Jedna minuta przeglądu

Sony X90J to praktycznie wszystko, czego byśmy chcieli od telewizora LED 4K ze średniej półki. Jeśli chodzi o te pieniądze, niewiele jest telewizorów, które mogą się z nim równać pod względem jakości obrazu i funkcji, co czyni go pierwszym tego rodzaju modelem ze średniej półki.

Szczerze, widzieliśmy, że to nadchodzi. Ostatni rok, Sony X900H / XH90 był jednym z najlepszych telewizorów roku z dokładnie tych samych powodówA teraz Sony jeszcze go ulepszyło dzięki nowemu procesorowi kognitywnemu XR, który oferuje niesamowitą kontrolę kontrastu i skalowanie.

Podoba nam się fakt, że jest to natywny telewizor 120 Hz z 2 pełnymi portami HDMI 2.1 dla Xbox Series X i PS5, zmienną częstotliwością odświeżania i automatycznym trybem niskiego opóźnienia, a także wykorzystuje panel z pełną matrycą z lokalnym przyciemnianiem, aby uzyskać lepsze poziomy czerni. Konfiguracja jest prosta, a telewizor korzysta z nowej platformy Google TV, która umieszcza zalecane treści z przodu i na środku.

Nadal występują pewne problemy z konfiguracją nowej konsoli w telewizorze, takie jak problemy z wyświetlaniem telewizora w świetle dziennym w jasnym pomieszczeniu i wyświetlaniem poza osią, ale Sony X90J zapewnia niezwykłą wydajność za rozsądną cenę.

TOP. jeden
Telewizor SONY 65 XR65X90J UHD TRIL STV XR F.Array BRAVI
Telewizor SONY 65 XR65X90J UHD TRIL STV XR F.Array BRAVI
Telewizor SONY 65 XR65X90J UHD TRIL STV XR F.ARRAY BRAVI
1.699,00 EUR

Cena i data premiery

 • Część telewizora Sony z 2021 r.
 • Koszty zaczynają się od 1299 USD / 1149 EUR / 1895 XNUMX AU$
 • Konkurowanie z LG C1 OLED i Samsung Q90A QLED

Sony X90J jest częścią kompilacji Sony TV 2021, która obejmuje nowe telewizory OLED A90J i A80J, a także telewizory LED-LCD 95K X80J i X4J. Recenzowany tutaj X90J to mały telewizor ze średniej półki i oferuje wiele najlepszych funkcji telewizorów z najwyższej półki, bez czujnika koloru w Z9J lub X-Contrast Pro w A90J OLED. Dobre wieści? Jest znacznie tańszy niż którykolwiek z tych 2.

Jeśli chodzi o rozmiar ekranu i koszt, to jest to, czego szukasz:

 • Sony XR-50X90J: 1299 USD / 1199 EUR / 1499 EUR / 2,695 USD
 • Sony XR-75X90J: 2499 USD / 2599 EUR / 4,299 USD

Następnie Na czym to stawia Sony X90J w porównaniu z konkurencją? Gdzieś w samym środku. Oczywiście nie jest tak przystępna cenowo jak seria QLED TCL 6, która kosztuje tylko około 649 euro za 55-calowy ekran, ani nie jest tak droga, jak niektóre telewizory 8K, które widzieliśmy w tym roku, jak nowy Samsung QN900A. Jest więc w samym środku, podobnie jak Samsung QN90A i LG C1 OLED, które oferują wyższą maksymalną jasność i lepsze poziomy czerni, ale tylko Sony X90J jest dostarczany z pierwszą zawartością Google TV.

Dziką kartą jest tutaj nowy Sony X95J. To kolejny krok w porównaniu z X90J oferującym technologię X-Anti-Glare, wyższą jasność i lepszy kontrast. Powinien być znacznie droższy niż X90J, więc przede wszystkim polecamy ten telewizor naszym przyjaciołom i rodzinie, a nie X95J, ale recenzujący widzowie mogą docenić czekanie, aż będą mogli zebrać pieniądze na X95J na swojej stronie.

Telewizor LCD Sony X90J

(Zdjęcie: Sony)

Konstrukcja

 • Telewizor Full LED-LCD z funkcją lokalnego przyciemniania
 • Nie super smukły, ale bardzo stabilny
 • Dwa porty HDMI 2.1 dla 4K @ 120 Hz plus wymagają zanurzenia się w ustawieniach menu

Ponieważ jest to pełny telewizor LED-LCD z lokalnym przyciemnianiem, Sony X90J nie jest tak smukły jak linia telewizorów OLED firmy, ale też nie jest nieatrakcyjny.

