Spis treści

Samsung QN800B: recenzja w dwie minuty

Jakoś Samsung QN800B brzmi zbyt dobrze, aby mógł być prawdziwy. Jest to telewizor z jednego z największych światowych hitów, z pełnym zestawem funkcji do gier, głębokim inteligentnym telewizorem, systemem audio o lepszych specyfikacjach, niż można by się spodziewać, zewnętrznym pudełkiem obsługującym wszystkie fizyczne funkcje wejść, mini -Ekran LED, który obiecuje bardziej wydajne podświetlenie, niż wszyscy są przyzwyczajeni do paneli LCD, i cieńszy profil niż najcieńszy telewizor OLED, jaki możesz teraz kupić. Aha, i ma rozdzielczość 8K, bo kiedy nadejdzie wspaniały dzień, natywna zawartość 8K jest powszechna.

Więc jak to nie jest pięciogwiazdkowa recenzja? No bo w końcu okazuje się to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe.

Tak, wydajność Samsunga QN800B ma niepodważalne zalety. Jasność jest znaczna, poziomy czerni są imponujące jak na podświetlane wyświetlacze LCD, paleta kolorów jest ekspansywna i naturalistyczna, a rozdzielczość krawędzi i kontrola ruchu są imponujące. Dzięki niewielkiej ilości dostępnych natywnych treści 8K poziomy szczegółowości są zdumiewające, na poziomie, którego można oczekiwać od najlepszych telewizorów 8K. Wygląda też szerzej i bardziej ekspansywnie niż myślisz.

Ale sterowanie podświetleniem Samsung QN800B nie dorównuje najlepszym telewizorom, a sposób, w jaki ekran reguluje własną jasność, może prowadzić do nierównego oglądania. Dźwięk o niskiej częstotliwości to niewiele więcej niż dudnienie. A ponieważ jest tak wiele pikseli, które składają się na tę rozdzielczość 8K, konieczność przeskalowania czegoś mniej bogatego w informacje niż treść 4K może stanowić prawdziwe problemy dla Samsunga.

A w przypadku QN800B nie pomaga siła jego natywnej konkurencji 4K. Nie, ani LG C2, ani Sony A95K nie są gotowe, by zadziwić jakością obrazu 8K, ale jeśli chodzi o wyświetlanie treści 4K, oba są lepszą opcją. Nie mają też żadnego (zrozumiałego, ale nie mniej irytującego) pulsowania po przeskalowaniu do rozdzielczości 1080p lub niższych. I to zanim dojdziemy do ciągłej odmowy Samsunga, by zaangażować się w Dolby Vision HDR, która wydaje się w tej chwili odłączona.

W tej recenzji przetestowaliśmy 65-calową wersję Samsung QN800B.

(Zdjęcie: przyszłość)

  • Samsung QN800B w Samsungu za 2,599.99 € (otwiera się w nowej karcie)

Recenzja Samsung QN800B: Cena i data premiery

  • Opublikowano w marcu 2022
  • Wersja 65-calowa kosztuje 2699 2799 EUR / 4499 XNUMX GBP / XNUMX XNUMX USD
  • Dostępne również w modelach 75 i 85-calowych

Telewizor Samsung QN800B 8K MiniLED jest już w sprzedaży, a 65-calowa wersja, którą recenzujemy, kosztuje teraz 2,799 USD / 2,699 GBP / 4,499 USD, znacznie poniżej tego, co kosztowało w momencie premiery. Istnieje również wersja 75-calowa, która jest twoja za 3499 3999 USD / 6499 85 GBP / 4499 4399 USD, podczas gdy wariant 8999-calowy przywróci Ci XNUMX USD / XNUMX XNUMX GBP / XNUMX XNUMX USD.

Jasne, 65-calowe telewizory o wysokiej wydajności nie są rzadkością za takie pieniądze, ale żadna z oczywistych, porównywalnych cenowo alternatyw nie jest modelami 8K. Tak więc dla pierwszych użytkowników spośród nas, którzy są przekonani, że rozdzielczość 8K będzie kolejnym wielkim osiągnięciem w technologii telewizyjnej, 65QN800B wygląda na całkiem atrakcyjną propozycję.

