Spis treści

2 minuty przeglądu

GoPro Hero Ten Black to najnowsza z długiej linii kamer akcji Hero, której historia sięga dwóch tysięcy pięciu lat. Jest to najbardziej wyrafinowane i wydajne GoPro do tej pory dzięki nowemu procesorowi GP2, ale tak nie jest. Aktualizacja poprzedniej wersji Hero Nine Black.

Czasami GoPro robi ogromny krok do przodu: GoPro Hero XNUMX Black był wodoodporny bez potrzeby stosowania etui, a Hero XNUMX Black wprowadził stabilizację HyperSmooth. Pomimo swojej wybitnej nazwy, Hero Ten Black nie jest jednym z tych modeli. Więcej udoskonala (i naprawia) większość nowych dziwactw, które widzieliśmy w Hero nine Black, jednocześnie dodając nowe tryby strzelania i lepszą użyteczność.

Hero Ten jest zbudowany wokół tego samego 23-megapikselowego czujnika, co jego poprzednik, i jest wodoodporny do dziesięciu metrów, ale to ten nowy procesor GP1 najbardziej odblokowuje nowe talenty. Obejmują one nowe tryby fotografowania, w tym nowe opcje 2K / 5p, 60K / 4p i 120K / 2.7p. Ostatnie dwa to zabawne etui w zwolnionym tempie, które idealnie nadają się do scen w mediach społecznościowych lub nagrań z kamery b-cam. Zwłaszcza, że ​​ulepszona aplikacja Quik GoPro z przyjemnością wykona dla Ciebie niektóre zmiany.

Kamera sportowa GoPro Hero 10 Black spoczywająca na drewnianej ławce

(Źródło zdjęcia: Avenir)

Inne ulepszenia obejmują znacznie bardziej responsywny interfejs ekranu dotykowego (tutaj Hero 9 Black), nowy tryb przewodowego przesyłania danych, który jest wygodny dla telefonów oraz ulepszenia jakości obrazu pod maską, w tym mapowanie tonów, lokalna i ulepszona redukcja szumów w słabym świetle. . To z pewnością skutkuje drobną poprawą jakości wideo, ale Hero 10 Black nadal nie może wiele zrobić dzięki swojemu małemu 1 / 2.3-calowemu czujnikowi obrazu.

Co ważniejsze dla większości ludzi, HyperSmooth 4.0 to wciąż najlepsza stabilizacja wideo w kamerze akcji, a fani sportów wodnych docenią nową, skuteczną powłokę hydrofobową na wzmocnionej osłonie obiektywu.

Szkoda, że ​​Hero 10 Black nie został uaktualniony do większego czujnika, takiego jak Insta360 One R 1-Inch Edition, ponieważ ostatnie spadki w kamerze internetowej i transmisji na żywo nadal mają ograniczenia dotyczące rozdzielczości (nadal tylko 1080p) i obsługi platformy. (chociaż można teraz wprowadzić na żywo stabilizację HyperSmooth).

Ale pomimo stosunkowo konserwatywnych aktualizacji, GoPro Hero 10 Black dobrze radzi sobie z udoskonaleniem postępów w jakości obrazu, jakie poczynił Hero 9 Black, i jest teraz najpotężniejszą i najłatwiejszą w użyciu kamerą akcji, jaką możesz kupić. . wartość.

GoPro Hero 10 Black cena i data premiery

GoPro Hero 10 Black można kupić już teraz za 399 EUR / 379 EUR / 529 EUR, jeśli kupisz subskrypcję GoPro, lub za 499 EUR / 479 EUR / 669 EUR AU. Od początku listopada będzie również dostępny w Indiach za 54.500 XNUMX rupii.

Subskrypcja GoPro, wcześniej znana jako GoPro Plus, kosztuje 49.99 EUR / 49.99 EUR / 69.99 EUR rocznie przy zakupie osobno i będzie automatycznie odnawiana co roku, jeśli kupisz Hero 10 Black z subskrypcją. Możesz jednak temu zapobiec, rezygnując z subskrypcji w dowolnym momencie pierwszego roku.

Kamera sportowa GoPro Hero 10 Black spoczywająca na drewnianej ławce

(Źródło zdjęcia: Avenir)

Ponieważ nie musisz odnawiać subskrypcji, jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na zakup Hero 10 Black. Subskrypcja GoPro obejmuje nieograniczone miejsce w chmurze na zdjęcia i filmy w pełnej jakości, automatyczne pobieranie, pełny dostęp do narzędzi do edycji aplikacji Quik, 50% zniżki na wszystkie akcesoria (do dziesięciu rocznie), obsługę transmisji na żywo i wymiany uszkodzonej kamery (za opłatą , w zależności od aparatu).

