X-T4, ale pod względem wielkości jest jak powrót do X-T1, a na tym się nie kończą.

Obraz 1 z 4

Aparat Fujifilm X-T5 na stole(Zdjęcie: przyszłość)Aparat Fujifilm X-T5 na stole(Zdjęcie: przyszłość)Aparat Fujifilm X-T5 na stole(Zdjęcie: przyszłość)Aparat Fujifilm X-T5 na stole(Zdjęcie: przyszłość)

Dla fotografów X-T5 jest jak zbiór największych hitów serii XT. Dostajesz w X-T2 i X-T3 odchylany w trzech kierunkach ekran i dwa gniazda kart pamięci, a także ten sam wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,69 miliona punktów (przy powiększeniu 0,8x), co w X-T4.T7,5. Wewnątrz znajduje się również ulepszona wersja systemu stabilizacji obrazu wbudowanego w ten najnowszy aparat, obiecująca XNUMX-stopniową kompensację.

To tak, jakby Fujifilm prosiła swoich zagorzałych fanów o głosowanie na to, jakie funkcje powinien uwzględnić w X-T5. Na przykład tylny ekran jest dziwnie dzielącym wyborem, a niektórzy tradycjonaliści wyśmiewają ekran o zmiennym kącie X-T4, ponieważ jest zbyt skupiony na wideo. Uważamy, że ekran pochylany w trzech kierunkach jest lepszy do fotografii, ponieważ można fotografować pod dużym lub niskim kątem bez obracania go na boki, więc cieszymy się, że powraca do modelu X-T5.

Najmniejsze akcenty pokazują, że X-T5 jest naprawdę bliżej X-T3 niż jego bezpośredni poprzednik. Zniknęły gumowe przesłony, które zakrywały porty na przykład z boku X-T4, a zdejmowane drzwi X-T3 zapewniają wygodniejszą konfigurację dla tych, którzy lubią mocować wsporniki L. Jest też przełącznik z przodu, aby poruszać się między różnymi trybami ostrości.

Obraz 1 z 3

Aparat Fujifilm X-T5 na stole(Zdjęcie: przyszłość)Aparat Fujifilm X-T5 na stole(Zdjęcie: przyszłość)Aparat Fujifilm X-T5 na stole(Zdjęcie: przyszłość)

Ale podstawy tego aparatu są bardzo w duchu całej serii XT. Na górnej płytce mamy osobne pokrętła do ISO, czasu naświetlania i kompensacji ekspozycji. To jedna z dużych różnic w stosunku do serii XH i większości nowoczesnych bezlusterkowców. To, czy wolisz tę konfigurację, czy bardziej typową konfigurację PASM, jest kwestią gustu, ale nie ma wątpliwości, że konfiguracja X-T5 dobrze współpracuje z pierścieniami przysłony, które można znaleźć w większości obiektywów Fujifilm z mocowaniem X. .

Cieszymy się, że przełącznik „on/off” X-T5 jest teraz nieco bardziej wpuszczony, co oznacza mniejszą szansę na przypadkowe włączenie go w torbie na aparat. Ale to nie wszystkie dobre wieści, zwłaszcza jeśli masz ochotę na wideo. Jest cieńszy port microHDMI (zamiast pełnowymiarowego portu w serii XH) i brak gniazda słuchawkowego, chociaż można użyć adaptera USB-C do monitorowania dźwięku.

Jednak najbardziej kontrowersyjnym pominięciem w X-T5 jest to, że nie ma opcji dodania pionowego uchwytu baterii. Niektórzy fani X-T4 uważają, że jest to przydatny sposób na poprawę wytrzymałości i obsługi aparatu podczas wymagających ujęć, ale Fujifilm powiedział, że chce, aby X-T5 był jak najmniejszy.

Biorąc pod uwagę, że akumulator NP-W235 aparatu może teraz wykonać 580 zdjęć między ładowaniami (lub 740 klatek w trybie ekonomicznym), wątpimy, aby była to duża strata dla większości potencjalnych nabywców X.-T5, ale warto. pamiętając. jeśli lubisz robić epickie zdjęcia bez dostępu do zasilania lub zapasowych baterii.

