NAJLEPSZE OFERTY DNIA

W świecie superszybkich dysków SSD i najlepszych urządzeń pamięci masowej WD Black z pewnością był silnym rywalem. WD Black SN850 to dysk, który domaga się Twojej uwagi, a pomimo wysokiej ceny jest to dysk, który zapewni Ci absolutnie najlepszy stosunek jakości do ceny.

Wcześniej naszą ulubioną firmą był SN750, ale SN850 ugruntowuje pozycję lidera marki. Ma tu wystarczającą moc, aby zmierzyć się z wagi ciężkiej, takiej jak Samsung, więc dla tych, którzy szukają szybkiego i niezawodnego dysku do zainstalowania na swoim komputerze, jest to świetne miejsce na rozpoczęcie.

Cena i dostępność

  • Western Digital Black SN850 NVMe SSD (czarny Western Digital) na Amazon dla AED955

SN850 jest dostępny od 99.99 € za wersję 500 GB; tutaj patrzymy na wersję 1 TB, która kosztuje 159.99 €. Możesz również wybrać model z fabrycznie zainstalowanym radiatorem, który podniesie cenę do 189.99 euro.

Radiator to zdecydowanie coś, o czym należy pomyśleć, jeśli twoja płyta główna nie ma radiatorów zakrywających porty M.2, ale jeśli tak, możesz kupić SN850 bez nich. Jeśli jednak używasz tego dysku w konsoli PS5, na pewno zechcesz uzyskać model z zainstalowanym radiatorem, w oparciu o zalecenia Sony.

Projekt i funkcje

WD z pewnością idzie na całość z SN850, zarówno pod względem funkcji, jak i wydajności. Nasz model o pojemności 1 TB jest objęty pięcioletnią ograniczoną gwarancją i pojemnością zapisu do 600 TB, co w zupełności wystarczy, aby ten dysk działał przez wiele lat. Samo urządzenie wygląda dość skromnie i jeśli nie zdecydujesz się na wersję z radiatorem z konfigurowalnym RGB (oczywiście), nie ma tu wiele do zobaczenia.

(Zdjęcie: WD)

Aby uzyskać najlepszą wydajność, SN850 jest przeznaczony do gniazda PCIe Gen 4 x4 M.2, ale dysk jest wstecznie kompatybilny aż do PCIe Gen 2×1. Oczywiście przy tych prędkościach poważnie tracisz to, co ten dysk może zrobić, dlatego zdecydowanie zalecamy używanie tego dysku w kompatybilnym gnieździe, aby uzyskać najszybsze prędkości.

Dysk jest wyposażony we własny kontroler WD połączony z pamięcią flash SanDisk, które współpracują ze sobą, aby osiągnąć imponujące prędkości odczytu/zapisu. WD wymienia SN850 z prędkością odczytu 7000 MB/s i prędkością zapisu 5300 MB/s dla dysku o pojemności 1 TB, który tutaj mamy.

Podobnie jak w przypadku większości urządzeń WD Black, możesz pobrać oprogramowanie Dashboard, aby dostosować oświetlenie RGB i wyświetlić informacje o wydajności, temperaturze i innych parametrach dysku. Dostępny jest również „tryb gry”, który można włączyć lub wyłączyć, skutecznie wyłączając tryb niskiego zużycia energii przez gracza, aby był jak najbardziej responsywny. Jedyną wadą jest to, że zobaczysz nieco wyższe temperatury, więc wybierz mądrze, jeśli chcesz, aby działał cały czas, jeśli nie jest potrzebny.

Wydajność

Jeśli chodzi o wydajność, SN850 przekroczył granice w naszych testach. Zbliżył się do rynkowej prędkości odczytu 7000 MB / s, osiągając 6992 MB / s w CrystalDiskMark, podczas gdy prędkość zapisu wynosiła 5160 MB / s. To wystarczająca prędkość, aby z łatwością obsłużyć każdy przepływ pracy, który na to rzucisz. ładowanie okien, intensywne gry, edycja wideo 4K i nie tylko. SN850 nie zawodzi również w kopiowaniu plików, ponieważ kopiowanie gigabajtów folderów z jednej sekcji dysku do drugiej zajmuje zaledwie kilka sekund.

Powiedzieliśmy już, że to urządzenie może być używane w PlayStation 5 (z radiatorem), a wydajność tutaj również jest bardzo dobra. Szybkość odczytu na PS5 wynosiła około 6550 MB/s, a kopiowanie danych gry z pamięci wewnętrznej do SN850 zajęło bardzo mało czasu. Dysk jest tak szybki, że wydaje się skracać czas ładowania gry o kilka sekund, co jest niezwykłe, biorąc pod uwagę, jak szybki był początkowo wewnętrzny dysk PS5. Nie było zacięć ani problemów z uruchamianiem gier z SN850, więc jeśli kupujesz ten odtwarzacz jako dodatek do PS5, warto.

WD Czarny SN850

(Zdjęcie: WD)

Naszym jedynym komentarzem jest to, że ten dysk się nagrzewa, więc ważne jest, aby kupić wersję z radiatorem lub upewnić się, że płyta główna ma radiator w gnieździe M.2. Podczas grania zaobserwowaliśmy wysokie temperatury sięgające prawie 62°C, spadające do około 40°C w stanie bezczynności. Jest to obudowa o małej obudowie z przyzwoitą wentylacją, więc będziesz chciał monitorować temperatury i upewnić się, że przepływ powietrza jest wystarczający, aby urządzenie nie przegrzewało się.

Kup, jeśli ...

Nie kupuj, jeśli ...

NAJLEPSZE OFERTY DNIA

Udostępnij to