Reszta linii GoPro będzie kontynuowana w obecnych cenach, bez wycofanych modeli. Obejmuje to zeszłoroczny Hero 9 Black (349 EUR / 329 EUR / 529 EUR), a także Hero 8 Black (279 EUR / 259 EUR / 419 EUR AU) i GoPro Max (399 EUR / 379 EUR / 659 EUR AU). ). Wszystkie te ceny są z subskrypcją GoPro, ale znowu możesz je kupić samodzielnie bez.

Konstrukcja

  • Nowa i mocniejsza osłona obiektywu z powłoką hydrofobową
  • Tylny ekran dotykowy i menu są teraz znacznie bardziej responsywne
  • W przeciwnym razie fizycznie identyczny z Hero 9 Black

GoPro Hero 10 Black jest fizycznie prawie identyczny ze swoim poprzednikiem. Jedyną zewnętrzną różnicą w stosunku do Hero 9 Black są stylowe niebieskie logo nowego modelu z przodu i po bokach.

Jednak GoPro dokonało kilku subtelnych zmian. Najważniejsza dla fanów sportów wodnych jest nowa osłona obiektywu. Teraz ma powłokę hydrofobową, która pomaga odpychać wodę i naprawdę działa. Umieściliśmy Hero 10 Black i jego poprzednika pod kranem, a nowa osłona obiektywu znacznie lepiej odpycha wodę, nie pozostawiając kropli, które przesłaniałyby widok.

Kamera sportowa GoPro Hero 10 Black spoczywająca na drewnianej ławce

(Źródło zdjęcia: Avenir)

Ta osłona obiektywu najwyraźniej ma również wyższą odporność na zarysowania, co było trudniejsze do przetestowania w naszej pożyczonej próbce. Jednak nieplanowany test, w którym nasze GoPro na głowie poleciało po mocnym wylądowaniu na tyrolce i wylądowało na wyszczerbionych wiórach drewnianych, nie dało żadnych wyraźnych śladów na obiektywie. Podobnie jak Hero 9 Black, tę osłonę obiektywu można również zdjąć, jeśli doznasz poważnych obrażeń, takich jak bezpośrednie trafienie śrutem Airsoft lub jeśli chcesz dodać filtry ND (neutralnej gęstości).

Hero 10 Black jest w rzeczywistości o 5 g lżejszy od swojego poprzednika, chociaż nie można dokładnie powiedzieć, gdzie został stworzony dla tego przyrostu masy, a i tak nie zapewnia żadnych praktycznych korzyści. Tak jak poprzednio posiada składane "paluszki" do montażu bezpośrednio na akcesoriach podstawy. Te po raz pierwszy pojawiły się w Hero 8 Black i oznaczają, że nie musisz bawić się dodatkowym etui, aby przykręcić go do kasku.

Kamera sportowa GoPro Hero 10 Black spoczywająca na drewnianej ławce

(Źródło zdjęcia: Avenir)

Jeśli nie znasz Hero 9 Black, oto krótka aktualizacja innych funkcji projektowych, które odziedziczył Hero 10 Black. Jest 1.4-calowy przedni ekran LCD dla vlogerów, który według GoPro jest teraz nieco płynniejszy w wyświetlaniu ruchu niż wcześniej, dzięki wyższej liczbie klatek na sekundę procesora GP2 (więcej o tym później). Ten ekran jest tak mały, że szczerze nie mogliśmy odróżnić się od jego poprzednika.

Ulepszony tylny ekran dotykowy o przekątnej 2,27 cala jest znacznie bardziej widoczny. Ponownie, GoPro mówi, że ma „poprawioną czułość na dotyk”, ale prawdziwa różnica wynika z mocy procesora GP2. Powolny, niereagujący tylny ekran Hero 9 Black był jedną z naszych największych zmian w tym modelu i chociaż jest coraz lepszy dzięki niedawnej łatce oprogramowania, wciąż nie jest tak ostry, jak się wydaje. Ekran dotykowy Hero 10.

Postawmy sprawę jasno: tak powinien zachowywać się Hero 9 Black od samego początku, więc nie jest to zwycięstwo jego następcy. Mais les temps de démarrage plus rapides (ogólnie jest gotowy do działania w ciągu kilku sekund, przeciwko huit secondes pour le Hero 9 Black) i żywym upiększaniem smartfona plus agréable à utiliser que l'experience frustrating souvent de last rok.

