Chuwi LarkBox został okrzyknięty najmniejszym minikomputerem 4K, gdy został wprowadzony na rynek na początku tego roku na Indiegogo.. Szybko nabrała rozpędu i do sierpnia zebrała ponad milion dolarów od prawie 1 darczyńców z całego świata.

Taki sukces szybko przykuł uwagę innych dzięki XCY X51 i GMK NucBox (zgrabna aluzja do nadchodzącej jednostki obliczeniowej Intela) szybko przebijającym się przez szeregi, by przyjąć coś, co wydaje się zupełnie nowym czynnikiem. Sprawdziliśmy NucBox, który podobnie jak LarkBox, właśnie zadebiutował na Indiegogo.

Jednak w przeciwieństwie do Chuwi, GMK jest trochę nieznany; Pierwszych znamy od ponad czterech lat. Firma GMK została założona dopiero w 2019 roku, ale zgodnie z ich stroną firmową, główni członkowie zespołu wydają się mieć bogate doświadczenie branżowe, pochodzące z firm, które poznaliśmy wcześniej, Meizu, Teclast, Chuwi i Alldocube.

Podejmij to ostrożnie i bądź świadomy wielu zagrożeń, jakie może wiązać się z wspieraniem projektu Indiegogo.

Spis treści

Ceny i dostępność

GMK NucBox jest dostępny na Amazon za 290 EUR za model 8 GB / 512 GB i 120 EUR za model 8 GB / 128 GB.. Użyj kodu promocyjnego 506PTCF2 przy kasie, aby uzyskać 50% zniżki. W tej cenie dostępnych jest tylko 100 sztuk.

Konstrukcja

GMK NucBox jest prawie identyczny z XCY X51 i LarkBox zarówno pod względem rozmiaru, jak i umiejscowienia, co prowadzi nas do przekonania, że ​​pochodzą od tego samego ODM (Original Design Manufacturer). Jego brązowoszara kolorystyka ze srebrnym pierścieniem nie przypadnie do gustu każdemu, ale metalowy korpus jest odświeżająco inny.

Czytnik kart microSD i złącze audio

Z 62 x 62 x 42 mm (161 centymetrów sześciennych lub około pół puszki twojego ulubionego napoju bezalkoholowego) i o wadze 125g, jest po prostu mały i wygodnie mieści się w dłoni.

Najlepszy fan

W górnej części znajduje się okrągły otwór wentylatora, podczas gdy można znaleźć przycisk zasilania (i lampkę stanu), gniazdo kart microSD, port audio, złącze USB typu C (które działa również jako port zasilania), rozmiar Port HDMI (v2.0) i dwa złącza USB 3.0.

Zasilacz

Zasilacz 24 W (12v2A) ma mniej więcej taką samą powierzchnię, co NucBox, ale jest cieńszy, podobnie jak ładowarka do smartfonów.

Baza urządzenia

Zespół

Odcisk

Oto pełna specyfikacja konfiguracji GMK NucBox przesłana do LaComparacion Pro do przeglądu:

 • Procesor: Intel Celeron J4125
 • Karta graficzna: Intel UHD Graphics 600
 • RAM: 8 GB LPDDR4 mikronów
 • Pamięć: 100 GB C2 M.128 SSD
 • Porty: 2 x USB 3.0, 1x USB Type-C, audio jack, 1 x HDMI 2.0, czytnik kart MicroSD
 • Łączność: Intel Wireless-AC 7265, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2
 • Waga: 125g
 • Wymiary: 62 x 62 x 42 mm (wysokość x szerokość x głębokość).

Wewnątrz NucBox znajduje się Intel Celeron J4125, który jest czterordzeniowym, czterowątkowym procesorem o częstotliwości podstawowej 2 GHz, 4 MB pamięci podręcznej i szybkością burst 2,7 GHz; jako taki powinien być szybszy niż seria Celeron N (N4000, N4100, N4120), która jest jednym z elementów składowych wielu laptopów klasy podstawowej. Spodziewaj się, że będzie szybszy niż procesor Intel Core i5 szóstej generacji, zwłaszcza jeśli weźmiesz pod uwagę podsystem wideo Intel UHD Graphics 600.

