Spis treści

TerraMaster F4-423: Dwuminutowy przegląd

TerraMaster to jedna z nowszych firm oferujących rozwiązania NAS, która powstała w 2010 roku.

Od tego czasu zbudowali imponującą reputację oferując solidne i niezawodne rozwiązania NAS za ułamek tego, co pobierają główne marki.

Nowy F4-423 to czterownękowy serwer NAS przeznaczony do użytku domowego lub małego biura, który kosztuje znacznie mniej niż jego odpowiednik firmy Synology i jest technicznie lepszy pod każdym względem.

To, co oferuje F4-423 poza konkretną funkcjonalnością, to wysoki stopień elastyczności, ponieważ TerraMaster nie akceptuje arbitralnych ograniczeń, które często stosują niektórzy producenci NAS.

Dzięki temu NAS możesz używać dowolnego dysku SATA, w tym dysków SSD, a wszystkie z nich mogą być używane do przechowywania lub buforowania. Oprócz czterech wnęk SATA, maszyna ma również dwa gniazda M.2 NVMe PCIe 3.0 Gen 1 na dodatkową pamięć masową lub pamięć podręczną.

Standardowe 4 GB pamięci DDR4 można usunąć, rozszerzając system do 32 GB o dwa moduły SODIMM. Do płyty głównej nie ma przylutowanej pamięci.

Nie ma ograniczeń dotyczących marek pamięci RAM lub NVMe, co firma Synology zaczęła wprowadzać do swojego serwera NAS.

Gdy maszyna jest pełna, a na początku może być pojedynczym dyskiem, można zainstalować system operacyjny TOS 5.0 i załadować aplikacje.

Ulepszenia w stosunku do TOS 4.0 są spektakularne, a TerraMaster ma teraz system operacyjny NAS, który z każdą wersją zbliża się do DSM firmy Synology pod względem funkcji i wyboru aplikacji.

Dzięki najnowszemu czterordzeniowemu procesorowi i procesorowi graficznemu F4-423 jest wystarczająco wydajny, aby udostępniać pliki i usługi wielu użytkownikom za pośrednictwem dwóch wbudowanych portów LAN 2,5GbE. Ponieważ jednak to urządzenie ma również dwa porty 3.2Gbit USB 2 Gen 10, możliwe jest również dodanie do niego dwóch portów 5GbE za pomocą adapterów LAN. Porty LAN można następnie dodać za pomocą odpowiedniego przełącznika, aby zapewnić do 15 Gb do wielu hostów podłączonych do sieci LAN.

Alternatywnie, porty USB ułatwiają również rozszerzenie maksymalnej pojemności wewnętrznej pamięci masowej do 80 TB za pomocą wnęk lub dysków podłączonych przez USB.

Ta elastyczność jest głównym punktem sprzedaży F4-423. Możliwe jest rozpoczęcie od podstawowej specyfikacji i jednego dysku twardego, a następnie rozbudowanie w czasie, aby obsługiwać więcej dysków, większą liczbę użytkowników i zapewniać jeszcze wyższy poziom wydajności.

Naszym głównym zarzutem dotyczącym tego projektu jest to, że instalacja dysków NVMe lub dodatkowej pamięci wymaga demontażu serwera NAS, ponieważ w przeciwnym razie jest on niedostępny.

Jak na cenę wywoławczą, jest to fantastyczny NAS, z którym inne marki mogą mieć trudności z ukończeniem.

TerraMaster F4-423: cena i dostępność

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

  • Ile to kosztuje? 500 440 € / XNUMX €
  • Kiedy to wyszło? jest już dostępny
  • Gdzie możesz to zdobyć? Szeroko dostępne w największych sklepach internetowych w większości regionów.

Dane techniczne TerraMaster F4-423

Przysłany do nas do recenzji TerraMaster F4-423 był wyposażony w następujący sprzęt:

Procesor: Intel Celeron N5095
GPU: grafika Intel UHD
RAM: 4 GB DDR4 (z możliwością rozszerzenia do 32 GB)
Pamięć masowa: cztery 3,5-calowe dyski twarde o pojemności do 80 TB (20 TB x4) lub 2,5-calowe dyski HDD/SSD, 2 dyski M.2 NVMe PCIe 3.0.
USB: 2x USB 3.2 Gen 2
Typy RAID: TRAID, Único, JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID5, RAID 6, RAID 10
Waga: 3,6 kg
Wymiary: 227 x 225 x 136 mm
Sieć: 2x LAN 2.5 GbE
System operacyjny: UGC 5.0
Wewnętrzne systemy plików: Btrfs, EXT4
Zewnętrzne systemy plików: EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+
Języki systemu operacyjnego: angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, włoski, Magiar, chiński, japoński, koreański, turecki, portugalski i rosyjski

Wieści o F4-423 już się rozeszły i zauważyliśmy, że nie ma go w magazynie na Amazon.com, między innymi w kilku miejscach. Ale mieliśmy nadzieję, że wkrótce wróci do magazynu i będzie dostępny w innych miejscach dla tych, którzy nie chcą czekać.

