Wiele się wydarzyło z HitFilm od czasu, gdy ostatnio sprawdzaliśmy edytor wideo. Po pierwsze, nastąpił całkowity rebranding, HitFilm Express nazywa się teraz po prostu HitFilm.

W tamtym czasie opisaliśmy jedno z najlepszych darmowych programów do edycji wideo jako „najbardziej imponujące”, z tak szerokim i użytecznym zestawem narzędzi, że w końcu „kiedy widzisz jakość innych darmowych lub super tanich alternatyw, to Trudno wymyślić powód, dla którego miałbym podać porę dnia, w której HitFilm Express oferuje tak wiele w porównaniu.

Jest to nadal w dużej mierze prawdziwe w przypadku potężnego edytora wideo, z kilkoma mile widzianymi nowymi ulepszeniami, ale także kilkoma niechcianymi funkcjami usuwania.

Spis treści

Ceny

HitFilm jest nadal darmowy, pamiętaj. To się nie zmieniło. Istnieją jednak również dwa poziomy subskrypcji, które zapewniają dodatkowe funkcje.

Creator (9.99 EUR/9.99 EUR miesięcznie lub 6.25 EUR/6.25 EUR miesięcznie rozliczane rocznie) zawiera aplikacje Hitfilm Creator i Imerge Creator. Pozwala eksportować materiał w rozdzielczości do 4K (bezpłatny Hitfilm ogranicza Cię do HD), zawiera 100 utworów, 100 efektów dźwiękowych i 25 szablonów z biblioteki Artlist i oferuje „wsparcie premium”.

Pro (15.99 USD / 15.99 EUR miesięcznie lub 9.99 EUR / 9.99 EUR miesięcznie rozliczane rocznie) jest dostarczany z szeregiem oprogramowania: HitFilm Pro, Imerge Pro, Mocha HitFilm, BorisFX 3D Objects i Foundry 3D Camera Tracker. Możesz także wyeksportować do 8K, a subskrypcja obejmuje 200 utworów, 200 efektów dźwiękowych i 50 szablonów.

Teraz, jeśli nie jesteś fanem subskrypcji, nie obawiaj się: licencje wieczyste na HitFilm Pro i Imerge Pro są nadal dostępne, które obejmują 12 miesięcy aktualizacji i pomocy technicznej. Jeśli jesteś już użytkownikiem HitFilm, możesz również odnowić swoją licencję po obniżonej cenie. Niestety, HitFilm Creator wydaje się nie być dostępny w ten sposób.

Pro to usługa subskrypcji, którą oferują, ale zobaczymy, jak wypada najnowsza darmowa wersja, znana teraz jako 2022.1.

Nowy styl

HitFilm ma nowy wygląd, a większość znanych Ci narzędzi nadal tam jest (Źródło zdjęcia: FXHome)

Interfejs przeszedł dość poważny remont. Zniknął białawy wygląd, który uświetnił wersję, którą sprawdziliśmy dwa lata temu, zastąpiony eleganckim, bardziej nowoczesnym ciemnoszarym designem. To jest bardzo piękne. Niestety, jeśli uruchamiasz HitFilm na Macu, wytyczne interfejsu łamią się, pasek menu jest ignorowany, a menu są zgodne z zasadami systemu Windows, niepotrzebnie zużywając cenne nieruchomości.

Uzasadnieniem tego może być gigantyczny przycisk „Odśwież” w prawym górnym rogu, stale przypominający, że tak naprawdę musisz wysyłać pieniądze do FXHome co miesiąc, biorąc jedną z ich soczystych subskrypcji.

Może bycie subtelnym nie działało dla nich ze starym wyglądem, ale jest jaskrawe i apodyktyczne, i zdecydowanie naszym zdaniem duży krok naprzód.

Samodzielnego uczenia się

Samouczki HitFilm w akcji: pomoc początkującym w edycji wideo

Chcesz korepetycji? Możesz się wiele nauczyć dzięki wielu samouczkom bez wychodzenia z interfejsu (Źródło zdjęcia: FXHome)

Jeśli jesteś nowicjuszem w oprogramowaniu do edycji wideo, uruchomienie takiej aplikacji może wydawać się trudne. Tyle okien lub paneli, tyle opcji, od czego zacząć?

Z tego powodu bardzo spodobał nam się nowy pasek boczny, nazwany po prostu „Ucz się”. Możesz go włączać i wyłączać za pomocą prostego przycisku po prawej stronie górnych menu.

Oto trzy filmy wyjaśniające podstawy: szczegóły interfejsu, zarządzanie multimediami i eksport gotowego produktu.

Ale jest o wiele więcej: kliknij „Wszystkie kategorie”, aby wyświetlić wszystkie 39 dostępnych filmów, które mają nauczyć Cię większości aspektów tworzenia filmów, w tym pracy na zielonym ekranie, zmiany wysokości dźwięku i dostosowania balansu kolorów klipu.