Wszystkie modele są wyposażone w 4 GB pamięci LPDDR8 (mikronów), Intel Dual Band Wireless-AC 7265 (WiFi-5, strumień 2x2 TR/RX z Bluetooth 4.2) i kontroler Goke GK2301 SATA. Układ pamięci dysku SSD M.2 2242 był dość intrygujący; „29f64b2amcmg4” odpowiada 256 GB części znajdującej się w Intel P4608, który jest profesjonalnym dyskiem SSD. Jest jednak oznaczony jako C100 w Menedżerze urządzeń systemu Windows.

W użyciu i wydajności

Oto jak GMK NucBox wypadł w naszym zestawie testów porównawczych:

 • Znak dostępu: 1345
 • Procesor Passmark: 2668
 • CPU-Z: 210 (pojedynczy wątek); 847 (wielowątkowy)
 • Geekbench: 415 (pojedynczy rdzeń); 1350 (wielordzeniowy); 1652 (oblicz)
 • CrystalDiskMark: 536 MB/s (odczyt); 420 MB/s (zapis)
 • Procesor Cinebench: 560
 • Nowa ławka: 748
 • Atto: 534 MB/s (odczyt, 256 MB); 421 MB/s (zapis, 256 MB)
 • Indeks wydajności systemu Windows: 4.5

NucBox spełnił nasze oczekiwania. Niewielkie zwiększenie prędkości (200 MHz) w połączeniu z użyciem dysku SSD opartego na SATA oznaczało, że był szybszy niż Chuwi, jedyny nanoPC, który testowaliśmy, z niewielkim, ale nadal znaczącym marginesem. J4125 pozostaje drugim najszybszym procesorem bezrdzeniowym, jaki kiedykolwiek pojawił się na rynku, po Pentium J5040.

Oznacza to, że jest bardzo szybki i wydajny. Połącz to z 8 GB pamięci RAM i 128 GB, a otrzymasz urządzenie bardzo zdolny że powinien być w stanie wykonywać więcej niż tylko podstawowe funkcje odbioru. Oczekuj, że wydajność nieznacznie wzrośnie wraz ze wzrostem pojemności pamięci masowej.

Konkurs

Oczywistym konkurentem jest Chuwi Larkbox, który uzyskał solidne 4/5, ale jest znacznie gorszy od NucBox (wolniejszy procesor, mniej pamięci systemowej, mniej pamięci masowej i zużycie eMMC). W momencie pisania jest również znacznie droższy w cenie 239 euro.

Innym poważnym konkurentem za niższą cenę jest klucz sprzętowy XCY M1K HDMI PC, ale ma on połowę pamięci i pamięci masowej oraz procesor o niższej jakości. Przy całkowitej objętości 91 centymetrów sześciennych jest również znacznie mniejszy (i lżejszy) niż GMK NucBox.

Jak na ironię, jedynym prawdziwym konkurentem, jakiego udało nam się znaleźć w tej cenie, niezależnie od formy, jest laptop. Kuu Xbook kosztuje 269 euro (za wersję 256 GB), ma nieco niższy procesor, ale dorównuje NucBox pod względem pamięci i pojemności.

Ostateczny werdykt

NucBox to imponujący pierwszy krok dla GMK; jest szybszy i oferuje znacznie lepszą wartość niż jego rywale, ale tylko czas pokaże, czy jest to bezpieczny zakład. Nawet przy normalnych cenach detalicznych jest bardzo konkurencyjny i nie widzimy żadnych problemów z używaniem go jako cienkiego klienta lub minikomputera zastępującego komputer stacjonarny.

Chcielibyśmy zobaczyć opcję montażu Oferowana VESA, którą ma Chuwi. Podobnie karta Wi-Fi zgodna z Bluetooth 5.1 byłaby lepszą opcją. Chcielibyśmy zobaczyć bardziej płaską wersję, która zwiększa powierzchnię radiatora procesora i eliminuje potrzebę aktywnego radiatora.

Pipedream wymienia procesor na procesor AMD Ryzen. AMD nie ma 4-rdzeniowej jednostki SKU, która mogłaby konkurować z J4125. Najbliższy jest AMD 3020e, który jest dwurdzeniowym procesorem z 6 W TDP, więc czterordzeniowy Ryzen o mocy 10 W nie jest wykluczony.

Udostępnij to