Koszt tego sprzętu jest okazją, biorąc pod uwagę maszyny, z którymi bezpośrednio konkuruje.

Odpowiednikiem firmy Synology jest Diskstation DS920+, który na NewEgg.com kosztuje 749 euro i jest starszym projektem z gorszym sprzętem.

Od QNAP, TS-464 o bardzo podobnych specyfikacjach kosztuje na Amazon.com 629,57 euro, co czyni go o 20% droższym, mimo że ma jedno gniazdo PCIe i nie ma wnęk M.2.

Dla każdego, kto ma ograniczony budżet, F4-423 jest tak przystępny cenowo, jak dwukieszeniowy serwer NAS dowolnej znaczącej marki i oferuje lepsze opcje rozbudowy.

TerraMaster F4-423: Projekt

TerraMaster F4-423

TerraMaster nie ma GUI dla wyjścia HDMI, więc włączenie go nie jest zbyt pomocne (Źródło zdjęcia: Mark Pickavance)

  • staromodny styl
  • Brak przednich portów USB
  • Dostęp do aktualizacji jest słaby

Trudno mówić o stylu TerraMastera bez oceniania.

To dlatego, że wygląd F4-423 jest praktycznie identyczny z jakimkolwiek innym czterokieszeniowym NASem, który ta firma wyprodukowała od dłuższego czasu.

Inne marki lubią zmieniać swój styl przy każdym wydaniu, więc łatwo odróżnić nowe modele od starych, ale nie TerraMaster.

Ten NAS jest dostarczany w tej samej aluminiowej tubie z plastikowymi końcówkami pomalowanymi na srebrno, które widzieliśmy wcześniej. Sugerowanie, że wygląd nie jest czymś, na czym TerraMaster bardzo się przejmuje.

Prostota tego projektu ma pewne oczywiste braki, które zauważy wielu właścicieli NAS, takie jak brak przedniego portu USB lub gniazda bezpieczeństwa.

Posiadanie przedniego portu z przyciskiem zapisu jest przydatne, ale nie jest to opcja tutaj.

Otrzymujemy cztery 3,5-calowe wnęki na dyski, które mogą również pomieścić 2,5-calowe dyski twarde lub SSD za pośrednictwem SATA, dwa tylne porty USB i dwa porty LAN 2,5 GbE. Jest też port HDMI, chociaż TerraMaster nie ma interfejsu HDMI GUI, więc jeśli nie chcesz wprowadzać poleceń Linuksa bezpośrednio do NAS, ma to niewielką wartość praktyczną.

TerraMaster F4-423

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Dla tych, którzy zastanawiają się, jak uzyskać dostęp do modułów pamięci SODIMM i gniazd M.2 NVMe, nie ma możliwości zrobienia tego bez demontażu całej maszyny.

Dlaczego nie udostępnili tych modułów z wnętrza wnęki napędu lub pod wymiennym panelem, jest tajemnicą, podobnie jak inne marki.

Istnieje rozsądny argument, że są to rzeczy, które właściciel prawdopodobnie zrobi tylko raz i dlatego nie będą miały znaczenia. Ale poświęcenie trochę więcej uwagi inżynierii tego NAS mogło znacznie ułatwić to zadanie, a tym samym zwiększyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Gdyby specyfikacja F4-423 nie była zbyt wyjątkowa, ogólna konstrukcja TerraMaster i cechy zewnętrzne tego urządzenia mogłyby łatwo zniechęcić klientów.

Na szczęście wiele wysiłku zaoszczędzonego na projektowaniu wyglądu zewnętrznego poszło na uczynienie wnętrza bardziej niż użytecznym dla tych, którzy szukają rozwiązania NAS o wysokiej wydajności.

