Recenzja oprogramowania Adobe Dreamweaver do projektowania stron internetowych

Recenzja oprogramowania Adobe Dreamweaver do projektowania stron internetowych

Obecność w Internecie to coś więcej niż tylko bycie online, a Adobe ma do tego aplikację.

Adobe Dreamweaver to oprogramowanie do projektowania stron internetowych, które umożliwia kodowanie własnej witryny bez dużej wiedzy na temat kodowania. Jest nieco bardziej dogłębny niż kreatory stron internetowych, ale przy użyciu HTML i edycji wizualnej prawie każdy może go uruchomić i grać. Jeśli chcesz włożyć trochę pracy, masz moc tworzenia naprawdę profesjonalnych projektów.

Podobnie jak większość produktów Adobe, Dreamweaver jest dostępny tylko w ramach subskrypcji Creative Cloud, ale daje to dostęp do najnowszych aktualizacji: Ostatnia duża wersja pojawiła się w czerwcu 2022 r., aktualizując oprogramowanie do wersji 21.3.

W przypadku samodzielnej aplikacji Dreamweaver zaczyna się od 21 €/20 € miesięcznie. Jest również w planie CC All Apps, od 53 € / 52 €. Obejmuje to oprogramowanie z programami Photoshop, Lightroom i InDesign.

Oznacza to, że możesz projektować zasoby w programie Adobe Illustrator i przenosić je bezpośrednio do programu Dreamweaver. Lub edytuj film w Premiere Pro, a następnie dodaj go do swojej strony internetowej. Wszystko jest zaprojektowane do współpracy. Istnieje wiele podobieństw interfejsów między aplikacjami Adobe, co ułatwia przełączanie się między nimi w ramach przepływu pracy.

Zacznij tworzyć

Zaczynajmy, nie daj się zastraszyć, przynajmniej nie tak szybko… (Zdjęcie: Adobe)

Adobe Dreamweaver: Pierwsze kroki

Jak można się spodziewać, Dreamweaver obsługuje wszystkie standardy sieciowe, od podstawowego HTML po CSS, JavaScript i wszystkie nowoczesne funkcje, w tym Bootstrap. Koncentruje się na tworzeniu responsywnych stron internetowych, które dopasowują się do urządzenia, na którym odwiedzający je przegląda (komputer, tablet lub telefon), ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby tworzyć strony nieresponsywne i informować witrynę, że przekierowuje do określonych stron w zależności od urządzenia, na którym jest przeglądana.

Modele

Dreamweaver ma kilka szablonów na początek (Źródło zdjęcia: Adobe)

Jeśli jesteś nowicjuszem w Dreamweaver, aplikacja oferuje kilka szablonów, które pomogą Ci zacząć. Są świetne na początek, że tak powiem, i często mogą być bardziej pomocne niż wpatrywanie się w pustą stronę.

Nie ma jednak zbyt wielu szablonów do wyboru i nie daj się zwieść myśleniu, że program Dreamweaver wykona całą pracę za Ciebie — rozważ symbole zastępcze jako inspirację do samodzielnego dostosowania tych stron.

Podgląd na żywo

Sprawdź podgląd swojej witryny na żywo i przeciągnij i upuść elementy bezpośrednio tam, gdzie chcesz (Źródło zdjęcia: Adobe)

Adobe Dreamweaver: projektant stron internetowych

Interfejs jest podzielony na kilka sekcji, które można w pewnym stopniu dostosować. Pasek boczny po lewej stronie zapewnia dostęp do typowych poleceń, takich jak otwieranie dokumentów, zarządzanie plikami i opcje podglądu na żywo.

Zakładki po prawej stronie umożliwiają zarządzanie plikami witryny i bibliotekami CC. Jest lista elementów, które możesz przeciągnąć i upuścić na swoją stronę, a także sekcja do projektowania kaskadowych arkuszy stylów.

A główna część interfejsu jest dedykowana Twojemu kodowi lub podglądowi tworzonej strony.