To bardzo mile widziany dodatek – sprawia, że ​​HitFilm jest jedną z najlepszych aplikacji do edycji wideo dla początkujących, a dostarczone samouczki z pewnością szybko poprawią możliwości nowego edytora.

sztuka nie jest wolna

Nowe narzędzia efektów wizualnych w HitFilm

HitFilms ma kilka nowych efektów, ale można ich używać tylko bez znaku wodnego po aktualizacji (Źródło zdjęcia: FXHome)

Kolejnym nowym dodatkiem do HitFilm w wersji 2022.1 jest włączenie efektów obrysu i wektora obrysu. Pozwalają one zasadniczo na malowanie linii wzdłuż ścieżki za pomocą punktów, które można łatwo przekształcić w krzywe, aby nadać bardziej organiczny charakter rysowanemu elementowi.

Są bardzo łatwe w użyciu i mogą być świetnym dodatkiem do twojego arsenału edycji i komponowania, z wyjątkiem jednego haczyka: nawet jeśli możesz ich używać z bezpłatną wersją HitFilm, efekty te będą oznaczone znakiem wodnym. Jedynym sposobem na jego usunięcie jest wykupienie subskrypcji lub uzyskanie licencji wieczystej.

Musimy podkreślić, że nie jest to niezwykła taktyka sprzedażowa. Darmowe oprogramowanie do edycji wideo bez ukrytych znaków wodnych gdzieś w aplikacji jest rzadkością. Jeśli przejrzysz wszystkie dostępne efekty, zobaczysz, że większość z nich może być używana tylko podczas awansowania.

Włączenie oprogramowania VFX, które sprawia, że ​​HitFilm jest prawdziwym uniwersalnym narzędziem do postprodukcji, jest miłym akcentem. Ale jeśli szukasz prawdziwej alternatywy dla alternatyw Adobe Premiere Pro i Adobe After Effects, musisz uaktualnić do HitFilm Pro, który oferuje to, co najlepsze z obu światów.

Mimo to możesz przynajmniej wypróbować je, aby sprawdzić, czy podobają Ci się zawarte w nich efekty, ale podobnie jak ten duży, zawsze obecny przycisk „Odśwież”, nie pozostawia dobrego smaku w ustach.

uzupełnienia i usunięcia

Nowe narzędzia do korekcji kolorów HitFilm

Poprzednie potężne narzędzia, takie jak niesamowita korekcja kolorów, wciąż są dostępne (Źródło zdjęcia: FXHome)

Większość innych ulepszeń w tym wydaniu znajdziesz pod maską.

Na przykład, ulepszono efekt Puppet, HitFilm obsługuje teraz szerszy zakres obrazów TIFF, a także pojawiła się nowa preferencja użytkownika umożliwiająca włączanie lub wyłączanie przewijania kółkiem myszy w menu rozwijanych. Użytkownicy komputerów Mac z komputerami wyposażonymi w najnowsze procesory wewnętrzne również docenią szerokie wsparcie ze strony Apple Silicon.

Jeśli zapłacisz za jeden z poziomów subskrypcji, znajdziesz bezpośredni dostęp do muzyki, efektów dźwiękowych i szablonów Artlist za pośrednictwem panelu Creative Library (nie możesz uzyskać do tego dostępu z bezpłatnym HitFilm, ale jest wiele bezpłatnych alternatyw online które mogą być używane i importowane jako media w twoim projekcie).

Ale przekonasz się, że inne elementy zostały usunięte, takie jak integracja między HitFilm i Vegas Pro.Nie ma już wsparcia dla wtyczki Adobe After Effects, ani nie ma możliwości importowania i eksportowania plików AAF.

Zmniejszono zgodność z systemem operacyjnym. Jeśli używasz systemu Windows, HitFilm będzie teraz działać tylko w wersjach 10 i 11. Podczas gdy najstarszym systemem operacyjnym Mac jest Catalina (MacOS 10.15).

ostateczny werdykt

Opcje aktualizacji w HitFilm

Czy wspomnieliśmy, że FXHome naprawdę chciałby, abyś uaktualnił do jednego z ich poziomów subskrypcji? (Źródło zdjęcia: FXHome)

Ta wersja jest trochę rozczarowująca. Rebranding zdarza się od czasu do czasu i nie będziemy winić FXhome za próby poprawy wyglądu ich najlepszej aplikacji do edycji wideo.

HitFilm to wciąż świetne oprogramowanie do edycji wideo, z wieloma zaawansowanymi funkcjami, a wszystko to za darmo (zobacz naszą poprzednią recenzję, aby uzyskać więcej informacji na ten temat). I jest o wiele mniej onieśmielający niż konkurencyjny darmowy edytor wideo DaVinci Resolve; w rzeczywistości jest bardziej zgodny z Lightworks, z których oba są jednymi z najlepszych darmowych programów do edycji wideo dla początkujących.

Ale po dwóch latach spodziewaliśmy się więcej niż to, co mamy teraz z HitFilm.

To oczywiście nie odbiera tego, co mógł już zrobić, ale spodziewaliśmy się czegoś więcej niż zmiany nazwy i większych próśb o aktualizacje. Mimo to łatwo przeoczyć ten duży przycisk „Odśwież”, a nadal masz w pełni funkcjonalny edytor wideo i wszystkie swoje zmiany w kieszeni.

Jeśli szukasz darmowego oprogramowania do edycji wideo, zalecamy pobranie kopii i wypróbowanie HitFilm dla siebie.

Udostępnij to