Recenzja Samsung QN800B: Funkcje

  • Rozdzielczość 8K i podświetlenie mini-LED
  • Brak obsługi Dolby Vision HDR
  • Doskonała łączność HDMI 2.1 w pudełku One Connect

Główną cechą jest tutaj oczywiście natywna rozdzielczość panelu. Liczba pikseli 7680 x 4320 oznacza łącznie 33 177 600 pikseli, co oczywiście przewyższa 8 294 pikseli, które składają się na ekran 400K. Potencjał najwyższej jakości obrazu z wyświetlacza 4K pod względem podstawowej ostrości, szczegółowości i wierności jest oczywisty.

Oczywiście zależy to bardziej od tego, czy dostępna jest natywna zawartość 8K, a teraz „skąpa na ziemi” rażąco zawyża jej dostępność. Jak można się spodziewać, Samsung jest niewzruszony: uważa, że ​​skalowalność QN800B oznacza, że ​​treści 4K, które z dużym prawdopodobieństwem będą przesyłane, będą wyglądać lepiej (ostrzej i bardziej szczegółowo) niż na ekranie 4K.

QN800B jest wyświetlaczem VA LCD i wykorzystuje mini diody LED do podświetlenia. Oznacza to, że wykorzystuje o wiele więcej diod LED o znacznie mniejszych wymiarach niż typowe podświetlenie panelu LCD. Teoretycznie powinno to pozwolić na bardziej precyzyjną kontrolę ostrości i podświetlenia, co poprawia kontrast. Panele VA otrzymują złą reputację za wierność obrazu poza osią, ale Samsung wdrożył technologię antyodblaskową Ultra Viewing Angle, aby złagodzić problemy z oglądaniem poza osią i zmniejszyć współczynnik odbicia ekranu.

Dostajesz cztery gniazda HDMI 2.1 (jedno obsługujące eARC) oraz trzy wejścia USB, Ethernet i cyfrowe wyjście audio. Wi-Fi i Bluetooth 5.2 są dostępne dla połączeń bezprzewodowych. Podobnie jak w przypadku wielu topowych telewizorów Samsung, wszystkie połączenia są utrzymywane poza płytą w pudełku One Connect, które łączy się z panelem za pomocą jednego kabla. Może to przytulić tył stojaka, jeśli używasz QN800B na powierzchni, lub można go przechowywać z dala, jeśli trzeba go zamontować na ścianie.

Korzyści z takiego podejścia są oczywiste: wszystkie fizyczne połączenia poza jednym znajdują się poza obudową wyświetlacza, co zapewnia znacznie schludniejszy wygląd. Samsung zapewnia dwie długości kabla do podłączenia modułu One Connect do wyświetlacza dla większej wygody.

Ponieważ jest to telewizor Samsung i ponieważ Samsung nie ma w tym nic poza cholernym rozumem, nie ma tutaj obsługi Dolby Vision HDR. Jak zwykle w przypadku telewizorów Samsung, brane są pod uwagę standardy dynamicznych metadanych HLG, HDR10 i Adaptive HDR10+ i żadne beczenie z mojej strony ani słuszne oburzenie z Twojej strony nie wydaje się być w stanie zmienić zdania widza. Brak obsługi Dolby Vision to przeoczenie, o którym warto pamiętać, zwłaszcza jeśli lubisz oglądać Netflix i Disney+, które obsługują ten format. Tryb filmowca jest dostępny dla bardziej purystycznych miłośników filmów.

Jednak Samsung z przyjemnością wsiada na pokład z dźwiękiem Dolby Atmos. QN800B posiada układ głośników 4.2.2 (niektóre z nich są widoczne z tyłu ekranu) zasilany łącznie 70 watami, a także zaprojektowany tak, aby zapewnić wyświetlanie wysokości i szerokości, ścieżkę dźwiękową Dolby Atmos. ofert, w tym Object Tracking Sound+ firmy Samsung.

Ta próba skierowania dźwięku w odpowiedzi na ruch na ekranie okazała się być umiarkowanie skuteczna w naszym doświadczeniu. Ponadto QN800B obsługuje technologię „Q Symphony” firmy Samsung, która umożliwia podłączenie systemu audio wyświetlacza do odpowiedniego soundbara Samsung, zamiast zastępowania go jednym. Obsługuje również łączność bezprzewodową Dolby Atmos ze zgodnymi soundbarami Samsung 2022, takimi jak Samsung HW-Q990B lub Samsung HW-Q930B.

