Spis treści

Dwuminutowa recenzja

Wśród wielu ostatnio wydanych monitorów do gier Aorus, FI32U jest prawdopodobnie tym, który oferuje najlepszy kompromis między niedocenianymi specyfikacjami a wygodą. Duże 40-calowe (i większe) monitory zawsze będą rynkiem niszowym, podczas gdy jednostki poniżej 30-calowe reprezentują raczej racjonalność niż ambitne opcje. Ta 32-calowa bestia plasuje się pomiędzy tymi dwiema opcjami i ma na szczycie listy większości graczy.ale czy powinni to kupić?

Gigabyte Aorus FI32U ma panel IPS, co historycznie oznacza, że ​​powinien być doskonały do ​​reprodukcji kolorów, dobry dla płynności ruchu i słaby dla kontrastu. Jednak ten monitor ma doładowaną wersję SS IPS, która obiecuje „wspaniałe kolory i niesamowitą prędkość”. Jak to działa w praktyce?

Jeśli chodzi o płynność ruchu, wyświetlacz 144 Hz ma czas reakcji od szarości do szarości i MPRT wynoszący 1 ms, co w połączeniu z elektroniką Aorus skutkowało znikomym efektem zjawy lub rozmycia, nawet w szybkich i szalonych strzelankach 4K.

Jeśli chodzi o kolor, byliśmy pod wrażeniem. Chociaż obsługuje tylko 90% trudnej gamy kolorów DCI-P3, co może zniechęcić projektantów szukających wysokiego poziomu dokładności kolorów, wszystko staje się jasne i żywe.

Przy 350 nitach nie ma najjaśniejszej oceny, zdecydowanie nie jest to odpowiedni ekran HDR, ale świetnie sprawdza się w pracy biurowej, ogólnym użytkowaniu i grach. Jednak stosunkowo niski współczynnik kontrastu 1000:1 może objawiać się podczas angażowania się w ciemne multimedia, w których szczegóły (i wrogowie) zbyt łatwo gubią się w cieniu.

Przełączenie do wstępnie ustawionego trybu FPS monitora rozjaśnia ciemne obszary, ale funkcja Black EQ działa najlepiej w niszczeniu jakości obrazu, aby ujawnić złoczyńców czających się w cieniach.

Świetnie nadaje się również do pracy biurowej z wyraźnym, czystym pulpitem systemu Windows 10 i małymi czcionkami, które można czytać bez zniekształceń.

Ergonomia też jest dobra. Dwuczęściowy wspornik jest solidny i mocuje się bez użycia narzędzi. Przechyla się, skręca i obraca o wiele stopni i można go podnosić i opuszczać o 13 cm. Na górze jest nawet uchwyt, jeśli chcesz go nosić.

Istnieją dwa porty HDMI 2.1, które umożliwiają częstotliwość odświeżania 144 Hz przy pełnej rozdzielczości 4K (i 120 Hz dla konsol obecnej generacji). Jest też DisplayPort 1.4, dwa porty USB-A 3.0 oraz USB-B i USB-C.

Ten ostatni może być używany jako przełącznik KVM, dzięki czemu klawiatura i mysz są podłączone do monitora i można ich używać z różnymi komputerami, co jest bardzo przydatne w dni pracy w domu, w których można regularnie przełączać się między komputerami osobistymi i firmowymi .

Dostęp do menu OSD można uzyskać za pomocą intuicyjnego joysticka w podstawie wyświetlacza lub za pomocą oprogramowania SideKick OSD firmy Gigabyte. Zapewnia to dostęp do łatwych w użyciu funkcji, takich jak celownik, statystyki monitorowania komponentów komputera, liczniki czasu i obraz w obrazie, które są przydatne do śledzenia tras lub lokalizowania nadajników, którym można przeciwdziałać.

Cena i data premiery

Monitor do gier Aorus FI32U jest teraz dostępny w USA i Australii, gdzie kosztuje odpowiednio 999 USD i 1,499 AU$. Emisje akcji najwyraźniej opóźniły wydanie w Wielkiej Brytanii.

Konstrukcja

Jesteśmy wielkimi fanami łatwych w montażu uchwytów do monitora, a Gigabyte Aorus FI32U ma taki. Podstawa jest jak kolczasty bumerang, z którego mógłby korzystać australijski ninja i używa jednej śruby skrzydełkowej, aby przymocować ją do wspornika. Stojak wykorzystuje dwa klipsy do bezpiecznego przymocowania do ekranu. Pozostał ci bardzo silny system wsparcia.

