Dwuminutowa recenzja

Teamgroup po cichu stała się siłą, z którą należy się liczyć, jeśli chodzi o niedrogie, ale wydajne produkty pamięci masowej. Zewnętrzne dyski SSD PD1000, Elite A1, C212 i PD400 były wybierane przez redaktorów lub polecane przez ostatnie dwa lata.

Jednak M200, jego najnowszy przenośny dysk SSD, nie zachwyca nas z dwóch powodów: jest drogi, bardzo drogi, jak na to, co oferuje, 4 TB pamięci masowej SSD z technologią USB 3.2 Gen2x2. Jest o około 10% droższy niż jego najbliższy konkurent (Sandisk Extreme Pro), który jako bonus jest wyposażony w odporność na wodę i kurz IP55 oraz wbudowany pakiet szyfrowania.

Jeśli chodzi o wybór USB 3.2 Gen2x2 zamiast Thunderbolt 3/USB 4, nadal nie jesteśmy pewni, dlaczego jest to dobry pomysł, biorąc pod uwagę, że ten ostatni jest z pewnością najlepszą opcją dla długoterminowej strategii przechowywania, nie wspominając o zwiększeniu prędkości i najszersza kompatybilność na rynku. . Kiedy pod koniec ubiegłego roku firma Kingston wypuściła swój dysk USB 3.2 Gen2x2, XS2000, mieliśmy podobne obawy, ale został on mądrze wydany w bardzo atrakcyjnej cenie. Teamgroup, ku naszemu ubolewaniu, nie.

Cena i dostępność

Zewnętrzny dysk SSD T-Force M200 4 TB kosztuje nieco poniżej 660 USD na Amazon US, co stanowi znaczną zniżkę w porównaniu z sugerowaną ceną detaliczną 799 USD. Należy pamiętać, że dysk jest dostępny w wersjach 2 TB i 8 TB; Co zaskakujące, nie ma dostępnych mniejszych pojemności. Wersję 8 TB znaleźliśmy tylko w Europie kontynentalnej, gdzie jej cena jest dość wysoka: około 1,336 euro.

(Zdjęcie: przyszłość)

Konstrukcja

Projektanci Teamgroup zainspirowali się wojskiem dla M200 (prawdopodobnie dlatego, że jest to zewnętrzne urządzenie pamięci masowej przeznaczone dla graczy z zastrzykiem adrenaliny). Można nawet powiedzieć, że Teamgroup T-Force M200 bardzo przypomina wypinany magazynek CheyTac M200, najdłuższego karabinu snajperskiego na świecie.

Tył urządzenia

(Zdjęcie: przyszłość)

Literatura marketingowa wspomina o wykorzystaniu przez Teamgroup „zastrzeżonej technologii chłodzenia grafenem” z „podwójną metalową ramą w celu zwiększenia powierzchni chłodzących”. W rzeczywistości jest to przyzwoite urządzenie przenośne o wadze 83 g (105 x 56 x 11 mm). Nie jest to największy na rynku, ale z pewnością istnieją mniejsze zewnętrzne dyski SSD.

Port USB-C

(Zdjęcie: przyszłość)

Oprócz portu Type-C i diody LED aktywności nie ma tu nic godnego uwagi.

Kierować

(Zdjęcie: przyszłość)

Chociaż nie ma żadnego stopnia ochrony IP (ani MIL-STD, jeśli o to chodzi), został przetestowany, aby wytrzymać upadki z wysokości do 2 m... na dywanie Jest też przestrzeń, którą Teamgroup nazywa dziurą do zawieszania, która pełni tę samą funkcję, co karabinek z linii Extreme Pro, a dodatkowo otrzymujesz dwa dość długie linki.

Płaskie urządzenie do układania

(Zdjęcie: przyszłość)

Wydajność i użytkowanie

Urządzenie wykorzystuje pełnowymiarowy dysk SSD M.2 NVMe sparowany z kontrolerem Phison E16 i mostkiem USB ASMedia ASM2364. Najbardziej prawdopodobnym kandydatem w M200 jest MP34Q, który odpowiada dostępnym możliwościom M200 i oferuje technologię podwójnej pamięci podręcznej z kombinacją SLC i DRAM. Zgodnie z oczekiwaniami, używa QLC NAND (firmy Crucial) i może osiągnąć prędkości odczytu/zapisu do 3,4 GB/s/3 GB/s, znacznie powyżej tego, co może osiągnąć USB 3.2 Gen2x2 – twierdzi sprzedawca, że ​​prędkość odczytu/zapisu do 2 GB/s . Zwróć uwagę, że Teamgroup podaje zapisaną wartość 900 TB dla wersji 4 TB M200.

Referencje

Oto jak Teamgroup T-Force M200 wypadł w naszym zestawie testów porównawczych:

CrystalDiskMark: 986 MB/s (odczyt); 1036MB/s (zapis)

Atto: 1006 MB/s (odczyt, 256 MB); 1004 MB/s (zapis, 256 MB)

AS SSD: 954 MB/s (odczyt sekwencyjny); 893 Mb/s (zapis sekwencyjny)

AJA: 838 Mb/s (odczyt); 856 Mb/s (zapis)

Nie testowaliśmy go z systemem zgodnym z USB 3.2 Gen2x2, więc musieliśmy polegać na Thunderbolt/Type C (USB 3.2 Gen 2). W porównaniu do modeli takich jak XS2000 był wolniejszy o około 10 procent, choć szczerze mówiąc, M200 był pierwszym urządzeniem pamięci masowej, które testowaliśmy z systemem Windows 11, co może wyjaśniać rozbieżność.

Aby jak najlepiej wykorzystać ten odtwarzacz, absolutnie konieczne jest posiadanie kompatybilnego systemu; w przeciwnym razie zmarnujesz dużo czasu. Możesz pobrać kartę rozszerzeń, aby wprowadzić funkcjonalność USB 3.2 Gen2x2 do istniejącego komputera, lub skorzystać z jednego z wielu systemów, które oferują ten nowy protokół.

Czy powinienem kupić zewnętrzny dysk SSD Teamgroup T-Force M200?

Przedstawiliśmy również najlepszy przenośny dysk SSD

Udostępnij to