Telewizor Samsung QN800B 8K w salonie

(Zdjęcie: przyszłość)

Recenzja Samsung QN800B: jakość obrazu

  • Obrazy 8K są niesamowite
  • Kolory są piękne (przy odpowiednich ustawieniach)
  • Podświetlenie jest mocne, ale nie idealne

Samsung był na tyle rozsądny, że umieścił aplikację YouTube na swojej stronie głównej Smart TV, a stamtąd można uzyskać dostęp do natywnych treści 8K. Oczywiście są to wszystkie rozbudowane ujęcia krajobrazów z drona, czy obrazy roślin lub zwierząt, ale nigdy nie należy przeoczyć możliwości oglądania treści 8K na ekranie 8K. Kto wie, kiedy nadarzy się okazja?

I można śmiało powiedzieć, że chociaż sama treść jest niezwykle żmudna, wygląda na to, że nie ma lepszego sposobu, aby to ująć? – całkiem fantastycznie na QN800B. Niezwykła wierność kolorów, niemal absurdalnie wysoki poziom szczegółowości, wyjątkowa głębia ostrości… wydaje się wysoce nieprawdopodobne, aby ktokolwiek mógł zobaczyć, jak QN800B dostarcza drogie generowanie treści 8K i nie być pod wrażeniem.

Jednak w prawdziwym świecie sprawy są mniej jasne. W końcu QN800B spędzi większość czasu na skalowaniu treści 4K (w najlepszym razie) i tak powinniśmy to oceniać. I można śmiało powiedzieć, że chociaż Samsung rzadko jest mniej niż przyjemny dla oka, nie jest to coś, co można by określić jako „bezbłędne”.

Po stronie "plusa" QN800B wykonuje przyzwoitą pracę z czarno-białymi tonami. Ciemne elementy są odpowiednio ciemne, z dużą ilością szczegółów i różnorodności, a Samsung jest odporny na miażdżące czarne sceny w prawdziwej jednorodności rozdzielczości. Na drugim końcu skali białe odcienie są jasne (co zaskakujące, gdy ekran jest wyjęty z pudełka i włączony po raz pierwszy), generalnie czyste i z podobnymi szczegółami. Kontrasty są więc szerokie i dynamiczne.

Warto zauważyć, że QN800B króluje ze względu na swoją niezwykłą jasność, gdy małe, białe szczegóły pojawiają się w przeważnie ciemnych scenach. Przypuszczalnie ma to na celu zapobieganie rozkwitaniu lub haloingowi podświetlenia, ale ma to dość niepokojący wpływ na wrażenia wizualne. Jednak we wszystkich innych okolicznościach podświetlenie mini-LED Samsunga jest dość wystarczające, chociaż jasność nie jest dokładnie stała: środek ekranu jest zauważalnie ciemniejszy niż rogi.

Paleta kolorów jest ogromna, a po dokonaniu niezbędnych zmian w menu ustawień, naturalistyczna – domyślne ustawienia wyświetlania przytłaczają kolory podstawowe bardziej niż trochę.

Definicja krawędzi jest mocna i płynna, a kontrola ruchu jest dobra we wszystkich, z wyjątkiem najtrudniejszych okoliczności. Niestety, najskuteczniejsza kontrola ruchu pochodzi z włączenia „LED Clear Motion” w menu ustawień, co wprowadza podpowiedź do przerażającego efektu „opery mydlanej”.

Samsung udowadnia, że ​​jest zdolny do skalowania treści 4K (i nie zapominajmy, że zasadniczo tworzy trzy czwarte informacji na ekranie w locie), chociaż może wydawać się nieco nerwowy i nadmiernie przetworzony, gdy rzeczy stają się lepkie, nawet z samodzielnym „LED Clear Motion”.

Oczywiście dostępność treści 4K nie jest w żaden sposób dana, zwłaszcza podczas oglądania telewizji, i są, co zrozumiałe, ograniczenia możliwości procesora 8K Neo Quantum QN800B…

Udostępnij to