Daje również dużą możliwość regulacji. Istnieje możliwość pochylenia od -5° do +20°, obrotu od -20° +20° i obrotu o 90°. Istnieje również duża regulacja wysokości 130 mm. W górnej części stojaka znajduje się uchwyt do przenoszenia. nie jesteśmy pewni, że wiele osób musi z niego korzystać regularnie, ale jest tam i utrzyma wagę całego monitora 10,9 kg.

Warto również zauważyć, że podstawka zawiera paski oświetleniowe Aorus Fusion RGB, które uzupełniają podświetlone RGB skrzydła anioła z tyłu panelu. Chociaż nie jesteśmy pewni, czy wiele osób to robi, możesz docenić blask w ciemnym pokoju.

Panel IPS Aorus FI32U ma bardzo cienką ramkę, ale ma również pół centymetrową martwą strefę wokół ekranu, która może wyglądać brzydko po ułożeniu kafelków. Powiedziawszy to, kto na świecie zainstalował wiele monitorów 32-calowych?

(Źródło zdjęcia: Avenir)

Gigabyte Aorus FI32U Recenzja | Porównanie 1

Cechy

Podobnie jak w przypadku innych nowych monitorów do gier firmy Aorus, istnieje wiele wbudowanych funkcji gier. Black EQ to funkcja, która neguje jakość obrazu i kontrast, aby pomóc w ujawnieniu wrogów czających się w cieniu i jest przydatna, biorąc pod uwagę ograniczony zakres dynamiczny ekranu.

Do wyboru jest wiele różnych siatek na ekranie, które mogą się przydać w grach takich jak Call of Duty (tryb hardcore), gdy masz dostępne tylko celowniki i lunety. Tryb Picture-in-Picture (i Picture-by-Picture) jest przydatny, jeśli chcesz zagrać w grę podczas oglądania prezentacji wideo. Ponadto, jeśli w to wierzysz, możesz użyć go do zlokalizowania wrogów, jeśli nadadzą w tym samym czasie.

6-osiowe kontrolki kolorów pozwalają dostosować czerwony, zielony, niebieski, cyjan, magenta i żółty, a także zwykłe tryby ustawień wstępnych.

Blokada sprawiła, że ​​staliśmy się szczególnymi fanami funkcji KVM, która pozwala na podłączenie jednej klawiatury i myszy do ekranu i przełączanie między, na przykład, głównym komputerem PC a laptopem do pracy za pomocą portów USB-C i USB. B.

Wreszcie istnieje wiele opcji wyświetlania, w tym odliczanie, liczniki czasu, informacje o sprzęcie i szczegóły techniczne wyświetlania.

Do wszystkiego można uzyskać łatwy i intuicyjny dostęp za pomocą przycisku joysticka na dole wyświetlacza lub oprogramowania Gigabyte Sidekick OSD.

Gigabyte Aorus FI32U Pilot

Kontroler joysticka Aorus FI32U (Źródło zdjęcia: Future)

Conectividad

Wszystkie porty łączności znajdują się pod ekranem. Jest złącze DisplayPort 1.4, dwa porty HDMI 2.1, dwa USB-A 3.0, USB-B, USB-C, dwa gniazda audio 3,5 mm i pilot na podczerwień. W zestawie znajdują się kable HDMI, DisplayPort, USB-C i USB-B.

Wydajność

Bardzo trudno jest korzystać z pełnej rozdzielczości 4K przy 144 Hz; nie potrzebujesz tylko połączenia DisplayPort 1.4, musi również obsługiwać DSC. Problem w tym, że takie połączenie istnieje tylko na potężnych kartach z serii Nvidia RTX 20, 30 i AMD Ryzen 5000, które wciąż trudno znaleźć. Dwa porty HDMI 2.1 pozwolą na częstotliwość odświeżania 120 Hz, co nie jest ogromnym spadkiem wydajności i jest dobre dla najnowszych konsol (które i tak nie mogą działać szybciej).