TerraMaster F4-423: Sprzęt

  • potężna platforma
  • Rozszerzenie pamięci
  • Dwa dyski NVMe

Dokumentacja TerraMaster ujawnia, że ​​procesor F4-423 może być procesorem Intel Celeron N5105 lub N5095, dwoma czterordzeniowymi procesorami, które pojawiły się w wielu podstawowych komputerach PC.

Błędnie założyliśmy, że N5095 był przeznaczony dla F2-423, a N5105 może być w F4-423, ale nasz sprzęt testowy miał N5095 działający pod TOS 5.0.

Ten krzem jest nadal wydajnym procesorem dla NAS i zapewnia więcej niż wystarczającą moc do obsługi zainstalowanych dysków i wymagań wielu podłączonych hostów.

Urządzenie jest dostarczane z pojedynczym 4GB SODIMM pamięci DDR4, a system ma kolejne gniazdo do rozszerzenia pamięci. Specyfikacje TerraMaster sugerują, że te gniazda mogą akceptować moduły 16 GB, chociaż informacje Intela na temat N5095 pokazują, że może on obsłużyć tylko 16 GB całkowitej pamięci RAM.

Możesz wypróbować 32 GB pamięci, ale nie chcielibyśmy kupować tych modułów tylko po to, aby dowiedzieć się, że specyfikacja okazała się literówką.

Pamięć RAM jest przydatna do buforowania systemu, ale system operacyjny TOS 5.0 działający na tym sprzęcie może również przydzielać dyski SSD SATA do buforowania konwencjonalnych dysków twardych, co znacznie poprawia wydajność.

Jednak używanie jednej wnęki na dysk do pamięci podręcznej nie jest prawdopodobnie najlepszą strategią, ponieważ F4-423 ma również dwie wnęki M.2, które mogą w tym celu akceptować dyski PCIe 3.0 NVMe.

Zaletą podejścia TerraMaster do wszystkich tych opcji jest to, że system jest całkowicie elastyczny, jeśli chodzi o korzystanie z podłączonych jednostek.

Dla porównania, Synology irytująco pozwala tylko na używanie dysków M.2 wyłącznie do buforowania i nalega, aby oba gniazda były zajęte, aby buforowanie odczytu i zapisu było aktywne.

TerraMaster nie ma problemu z używaniem pojedynczego dysku M.2 do buforowania odczytu/zapisu lub dysku SSD SATA do przechowywania, co pozwala właścicielowi podejmować najlepsze dla siebie decyzje.

W nadchodzących latach prawdopodobnie zobaczymy znacznie większe dyski SSD, w wyniku czego te pojemności mogą stać się jeszcze bardziej krytyczne w przyszłości.

TerraMaster F4-423

Aktualizacja pamięci RAM lub instalowanie dysków M.2 wiąże się z demontażem F4-423. (Źródło zdjęcia: Mark Pickavance)

Jedynym zastrzeżeniem dotyczącym gniazd M.2 jest to, że są to tylko jednopasmowe PCIe 3.0, co ogranicza wydajność dowolnego używanego dysku NVMe do około 1000 MB / s. To trochę rozczarowujące, ale Celeron ma ograniczone linie i łączna przepustowość z dwóch połączonych portów LAN to tylko 5 Gb/s lub około 480 MB/s.

Możliwość korzystania z dwóch linii na jednym porcie może sprawić, że ograniczenie to będzie mniej problematyczne dla osób przetwarzających dane lokalnie.

Tam, gdzie te linie zostały użyte, znajdują się porty USB 3.2 Gen 2, z których każdy ma przydzielone 10 Gb/s dla transferów 1000 MB/s z zewnętrznych urządzeń pamięci masowej.

Te porty są lepsze niż zewnętrzne połączenia eSATA, które uwielbia firma Synology i zapewniają wystarczającą przepustowość, aby zewnętrzna obudowa RAID mogła nadążyć za wewnętrznie zamontowanymi dyskami.

Po raz kolejny określenie tych portów zapewnia maksymalną elastyczność i pozwala właścicielowi rozszerzyć NAS poza jego początkową konfigurację.

Jedynym poważnym błędem jest to, że instalacja dodatkowej pamięci RAM i dysku M.2 wymaga całkowitego demontażu obudowy F4-423, więc jest to coś, co większość użytkowników prawdopodobnie zrobi tylko raz.

Nie chodzi o to, że użytkownicy muszą usuwać moduły pamięci i dyski NVMe co kilka dni, ale także niepraktyczne jest ich zmienianie, jeśli dostępne są lepsze części.

Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt...

Udostępnij to