Rezolucje

Zobacz, jak będzie wyglądać Twoja witryna, symulując różne ekrany i rozdzielczości (Źródło zdjęcia: Adobe)

Możesz łatwo przełączać się między widokiem pełnego podglądu strony (z opcjami symulacji wyglądu strony na różnych rozmiarach ekranu), samym patrzeniem na kod lub kombinacją obu.

właściwości

Okno właściwości pomaga wprowadzać szybkie zmiany w podświetlonych elementach (Źródło zdjęcia: Adobe)

Aby zmodyfikować części strony (takie jak obraz lub tekst), wyświetlenie menu wysuwanego Właściwości umożliwi wprowadzenie potrzebnych zmian. Istnieje nawet łatwy sposób przeciągnięcia ikony celu na inny obraz na karcie Plik w celu szybkiego i łatwego przełączania obrazów.

Pesar de estas características, jeśli nie tiene conocimientos de codificación, se loserá con bastante rapidez. Tak, możesz przeciągać i upuszczać elementy z zakładki „Wstaw” na podgląd strony, ale to zaprowadzi Cię tylko do tej pory, a przekonasz się, że będziesz musiał szybko i często zagłębiać się w kod, aby wprowadzić cambio. konieczne.

Jednak program Dreamweaver stara się to ułatwić: podświetla tekst w sekcji podglądu, a ten sam tekst jest podświetlany w kodzie, co skraca czas potrzebny na szukanie tej samej sekcji. Odwrotna sytuacja jest również prawdziwa: zaznacz jakiś kod, a sekcja, do której się odnosi, zostanie podświetlona w obszarze podglądu.

To prawdopodobnie jeden z powodów, dla których uważamy, że widok podzielony jest najlepszą opcją, ponieważ umożliwia przeciąganie i upuszczanie elementów, a następnie zanurzenie się w kodzie w celu wprowadzenia potrzebnych zmian w ciągu kilku sekund.

Wskazówki dotyczące kodu

Podpowiedź do kodu to świetny sposób na automatyczne uzupełnianie podczas pisania (Źródło zdjęcia: Adobe)

Kolejnym ulepszeniem, które nam się spodobało, były podpowiedzi do kodu — tak jak podczas pisania na telefonie, a interfejs wyświetla wybór słów, które myśli, że piszesz, dzięki czemu możesz wybrać właściwe. pisz kod w programie Dreamweaver i bądź prowadzony w trakcie. To nie tylko pomaga szybciej pisać, ale może również pomóc w dokładnym pisaniu kodu i unikaniu literówek. Wierzymy, że może to być bardzo korzystne zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących.

Adobe Dreamweaver: wsparcie

„Pomoc” prowadzi do internetowej bazy wiedzy firmy Adobe Dreamweaver (otwiera się w nowej karcie), w której znajdują się samouczki i obszerna instrukcja obsługi. Sekcja forum może pomóc Ci zlokalizować inne osoby, które napotkały podobne problemy, z którymi możesz się borykać, i mam nadzieję, że pokaże Ci, jak je rozwiązać.

Jeśli to nie wystarczy, możesz porozmawiać z przedstawicielem firmy Adobe. Kiedy to przetestowaliśmy, osoba, z którą rozmawialiśmy, szybko wróciła z odpowiedziami, których potrzebowaliśmy.

Adobe Dreamweaver: ostateczny werdykt

Dreamweaver to ogromny i złożony program, a ta recenzja ledwie go zarysowała, ale mamy nadzieję, że widzisz, że jest tu wiele do polubienia. Wiele funkcji zaprojektowano tak, aby pomóc Ci szybko i wydajnie tworzyć witryny, o ile nie masz nic przeciwko zagłębianiu się w kod. Dreamweaver nie zrobi wszystkiego za Ciebie, ale zrobi wszystko, co w jego mocy, aby ułatwić Ci proces twórczy.

Jeśli jednak Twoja wiedza na temat HTML jest ograniczona lub w ogóle nie istnieje, zalecamy rozpoczęcie od innej aplikacji lub usługi, ponieważ może się to wydawać zbyt zniechęcające. I odwrotnie, jeśli masz już subskrypcję Adobe Creative Cloud, nie ma powodu, aby nie wypróbować tego programu, zwłaszcza że funkcje pomocy technicznej są wszechstronne, a usługa pomocy technicznej jest bardzo kompetentna.

Oferty Adobe Dreamweaver CC

w Adobe (otwiera się w nowej karcie)