Spis treści

Sony X90K: dwuminutowa recenzja

Sony XR X90K to zaawansowana seria telewizorów LCD firmy, znajdująca się tuż pod flagowymi modelami X95K. Kluczowa różnica między tymi dwiema liniami polega na tym, że seria X95K wykorzystuje podświetlenie mini-LED, podczas gdy X90K ma pełne podświetlenie LED.

Nawet przy tej różnicy 90-calowy telewizor z serii X65K, który testowaliśmy, zapewniał imponująco jasny obraz, a przetwarzanie lokalnego przyciemniania zastosowane przez zespół pełnego podświetlenia stworzyło mocną czerń z dobrymi szczegółami cieni i ograniczonym podświetleniem. Za tę cenę ogólna wydajność X90K jest bardzo dobra i powinna zadowolić nawet wymagających widzów.

 • Sony XR-65X90K (65-calowy HDR) w Amazon za 998 euro (otwiera się w nowej karcie)

Panel Triluminos Pro XR firmy Sony z serii XR90K w połączeniu z funkcjami Cognitive Processor XR i Contrast Booster XR zapewnia obrazy o wysokim zakresie dynamicznym, dużym kontraście i bogatej gamie kolorów. Telewizory z serii XR90K nie mają X-Wide Angle, funkcji dostępnej we flagowej serii XR95K, która poprawia wydajność poza osią, ale tak długo, jak patrzysz w 30-stopniowy kąt widzenia (zasadniczo najszerszy z przeciętnej sofy) to nie powinno być problemem.

Funkcja Acoustic Multi-Audio X90K wykorzystuje oddzielne głośniki wysokotonowe umieszczone w lewym i prawym górnym rogu telewizora i zapewnia ponadprzeciętną jakość dźwięku, z zawsze wyraźnymi dialogami, a nawet efektami przestrzennymi dzięki ścieżkom dźwiękowym Dolby Atmos. Możesz uzyskać znacznie lepszą jakość dźwięku dzięki osobnemu systemowi soundbar, ale dopóki nie podejmiesz decyzji o zakupie, wbudowane głośniki X90K będą Cię prowadzić.

Seria X90K wykorzystuje interfejs Google TV do przesyłania strumieniowego i konfiguracji oraz może być sterowana głosowo za pomocą wbudowanego mikrofonu telewizora lub pilota Sony. Dostępne są najpopularniejsze aplikacje do przesyłania strumieniowego, a użytkownicy Google mogą logować się za pomocą swoich danych uwierzytelniających, aby odblokować inne funkcje, takie jak przeglądanie bibliotek Zdjęć Google. Dla widzów z USA dostępny jest również tuner ATSC 3.0, funkcja, która sprawia, że ​​telewizor jest kompatybilny z cyfrowymi transmisjami telewizyjnymi nowej generacji z rozdzielczością 4K i dźwiękiem Dolby Atmos.

Podstawowy projekt Sony dla serii X90K podkreśla wielopozycyjna podstawa, którą można odchylić, aby zwolnić miejsce na soundbar. Mały pilot urządzenia ma zajęty wygląd, a przyciski są trudne do odczytania w ciemności. Menu ekranowe są łatwo dostępne i łatwo się w nich poruszać, ale wiele dostępnych ustawień obrazu wystawi na próbę cierpliwość tych, którzy nie lubią bawić się ustawieniami, z czego zdecydowanie korzysta ten telewizor.

Dzięki dwóm wejściom HDMI 2.1 i obsłudze 4K/120Hz, VRR i ALLM telewizory z serii X90K to doskonały wybór do gier. Są również idealne do PlayStation 5, inicjatywy Sony, która umożliwia zarówno automatyczne mapowanie tonów HDR, jak i automatyczny tryb obrazu gatunku w celu optymalizacji obrazu po podłączeniu konsoli PS5.

Wartość serii X90K jest bardzo dobra, zwłaszcza teraz, gdy zbliżamy się do końca 2022 roku i rabaty można znaleźć na wszystkie rozmiary ekranów. Zapłacisz dwa razy więcej za uaktualnienie do flagowej serii Sony X95K, podczas gdy pomniejszona seria A85K nie ma lokalnie przyciemnianego podświetlenia X90K. W szerszym kontekście ogólnej oferty telewizorów Sony X90K oferuje prawdopodobnie najlepszy stosunek jakości do ceny.