Kamera sportowa GoPro Hero 10 Black spoczywająca na drewnianej ławce

(Źródło zdjęcia: Avenir)

Otwórz boczne drzwi Hero 10 Black, a znajdziesz tę samą baterię 1720 mAh, której używa Hero 9 Black. Podobnie jak 1,4-calowy przedni wyświetlacz LCD, była to kolejna zmiana wprowadzona przez jego poprzednika, więc bądź ostrożny, jeśli aktualizujesz z poprzedniego GoPro – twoje stare baterie 1220 mAh nie będą tutaj działać.

Wreszcie obok baterii znajduje się gniazdo kart microSD i port USB. Ten ostatni jest oczywiście używany do ładowania, ale może być również używany do bezprzewodowego przesyłania zdjęć do telefonu (jest to około 50% szybsze niż transfery bezprzewodowe). Jest to dość prosty proces w przypadku telefonów z Androidem, które wymagają tylko kabla USB-C na USB-C, ale użytkownicy iPhone'a będą potrzebować adaptera Lightning na USB, a także kabla USB.

Ogólnie rzecz biorąc, Hero 10 Black to wytrzymały aparat kieszonkowy, który jest wodoodporny do dziesięciu metrów, a teraz wydaje się nieco bardziej dopracowany niż jego poprzednik.

Cechy

  • Ten sam czujnik 23,6 MP 1/2,3 cala, co w Hero 9 Black
  • Nowy procesor GP2 odblokowuje znaczące ulepszenia trybów fotografowania
  • Teraz można rozpocząć transmisję na żywo ze stabilizacją HyperSmooth

W zeszłym roku GoPro Hero 9 Black wprowadził nowy czujnik obrazu. Był to sensor tej samej wielkości co poprzednie GoPro (1 / 2,3 cala), ale miał wyższą rozdzielczość, która pozwoliła mu po raz pierwszy nagrać wideo 5K. Hero 10 Black ma ten sam czujnik obrazu, ale łączy go z nowym procesorem GP2, który odblokowuje nowe praktyczne talenty.

Chip GP2 jest pierwszym poważnym ulepszeniem przetwarzania, jakie widzieliśmy w GoPro od czterech lat i musiało to być od dawna. GP1 starał się sprostać rosnącym wymaganiom podwójnych wyświetlaczy Hero 9 Black i czujnika o wyższej rozdzielczości, ale jego następca jest odpowiedzialny za prawie każdą aktualizację, którą znajdziesz w Hero 10.

Jakie są te ulepszenia? Oprócz wspomnianych wcześniej ulepszeń w zakresie czasów uruchamiania i wydajności ekranu dotykowego, pojawiły się również przydatne nowe tryby klatek na sekundę, dzięki którym jest to bardziej wszechstronna kamera akcji. Zestawienie nowych trybów możecie zobaczyć w poniższej tabeli, ale najzabawniejsze są opcje w zwolnionym tempie, w tym długo oczekiwany tryb 4K/120p.

Ulepszenia GP2: Hero 10 Black kontra Hero 9 Black GoPro Hero 10 BlackGoPro Hero 9 Black Wideo (maks.) five3K / 60p5K / 30p Wideo (maks.) 4K / 120p4K / 60p Wideo (maks.) 2.7K / 240p2, 7K / 120p Zdjęcia (maksymalnie) a) 23 MP 20 MPS HyperSmooth 4.0 Stabilizacja HyperSmooth 3.0 Przechwytywanie obrazów 19.6 MP z wideo 5K 4: 312 do wideo 4 MP 4K 3: XNUMX
Główne ulepszenia wideo to te tryby z dużą liczbą klatek na sekundę, ale są też bardziej subtelne. GoPro wprowadza pewne poprawki algorytmiczne, a jego układ GP2 zapewnia również lokalne mapowanie tonów (technika przetwarzania HDR w celu poprawy zakresu dynamicznego) z trybu foto-wideo.

Teoretycznie poprawia to kontrast w określonych obszarach filmu (zamiast globalnie, w całej klatce), aby wydobyć bardziej szczegółowe tekstury. W związku z tym GoPro twierdzi, że poprawiło „redukcję szumów 3D”, aby poprawić wydajność przy słabym oświetleniu Hero 10 Black w scenach o słabym oświetleniu (pomyśl o lesie, zmierzchu lub w domu).

To działa ? W równoległym porównaniu z Hero nine Black przy użyciu tej samej konfiguracji zauważyliśmy zauważalną poprawę definicji drobnych szczegółów (na przykład drzew i trawy) w Hero 10 Black. Przyjrzyj się uważnie, a jego poprzednik wyglądał nieco brudno w porównaniu. Mogą to zauważyć tylko osoby przeglądające piksele, a redukcja szumów ...

Udostępnij to