Dane techniczne Sony X90J

 • Rozmiary ekranu: 50, 55, 65, 75 cali.
 • 4K: Tak
 • HDR10: Tak
 • Grupa wysokiego szczebla: Tak
 • Dolby Vision / Atmos: Tak / tak
 • Technologia panelu: LED-LCD
 • Podłączony telewizor: Google TV
 • Zgięty: Nie
 • wymiary: 1452 x 950 x 338 mm (65 cali bez podstawy)
 • waga: 22,9 kg (bez podstawy)
 • 3D: Nie
 • Bilety: 2x HDMI dos1 (1x eARC), 2x HDMI dos0b, 2x USB, 1xRF, Ethernet
 • Odloty: 1x optyczny.

Przód telewizora ma stosunkowo cienką ramkę, ale nie oferuje obrazu od krawędzi do krawędzi, tak jak inne telewizory 4K, i dwóch smukłych nóg. Twoje stopy z łatwością wsuwają się w pozycję blisko zewnętrznej krawędzi telewizora i doskonale stabilizują ekran.

Odwróć go na bok, a zobaczysz, że Sony X90J nie jest dokładnie najcieńszym wyświetlaczem na rynku, ale w pełni wykorzystuje dodatkową przestrzeń. Wewnątrz telewizora znajduje się pełny panel z funkcją lokalnego przyciemniania, a także solidny system dźwiękowy z dwoma głośnikami wysokotonowymi pozycjonującymi dźwięk po bokach telewizora i opuszczanymi głośnikami niskotonowymi.

Odwróć go, a znajdziesz typowy wybór portów: tutaj masz 4 porty HDMI (2 z nich obsługują 4K/120 i jeden obsługuje eARC), a także Ethernet, cyfrowe optyczne wyjście audio, Auxiliary i tuner RF. Posiada również 2 porty USB.

Chociaż chcemy, aby wszystkie 4 porty obsługiwały HDMI 2.1, posiadanie przynajmniej 2 portów umożliwi jednoczesne podłączenie PS5 i Xbox Series X w celu podwójnej rozgrywki 4K/120 Hz, jednak bezpośrednie podłączenie do portu HDMI 4 nie wystarczy. W rzeczywistości będziesz musiał przejść do ustawień – Kanały i wejścia – Wejścia zewnętrzne – Format sygnału HDMI – HDMI 4 – Ulepszony format. Istnieje druga opcja, która wskazuje ulepszony format (Dolby Vision), ale nie wybieraj jej, ponieważ uniemożliwia to telewizorowi wysyłanie sygnału z częstotliwością 120 Hz, a obecnie wydaje się, że nie ma sposobu, aby telewizor zaakceptował sygnał 4K. / 120 Hz i Dolby Vision jednocześnie.

Wreszcie, jeśli chodzi o zdalne sterowanie, Sony X90J jest wyposażony w najnowszy pilot głosowy który jest wyposażony we wbudowany mikrofon i cztery przyciski skrótów do serwisów Netflix, Amazon, YouTube i Disney Plus. Pilot świetnie leży w dłoni, a ponieważ jest dość duży, nie jest łatwo go zgubić.

Google TV

(Kredyt obrazu: Google)

Połączona telewizja (Google TV)

 • Jeden z pierwszych telewizorów Sony z Google TV
 • Płynna, oparta na treści prezentacja
 • Obsługuje wbudowany Chromecast i Asystent Google
 • Jeden z nielicznych telewizorów z usługą Bravia Core

W tym momencie recenzji telewizora Sony, tradycyjnie mówiliśmy o Android TV, ale w tym roku porozmawiamy o Google TV. Dzieje się tak, ponieważ podczas gdy Android TV jest platformą smart TV Google od prawie dekady, Google TV jest tutaj, aby przejąć stery i cieszymy się, że tak się stało.

To, co kochamy w Google TV, to to, że jest bardziej efektowne, żywsze i bardziej żywe niż Android TV.. Pobiera rekomendacje treści ze wszystkich usług, z których już korzystasz (i niektórych nie) i wyświetla je na początku ekranu głównego, o ile zalogujesz się na swoje konto Google podczas pierwszej konfiguracji telewizora.