Recenzja Sony X90K: cena i data premiery

 • Data wydania: 25 kwietnia 2022 r
 • XR-55X90K: 999 EUR / 899 EUR / 1,675 EUR
 • XR-65X90K: 1,299 EUR / 1,299 EUR / 1,885 EUR
 • XR-77X90K: 1,699 EUR / 1,699 EUR / 2,785 EUR
 • XR-85X90K: 2299 EUR / 2699 EUR / 4265 EUR

Telewizory Sony z serii X90K są dostępne z ekranami o przekątnej od 55 do 85 cali. Są to średniej klasy modele LED firmy, mieszczące się między budżetową serią X85K a flagową serią X95K, przy czym ta ostatnia jest pierwszym podświetlanym modelem mini-LED firmy Sony. Seria X90K wykorzystuje pełne podświetlenie LED z lokalnym przetwarzaniem przyciemniania.

Wejścia na tylnym panelu X90K obejmują dwa porty HDMI 2.1, które obsługują 4K 120 Hz (Źródło zdjęcia: Future)

Recenzja Sony X90K: funkcje

 • Interfejs Google TV
 • Dolby Vision, HDR10 i HLG High Dynamic Range
 • Wejścia HDMI 2.1 z 4K 120Hz, VRR, ALLM i eARC
 • Tuner ATSC 3.0

Podobnie jak inne telewizory Sony, seria X90K korzysta z inteligentnego interfejsu Google TV do przeglądania i przesyłania strumieniowego oraz ma Asystenta Google do wyszukiwania głosowego, bez użycia rąk za pomocą wbudowanego mikrofonu telewizora lub pilota telewizora. Wbudowane aplikacje obejmują Netflix, Amazon Prime Video, HBO Max, Apple TV, Disney Plus i inne.

Przetwarzanie obrazu w telewizorach X90K jest obsługiwane przez firmowy procesor poznawczy XR, a także funkcja XR Contrast Booster, która maksymalizuje kontrast z aktywnym lokalnym przyciemnianiem telewizora. Panel XR Triluminos Pro (zasadniczo kropki kwantowe) zapewnia lepszą gamę kolorów ze źródłami HDR.

Spośród czterech wejść HDMI telewizora dwa mają następujące funkcje HDMI 2.1: obsługa 4K/120 Hz, zmienna częstotliwość odświeżania (VRR) i automatyczny tryb niskiego opóźnienia (ALLM). Modele z serii X90K są również wyposażone we wbudowany tuner ATSC 3.0, który umożliwia odbieranie amerykańskich programów telewizyjnych nowej generacji z funkcjami takimi jak rozdzielczość 4K z dźwiękiem HDR i Dolby Atmos.

Ogólnie rzecz biorąc, zestaw funkcji telewizorów z serii X90K jest konkurencyjny w stosunku do modeli innych marek w tym samym przedziale cenowym, choć nieco odbiega od niektórych modeli LCD w naszym najlepszym przewodniku.Telewizory 4K, szczególnie pod względem łączności i braku mini Podświetlenie LED.

Recenzja Sony X90K: Jakość obrazu

 • Bogaty i dokładny kolor
 • Głęboka czerń i dobry połysk.
 • Średnia jednorodność obrazu poza środkiem

XR90K miał dość dokładne kolory po wyjęciu z pudełka w domyślnym trybie obrazu kinowego, chociaż na obrazach było zbyt dużo balansu czerwieni. Gamma również była trochę zła, przez co półcienie wydawały się zbyt ciemne. Oba problemy zostały rozwiązane za pomocą oprogramowania do gradacji kolorów Calman firmy Portrait Displays.

Za pomocą Calmana zmierzyliśmy również pokrycie DCI-P3 zestawu, gamę kolorów używaną do masteringu filmów do kina cyfrowego oraz dysk Blu-ray 4K, który osiągnął 95%. To mniej niż to, co zmierzyliśmy na telewizorze Sony A80K OLED, który w pełni pokrywał DCI-P3, ale jest w tym samym zakresie, co inne niedrogie telewizory z podświetleniem LED, takie jak M-Series QX firmy Vizio.

Szczytowa jasność X90K wyniosła 964 nitów (w 10% białym oknie) w standardowym trybie obrazu HDR i 450 nitów w trybie HDR Cinema. To średni poziom wydajności dla telewizora tego typu, choć znacznie niższy niż w przypadku telewizora z podświetleniem mini-LED. (Niektóre telewizory OLED najnowszej generacji, takie jak seria LG G2, mogą również oferować wyższy maksymalny poziom jasności).

