Epson był jedną z pierwszych firm, które wykorzystały USB do skanowania i jest to jedna z cech ich stacjonarnych urządzeń wielofunkcyjnych, która wciąż robi wrażenie.

Ale skanowanie dokumentów do kopiowania to nie ten sam problem, co digitalizacja dokumentów. Do tego konkretnego zadania firma Epson oferuje szeroką gamę dedykowanych urządzeń skanujących sprzedawanych pod marką WorkForce.

Dzisiaj przyjrzymy się WorkForce DS-790WN, zwodniczo dużym skanerowi dokumentów z wyrafinowanymi funkcjami przeznaczonymi do przetwarzania obrazu.

To drogi sprzęt, ale czy drobny druk szczegółów Epsona w tym projekcie uzasadnia jego cenę?

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Cena i dostępność

Cena modelu DS-790WN w Wielkiej Brytanii wynosi 629,99 euro, aw USA 749 euro, bezpośrednio od firmy Epson. Co dziwne, w sklepach internetowych kosztuje więcej, więc kupowanie bezpośrednie może być lepszą opcją.

Skaner Epson WorkForce DS-790WN

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Projektuj i buduj

Dopóki Epson WorkForce DS-40WN nie wyszedł z pudełka, myśleliśmy o Canon ImageFORMULA R790 jako małym skanerze biurkowym.

Mierzy zaledwie 296 x 169 x 167 mm z zamkniętymi tacami i 296 x 212 x 217 mm otwartymi. Ważąca 3,7 kg jest to kompaktowa konstrukcja, którą w razie potrzeby można łatwo przenosić po biurze.

Aby zmniejszyć wagę i koszty produkcji, obudowa DS-790WN jest wykonana z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego, które otacza sztywniejszą metalową ramę.

Składa się z dwóch części, które należy zmontować po rozpakowaniu, a usunięcie całej taśmy zabezpieczającej ruchome części w czasie transportu zajmuje tylko kilka sekund.

Pakiet zawiera zasilacz w stylu laptopa z kablem, kabel USB, kabel Ethernet LAN i kilka podstawowych instrukcji drukowanych, a także dysk z oprogramowaniem. Dlaczego w 2022 r. Epson nadal udostępnia pliki na dyskach optycznych, jest tajemnicą. Być może bardziej przydatna będzie pamięć USB za 50 centów lub kod QR do pobrania niezbędnych plików.

Trzeba powiedzieć, że DS-790WN może być w pełni używany bez komputera lub instalacji jakiegokolwiek oprogramowania, ale niektóre funkcje są dostępne tylko wtedy, gdy skaner jest sterowany przez zdalne połączenie sieciowe.

Włączenie urządzenia aktywuje duży, jasny i kolorowy ekran dotykowy o przekątnej 10,9 cm, z którego można rozpocząć skanowanie, zmienić ustawienia i uzyskać dostęp do zdefiniowanych ustawień wstępnych.

Jak w przypadku wszystkich tego typu urządzeń, dokumenty podawane są na górną tacę, do 100 arkuszy, a po zeskanowaniu wysuwane są na dolną tacę. Prowadnice automatycznie centrują papier, a DS-790WN obsługuje formaty Letter, Legal, A4 i wszystkie mniejsze formaty.

Najmniejsze dokumenty, które może przyjąć, mają zaledwie 50,8 mm kwadratowych, a największy ma 215,9 mm szerokości i 6096 mm długości.

Skaner Epson WorkForce DS-790WN

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Dokumenty źródłowe mogą być jednostronne lub dwustronne, chociaż skaner wymaga tego od operatora i nie jest wykrywany automatycznie. Może przenosić papier o gramaturze od 27 do 413 g/mXNUMX, a także wysyłać karty plastikowe.

Oczywiście pojemność wejściowa na 100 arkuszy zależy od grubości nośnika, ale powinno być możliwe przygotowanie do skanowania aż 80 g/mXNUMX stron.