Korzystanie z konta Google spowoduje również wypełnienie głównego ekranu interfejsu Chromecasta odpowiednią i zalecaną treścią. Jeśli znasz Android TV, to wszystko będzie ci dobrze znane, ale dla niewtajemniczonych jest to prawdziwy zbiór treści skompilowanych z różnych źródeł. Na przykład na naszym ekranie głównym mamy „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie” (prawdopodobnie dlatego, że posprzątaliśmy filmy Marvela) oraz Parki i rekreacja, wśród innych komedii i filmów science fiction.

Przewiń w dół wiersz Polecane treści nieco więcej, a znajdziesz rzędy treści w stylu Netflix, które są pogrupowane według gatunku, wiersz polecanych filmów z YouTube i wreszcie popularne programy i filmy. Znajdziesz tu również rzędy starannie dobranych filmów i programów, sklasyfikowanych w inny unikalny sposób (np. filmy nagrodzone Oscarem), które są zabawne do odkrywania, gdy szukasz czegoś do obejrzenia.

Gdy wybierzesz coś do obejrzenia, możesz od razu zacząć oglądać lub dodać to do listy obserwowanych, aby móc je później znaleźć. Google TV korzysta również z systemu kciuka w górę/kciuk w dół, aby poprawić przedstawiane przez siebie rekomendacje.. Wreszcie, istnieje w połowie przyzwoita wbudowana wyszukiwarka, która może pokazać wiele sposobów przesyłania strumieniowego określonego filmu lub programu, ale nie jest tak solidna, jak wbudowana wyszukiwarka Roku.

Jeśli chodzi o wybór aplikacji, masz do wyboru wszystkie główne usługi (Netflix, Amazon, Hulu itp.), A także usługę, której nikt inny nie nazwał Bravia Core. Wystarczy kupić X90J do 23 lutego 2024, aby otrzymać 10 kredytów filmowych do wykorzystania na wybór co najmniej 300 filmów. Filmy te obejmują większość katalogu Sony Picture Entertainment, takich jak Spider-Man: Into the Spider-Verse i Jumanji: The Next Level. To jest coś, czego nie ma w tej chwili żaden inny telewizor, a ponieważ zasadniczo można go wypróbować, warto się nim cieszyć, póki możesz.

Ogólnie uważamy, że Google TV to świetny dodatek do tegorocznych telewizorów Sony i pomaga X90J konkurować z równie potężnymi platformami smart TV od Samsunga i LG.

Sony X90J

(Zdjęcie: Sony)

Jakość obrazu

 • Wyjątkowa jakość obrazu i nasycenie kolorów
 • Fantastyczne skalowanie dzięki procesorowi kognitywnemu XR
 • Zaskakująco dobry kontrast
 • Ma problemy z odblaskiem i wyświetlaniem poza osią

Nic dziwnego, że kolory i refleksy są tutaj absolutnie oszałamiające. Telewizor wykonuje niesamowitą robotę, przenosząc treści HD i skalując je do 4K, a natywne treści 4K HDR, zwłaszcza te nagrane w Dolby Vision, są wyjątkowo piękne. Ponownie, nie jest to zaskakujące, ponieważ czujemy się dokładnie tak samo w przypadku poprzednika X90J, Sony X900H.

Następnie Co się zmieniło w dziale jakości obrazu? Cóż, największym dodatkiem w tym roku jest nowy procesor kognitywny XR, który dodaje głębi niektórym scenom, zwłaszcza starszym treściom nakręconym w jakości HD, i zapewnia lepszą kontrolę kontrastu.

Zacznijmy od procesora kognitywnego XR. To, co robi inaczej, polega na tym, że możesz podzielić scenę na wiele części, a następnie określić, co jest punktem centralnym. Jeśli procesor zobaczy podświetlony neon, wie, że musi zwiększyć jasność i wyrazistość tego znaku. Jeśli zidentyfikujesz osobę, poprawi to jej cerę i wszystkie drobne szczegóły, takie jak włosy czy zmarszczki. Dzieje się to natychmiast, klatka po klatce, za kulisami.

Jeśli chodzi o ulepszoną kontrolę kontrastu, zależy to od tego, jak procesor radzi sobie z panelem full-array i wbudowanym czujnikiem światła. Podczas spotkania informacyjnego z TechRadar w zeszłym roku Sony powiedziało, że telewizor ma technologię o nazwie XR.

Udostępnij to