Panel IPS FI32U z natury zapewnia dobre odwzorowanie kolorów. Jest to jednak niestandardowy wyświetlacz Gigabyte „SS IPS”, który został turbodoładowany, aby skrócić czas reakcji. Ma również wskaźnik MPRT równy 1 ms i wskaźnik szarości do szarości 1 ms.

Czy to pasuje do „Wspaniałego koloru i wściekłej prędkości” obiecanego w materiałach marketingowych?

To z pewnością dobry strzał. Zauważyliśmy bardzo małe rozmycie ruchu i duchy w szybkich, gorączkowych strzelankach i grach samochodowych. Nie może dorównać najwyższym szybkościom reakcji monitora TN w przypadku wysokiej klasy konkurencyjnych gier, ale w zamian wydajność kolorów jest znacznie lepsza.

Choć niektórzy z najlepszych projektantów mogą narzekać na dokładność odwzorowania kolorów i obsługę gamy kolorów, należy pamiętać, że jest to przede wszystkim monitor do gier. Szczerze mówiąc, byliśmy pod ogromnym wrażeniem żywej kolorystyki oferowanej we wszystkich formach multimediów.

Zauważamy lekkie gradienty w przejściach kolorów. Znacznie gorzej było z ciemną zawartością, gdzie gradienty monochromatyczne były rozmyte przez oczywiste kroki.

Jasność 350 nitów jest z pewnością daleko w tyle za 1,000-nitowymi szczytami rywali HDR, ale nie żałowałbym braku światła w normalnych warunkach użytkowania. Jednak nie do końca pasuje do prawidłowego wyświetlacza HDR, jeśli chodzi o jasne obrazy z ekranu.

Uchwyt Gigabyte Aorus FI32U

Uchwyt Aorus FI32U (Źródło zdjęcia: Future)

Wyświetlacz ma ustawienie HDR, ale podczas testów było to chybione. Włączenie go może wybielić cały ekran i sprawić, że wszystko będzie wyglądało na wyblakłe. Wyłączenie go może zrobić to samo.

W rzeczywistości pełny zakres dynamiki wyświetlacza (ze słabym współczynnikiem kontrastu 1000:1) może szybko stać się widoczny podczas oglądania treści z jasnymi i ciemnymi obszarami; szczegóły szybko znikają w obu. Można to naprawić podczas gry, używając regulowanego ustawienia czarnego korektora, które rozjaśnia ciemne obszary, ujawniając ukrytych wrogów. Wybór trybu ustawień wstępnych FPS może zrobić to samo.

Matowy ekran jest odporny na odblaski i bardzo dobrze odporny na odblaski. Jednak na ciemnym ekranie z jasnym poruszającym się obiektem możesz pamiętać, że podświetlenie nie należy do najbardziej wyrafinowanych.

Jeśli duży jasny obiekt porusza się w dolnej części ekranu, zobaczysz jasny wyciek światła, od góry do dołu, podążający za nim po ekranie. Jednak tak naprawdę wpływa tylko na niszowe typy treści i jest denerwujące tylko wtedy, gdy patrzysz na to w ciemności. To powiedziawszy, z pewnością zauważalny jest wyciek światła na czystym czarnym ekranie, szczególnie w rogach. Puryści ekranowi i ci, którzy oglądają dużo filmów z paskami skrzynki na listy, mogą chcieć poszukać gdzie indziej.

Gigabyte Aorus FI32U RGB kolory

Oświetlenie RGB w Aorus FI32U (Źródło zdjęcia: Future)

W przeciwieństwie do niektórych monitorów do gier, Pulpit systemu Windows 10 jest wyraźny i wyraźny, a praca przez cały dzień jest wygodna. Odpowiednia 4-calowa rozdzielczość 32K oznacza, że ​​wiele okien może być w pełni otwartych jednocześnie, co sprzyja produktywności.

Ostatecznie, choć nie jest to technicznie najlepszy, jeśli chcesz świetnego wyświetlacza 4K do gier i pracy, nie zawiedziesz się tym, co oferuje FI32U.

Czy powinienem kupić monitor do gier Aorus FV43U?

Jeśli szukasz w pełni funkcjonalnego monitora do gier z dużym ekranem 4 Hz 144K, który nie rozbije banku, Aorus FI32U jest wart rozważenia. Chociaż jego kontrast jest słaby, a HDR jest całkowicie nieobecny, jeśli chodzi o wyświetlanie treści z gier, niewiele jest…

Udostępnij to