Fujifilm X-T5: specyfikacje i wydajność

  • Najnowszy autofokus śledzący obiekty dla zwierząt i ptaków
  • Zawsze maksymalnie 15 kl./s w trybie zdjęć seryjnych (z ograniczonym buforem)
  • Wbudowana stabilizacja obrazu oferuje siedem stopni kompensacji

Seria XT zawsze skupiała się bardziej na doświadczeniu fotograficznym niż na najnowocześniejszej technologii, ale Fujifilm X-T5 z pewnością nie jest pozbawiony funkcji.

Jego nowy X-Processor 5 oferuje autofokus z wykrywaniem obiektów, który umożliwia aparatowi X-T5 rozpoznawanie i śledzenie zwierząt i ptaków. Nie testowaliśmy tego równolegle z aparatem Canon EOS R7, ale można śmiało powiedzieć, że autofokus Fujifilm w przeszłości pozostawał nieco w tyle za rywalami Canon i Sony. Jednak X-T5 ma więcej pikseli detekcji fazy niż jego poprzednik, więc czekamy na dokładniejszy test w świecie rzeczywistym.

Jeśli chodzi o zdjęcia seryjne, X-T5 może nadal osiągać maksymalną prędkość 15 kl./s przy użyciu migawki mechanicznej lub 20 kl./s przy użyciu migawki elektronicznej. Ale rozdzielczość 40.2 MP aparatu (i brak gniazda kart CFexpress) wpływa na to, jak długo może utrzymać te prędkości.

Aparat Fujifilm X-T5 na stole

(Zdjęcie: przyszłość)

Na przykład, w trybie nieskompresowanym można fotografować z szybkością 15 kl./s przez nieco ponad sekundę (lub 19 klatek), zanim bufor się zapełni. Podobna historia ma miejsce, gdy ustawione jest jednoczesne robienie 'raw + JPEG'. Jasne, możesz nagrywać przez prawie osiem sekund, gdy robisz tylko zdjęcia JPEG z tą prędkością, ale nie jest to coś, co chcą robić najbardziej zapaleni hobbyści.

Niestety, nawet po przełączeniu na 10 lub 7 klatek na sekundę ten limit dla surowych nieskompresowanych ujęć pozostaje taki sam. Większości ludzi 2-3 sekundowe serie wystarczą, aby przejść przez chwilę, ale jeśli filmujesz dużo akcji, pamiętaj, że aparaty kompatybilne z CFexpress, takie jak Fujifilm X-H2, mogą nagrywać 400 plików RAW na czas 15 fps (wystarczy na 26 sekund bez zatrzymywania oddechu).

Aparat Fujifilm X-T5 na stole

Włączenie dwóch gniazd kart SD sprawia, że ​​obudowa X-T5 jest niewielka, ale także ogranicza możliwości wykonywania zdjęć seryjnych w porównaniu z kartami CFexpress. (Źródło zdjęcia: Przyszłość)

Na plus dla fotografów, X-T5 ma nowy, szybki maksymalny czas otwarcia migawki 1/180000, w tym tryb „Pixel Shift Multi-Shot” modelu X-H2, który umożliwia robienie zdjęć 160 MP. Podobnie jak podobne tryby Sony, robi to za pomocą mechanizmu IBIS do przesuwania czujnika o jeden piksel na raz, co pozwala na zrobienie 20 klatek za jednym naciśnięciem migawki. Następnie należy połączyć te obrazy za pomocą oprogramowania Fuji „Pixel Shift Combiner” (dla systemów Windows i Mac).

Jedną z tradycyjnych mocnych stron serii X była wydajność JPEG poza aparatem i tak jest nadal w przypadku X-T5. Otrzymujesz pełny zestaw 19 trybów symulacji filmu, które wyglądają jak klasyczne filmy, a także jest kompatybilny z HEIF, zapewniając 10-bitową jakość obrazu przy znacznie mniejszych rozmiarach plików niż standardowy JPEG.

Ogólnie rzecz biorąc, X-T5 nie jest ogromnym krokiem naprzód w stosunku do X-T4, ale jego autofokus śledzący obiekt, stabilizacja obrazu w ciele i zdjęcia o wysokiej rozdzielczości będą stanowić bardziej znaczący skok w stosunku do starszych korpusów XT.

Fujifilm X-T5: jakość obrazu i wideo

  • Ma matrycę 5 megapiksela X-Trans CMOS 40,2 HR z X-H2
  • Możliwość nagrywania wideo 6K/30p lub 4K/60p
  • Natywna baza ISO to teraz ISO…
Udostępnij to