Jedną wadą jakości obrazu, którą X90K dzieli z wieloma innymi telewizorami LCD z podświetleniem LED, jest słaba jednorodność poza osią, a obrazy wyglądają na blade i pozbawione nasycenia, gdy ogląda się je z siedzenia dalej od środka. Jednak nie będzie to stanowić problemu w większości środowisk i sytuacji oglądania, chociaż niektóre telewizory LCD, takie jak modele z serii Sony X95K z funkcją X-Wide Angle, wykonują tutaj lepszą pracę.

Kluczowe specyfikacje

Rozmiar ekranu: 55, 65, 75, 85 cali
Rozdzielczość: 4K
Technologia panelu: QLED
Obsługa HDR: Dolby Vision, HDR10, HLG
Obsługa dźwięku: Dolby Atmos, Dolby Digital, DTS
Smart TV: Google TV
Porty HDMI: 4 (2 HDMI 2.1)

Nawet przy bardziej ograniczonej maksymalnej mocy świetlnej Sony w porównaniu z modelami mini-LED, nie chciałem mieć jasności, gdy patrzyłem do pokoju z włączonymi górnymi światłami. A przy przyciemnionych światłach do oglądania filmów obraz wyglądał bardzo wyraziście, z mocnymi światłami i czernią.

Podczas oglądania Zielonego Rycerza na Ultra HD Blu-ray cienie w scenie, w której Zielony Rycerz wkracza do zamku, aby przerwać królewskie obchody Bożego Narodzenia, wyglądały na bardzo szczegółowe i głębokie. Zauważyłem niewielki stopień podświetlenia w początkowych tytułach, a także w niektórych późniejszych scenach z zimowym krajobrazem, ale w większości przypadków było to nieistotne przy lokalnym przyciemnieniu zestawu ustawionym na średnie.

Elvis był nieco trudniejszy dla X90K, zwłaszcza w przypadku szerokich ujęć nocnej panoramy Las Vegas. W tych przypadkach ogólny poziom jasności obrazu wydawał się być zwiększony do pewnego stopnia, chociaż większość widzów nie zauważyłaby tego ani nie pomyślałaby o tym, chyba że specjalnie tego szukali.

Kolory Elvisa wyglądały na bogate i czyste. Na przykład w scenie, w której król (tu inny król) kręci swój świąteczny program telewizyjny, świąteczne odcienie zieleni i czerwieni na planie były atrakcyjne. A w późniejszej scenie, w której występuje podczas swojej rezydencji w Las Vegas, gigantyczny czerwony napis ELVIS na scenie był zaskakująco jasny.

 • Ocena jakości obrazu: 4/5

Telewizor Sony XR-65X90K na stojaku, na którym widać soundbar poniżej

Wielopozycyjny stojak umożliwia regulację wysokości w celu dopasowania do lokalizacji listwy dźwiękowej. (Źródło zdjęcia: przyszłość)

Recenzja Sony X90K: Jakość dźwięku

 • Wykorzystuje oddzielne głośniki wysokotonowe do bardziej precyzyjnego pozycjonowania dźwięku
 • Kalibracja dźwięku akustycznego dostraja dźwięk do środowiska oglądania
 • Dolby Atmos ze skutecznym ulepszeniem dźwięku przestrzennego 3D

Funkcja Sony Acoustic Multi-Audio w telewizorach z serii X90K wykorzystuje dolne głośniki i głośniki wysokotonowe umieszczone w lewym i prawym górnym rogu telewizora, aby zapewnić bardziej naturalną prezentację dźwięku, przy czym dźwięk wydaje się wydobywać z samego ekranu. (Zauważ, że nie jest to ta sama funkcjonalność, co firmowy Acoustic Surface Audio+, w którym aktuatory audio są zintegrowane za panelem wyświetlacza urządzenia).

Inne kluczowe funkcje audio serii X90K to akustyczna kalibracja dźwięku, która dostosowuje wyjście audio do środowiska oglądania, powiększanie głosu w celu wzmocnienia dialogów oraz ulepszenie dźwięku przestrzennego 3D.

Odkryłem, że dźwięk telewizora jest zdecydowanie powyżej średniej, chociaż ma trochę jakości wysokich tonów, co jest ważniejsze ze względu na brak rozszerzenia basów z wbudowanego zestawu głośników. Jednak udało mi się to trochę obejść, używając funkcji korekcji dźwięku na ekranie, a wtedy muzyka w scenach koncertu Elvisa była znacznie przyjemniejsza dla uszu.

Dialogi były krystalicznie czyste na telewizorze Sony. Podczas oglądania Top Gun: Maverick na Ultra HD Blu-ray głosy były nadal łatwe do rozpoznania, nawet w scenach ćwiczeń lotniczych. Ta płyta pokazała też zalety Acoustic Multi-Audio, z trajektorią…

Udostępnij to