Podany cykl pracy to imponujące 7000 stron dziennie, a dla tych, którzy rozważają taką ilość skanowania, dostępny jest zestaw zapasowych rolek. W oparciu o 45 stron na minutę, w przypadku skanowania kolorowego i monochromatycznego z rozdzielczością 300 dpi, 7000 stron to łącznie 155 minut skanowania. Ale te czasy nie uwzględniają konfiguracji, ładowania papieru, a następnie usuwania zadania skanowania ani opóźnień spowodowanych zacięciami lub problemami ze skanowaniem.

Szybkość skanowania 45 stron na minutę lub 90 obrazów nie jest najszybszą dostępną, ponieważ jest wolniejsza niż najnowsze modele Canon DR-M260, Fujitsu FI-7160 i podobnej cenie modele Raven Pro Max. Ale jest znacznie szybszy niż najtańsze skanery wszystkich tych marek.

Jedynym głupim błędem, jaki zauważyliśmy w projekcie DS-790WN, jest to, że port USB typu A, którego można użyć do skanowania bezpośrednio do urządzenia pamięci masowej, znajduje się z tyłu, obok portu LAN i portu USB. Typ B, gdzie nie jest łatwo dostępny. Musiał znajdować się z przodu maszyny i z jakiegoś powodu inżynierowie Epsona nie wzięli tego pod uwagę.

Skaner Epson WorkForce DS-790WN

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Przepływ pracy

Odcisk

Pojemność podajnika dokumentów: 100 arkuszy
Dzienna wydajność skanowania: 7.000 stron
Wymiary: 296 x 169 x 167 mm
Waga: 3,7 kg
Sieci: Ethernet LAN i Wi-Fi
Maksymalna rozdzielczość skanowania: 600
Strony na minutę: 45 czarno-białych, 45 kolorowych (300 dpi simplex)
Obrazy na minutę: 90 czarno-białych, 90 kolorowych (300 dpi dupleks)
Skanowanie dwustronne: Tak
Skanowanie do Internetu: Tak
Skanowanie do sieci: Tak
Skanowanie do USB: Tak
Oprogramowanie: Epson Scan2 (TWAIN), SANE (Linux), WIA (Windows), ICA (Mac), ISIS (Windows)

Przepływ pracy z obrazowaniem dokumentów obejmuje przekształcanie dokumentów papierowych w zasób cyfrowy, który inni mogą przeglądać lub powielać bez obawy, że oryginał zostanie uszkodzony lub utracony.

Chodzi też o skierowanie tych dokumentów we właściwe dla nich miejsce. DS-790WN ma wiele ścieżek dokumentów zaprojektowanych z myślą o współpracy z określonymi przepływami pracy, które firmy zwykle wdrażają w przypadku zeskanowanych dokumentów.

Na najprostszym poziomie DS-790WN może być łatwo przetransportowany do odległej lokalizacji, na przykład do firmy, która musi przechwycić repozytorium dokumentów przed ich konsolidacją. Tam obrazy można zeskanować bezpośrednio do urządzenia pamięci masowej USB bez użycia komputera.

Ale ten skaner jest przeznaczony do bardziej skomplikowanych przepływów pracy, w których skan jest wysyłany na serwer FTP, wysyłany pocztą e-mail, do chmury lub do pobliskiego komputera. Co najważniejsze, może zrobić więcej niż jedną z tych rzeczy, więc wyślij go na lokalny serwer, a przechowywanie w chmurze może stać się trybem domyślnym.

Idąc dalej, firma Epson wdrożyła również rozwiązanie zabezpieczające, do którego można podłączyć czytnik kart NFC, który identyfikuje osobę skanującą i szyfruje dane przesyłane przez sieć za pomocą serwera uwierzytelniania. Zapewnia to poziom pewności, że zeskanowane obrazy nie zostały przechwycone lub zmienione ze skanera do repozytorium, co docenią osoby żądające poufności.

Klasycznym przykładem tego wzorca użycia jest sytuacja, w której ktoś jest w RR. H H. skanowanie informacji o wynagrodzeniu osoba wykonująca skanowanie wskazuje, że skanowanie może przejść tylko do lokalizacji w sieci, która nie jest ogólnie dostępna dla osób w sieci.

Skaner Epson WorkForce DS-790WN

To oprogramowanie, które w pełni wykorzystuje ten wspaniały sprzęt (Źródło zdjęcia: Mark Pickavance)

W zależności od tego, w jaki sposób właściciel chce używać DS-790WN, można nim zarządzać z komputera PC lub Mac za pomocą sterowników Twain i ISIS, a skanowanie można rozpocząć z dowolnej aplikacji obsługującej te standardy. Działa również z systemem Linux przy użyciu standardów SANE dla osób korzystających z tej platformy.

Dla firm z bardziej wyrafinowanym przepływem pracy z obrazowaniem firma Epson stworzyła Document Capture Pro, imponujące narzędzie, które zwiększa poziom kontroli nad indeksowaniem obrazów. Możliwe są konwencje nazewnictwa oparte na kodach kreskowych, dacie i godzinie oraz wielu innych parametrach.

Oferuje również podział obowiązków, gdzie puste strony można wykorzystać do zarządzania, gdy system uzna, że ​​seria stron jest dokumentem i nowy dokument został rozpoczęty.

Ta funkcja może być kluczowa. Skanowanie 100-stronicowych bloków stron, a następnie ręczne sprawdzanie ich pod kątem pakowania jako dokumentów jest czasochłonne i żmudne.

Kolejną świetną funkcją oszczędzającą czas jest doskonałe oprogramowanie OCR. W naszych testach sprawdził się idealnie do najmniejszych rozmiarów punktów, a utworzone dokumenty tekstowe zapewniają potężne narzędzie do lokalizowania wszystkich zeskanowanych stron zawierających określone odniesienia.

Skaner Epson WorkForce DS-790WN

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

ostateczny werdykt

Może być nieco wolniejszy niż niektóre konkurencyjne skanery, ale biorąc pod uwagę całą pracę, którą należy wykonać podczas procesu skanowania,

Jest tylko jeden poważny problem z modelem Epson DS-790WN i wieloma jego konkurentami; Cena.

Kosztuje około 100 euro w porównaniu z wieloma konkurencyjnymi produktami, ale to nie czyni Epson DS-790WN okazją.

Biorąc pod uwagę, że możesz kupić dwa skanery Canon R40 (otwiera się w nowej karcie) za tę samą cenę i podwoić wydajność przy wystarczającej sile roboczej, Epson wydaje się drogi.

To powiedziawszy, R40 nie jest kompatybilny z siecią, a dodatkowa prędkość Epsona pozwoliłaby mu wykonać mniej więcej tyle samo skanów w typowy dzień pracy.

To, co robi różnicę, a co nie jest dla nas praktyczne do testowania, to dokładnie to, jak długo skaner DS-790WN kontynuowałby skanowanie, gdyby był w pobliżu swojego „niezawodnego cyklu pracy” wynoszącego 7000 stron dziennie.

Wygląda na dobrze wykonany, a firma Epson oferuje zamienne zestawy montażowe rolek i opcjonalne przedłużenie gwarancji, więc pewność jego przetrwania nie jest bezpodstawna.

Skaner Epson WorkForce DS-790WN

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Z naszego doświadczenia wynika, że ​​może to być spowodowane liczbą zszytych stron, które zostały przypadkowo wysłane, oraz starannością, z jaką operatorzy usuwają zacięcia bez uszkadzania wewnętrznych szyn.

Przy tego rodzaju inwestycjach trochę uwagi może zająć dużo czasu, aby ten sprzęt działał płynnie przez długi czas.

Aby było jasne, jeśli cena nie stanowiła problemu, jest to z pewnością jedno z najlepszych rozwiązań do skanowania biurkowego, jakie widzieliśmy, oferujące dużą elastyczność i wszystkie funkcje, których potrzebuje każdy przepływ pracy obrazowania.

Jeśli chcesz surowych szybkości skanowania, inne marki są szybsze, ale pod względem ogólnego pakietu sprzętu i oprogramowania, Epson DS-790WN ma trochę do pokonania.

NAJLEPSZE OFERTY DNIA

Udostępnij to