Clipchamp, zastrzeżone oprogramowanie firmy Microsoft do edycji wideo, to narzędzie oparte na przeglądarce, które bardzo ułatwia łączenie klipów. Jest szczególnie skuteczny jako narzędzie marketingu treści, jeśli tworzysz zasoby mediów społecznościowych, z ogromną biblioteką szablonów dla prawie każdej platformy. Ale jest to również dobre miejsce do rozpoczęcia, jeśli szukasz edytora wideo dla początkujących.

Platforma, która jest również dostępna jako aplikacja komputerowa Windows, oferuje bezpłatne oprogramowanie do edycji wideo bez znaku wodnego, ale jak wypada na zatłoczonym polu?

Spis treści

Clipchamp: ceny i pakiety

  • Darmowy edytor wideo bez znaku wodnego

Clipchamp jest darmowy do użytku osobistego i bez wielu typowych ograniczeń, które można znaleźć w wielu darmowych edytorach wideo. Twoje filmy nie są opatrzone znakiem wodnym i możesz pobierać nieograniczone eksporty 1080p. Oferuje również dostęp do bibliotek obrazów, wideo i audio, a także bezpłatne filtry i efekty.

Jednak dostępne są również miesięczne i roczne subskrypcje. Te otwierają Clipchamp nieco bardziej z naciskiem na wykorzystanie komercyjne. Pozwala to rozszerzyć zakres biblioteki zasobów giełdowych, dodać filtry i efekty premium, obsługę treści i zestawy marek (aby projekty dokładnie odzwierciedlały wytyczne Twojej marki). Pod względem ceny jest na równi z innymi edytorami wideo subskrypcji.

Clipchamp: interfejs i doświadczenie

(Zdjęcie: Microsoft)

  • Prosty interfejs, łatwy w nawigacji

Poruszanie się nie może być łatwiejsze: wszystko jest idealnie rozplanowane, dokładnie tam, gdzie powinno być. Nawet przy pierwszym zamachu możesz poruszać się po menu, rozpocząć projekt, wybrać model.

Modele to Excalibur Clipchampa. Usprawniają tworzenie filmów na dowolnej platformie, na której publikujesz — zastąp gotowe zasoby własnymi treściami i jesteś mniej więcej gotowy do pracy. Nie będziesz już musiał martwić się o prawidłowe proporcje dla TikToka, YouTube'a, Insta… Zaryczały westchnienia ulgi w biurach marketingowych na całym świecie.

Lub, jeśli czujesz się odważny, możesz stworzyć film od podstaw.

Tak czy inaczej, wylądujesz w głównym centrum edycji. Pod względem interfejsu pochodzi ze szkoły projektowania Canva, choć jest znacznie potężniejszy niż Canva Video. Jednak układ jest podobny, z narzędziami wyrównanymi do lewej strony ekranu, co ułatwia nawigację. Widz siedzi na środku ekranu, oś czasu poniżej. To nie są rzeczy rewolucyjne. Ale tak naprawdę nie ma tak być. Ma to na celu zmniejszenie tarcia związanego z edycją wideo dla tych, którzy nie tworzą treści zbyt często i tych, którzy absolutnie je wyrzucają.

Przesyłanie multimediów do Clipchamp jest równie łatwe. Istnieje wsparcie dla kilku dostawców pamięci masowej w chmurze, ale tylko największych: OneDrive (oczywiście), Dysk Google, Dropbox i Zdjęcia Google.

Nie ma mobilnej wersji przeglądarki internetowej ani aplikacji do edycji wideo, chociaż spodziewamy się takiej w przyszłości. Istnieje jednak dobry sposób na pobranie z telefonu za pomocą generatora kodów QR narzędzia. Zeskanuj telefonem, wybierz nośnik, wznów na komputerze.

Po umieszczeniu filmów nie trwa to długo. Kliknij Więcej, aby załadować je na osi czasu.

  • Interfejs i doświadczenie: 5/5

Clipchamp: nagrywanie

Edytuj wideo w Clipchamp, darmowym edytorze wideo firmy Microsoft

(Zdjęcie: Microsoft)

  • W zestawie podstawowe nagrywanie ekranu - miły akcent

Masz cztery opcje nagrywania w Clipchamp: kamera, ekran, kamera i ekran oraz zamiana tekstu na mowę. Działają dokładnie zgodnie z oczekiwaniami: daj aplikacji dostęp do mikrofonu i kamery internetowej, wybierz okno, kartę lub pulpit do nagrywania, kliknij Udostępnij. Nieźle, jeśli potrzebujesz bezpłatnego i bezproblemowego rejestratora ekranu, który jest przydatny do nagrywania filmów z pokoju do kamery i seminariów internetowych.

Zintegrowane oprogramowanie zamiany tekstu na mowę jest nieco inne. To jak robot do opowiadania historii. Wpisz treść w polu tekstowym, wybierz język i głos pasujący do Twojego filmu, a następnie zmień tonację i szybkość, aby stworzyć coś, co uchodzi za ludzką mowę. Różnorodność we wszystkich dziedzinach jest tutaj doskonała. Odkryliśmy, że niektóre głosy brzmiały znacznie bardziej naturalnie niż inne, bliższe „realistycznym” głosom inteligentnych głośników niż zwykłe wymuszone boty znalezione w aplikacjach Microsoftu. Zapisz klip audio i przeciągnij go na oś czasu, tak jak każdy inny nośnik.

Clipchamp: edycja wideo

Edytuj wideo w Clipchamp, darmowym edytorze wideo firmy Microsoft

(Zdjęcie: Microsoft)

  • Standardowa nieliniowa edycja wideo bez prawdziwych niespodzianek

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z edytora wideo, będzie to znajome terytorium. Gdy filmy są załadowane na osi czasu, przycinaj klipy, przeciągając uchwyty w lewo lub w prawo. Aby zapewnić precyzyjne cięcie, prowadnice wskakują na swoje miejsce, gdy jeden klips dopasowuje się do drugiego. Przeważnie, ale nie zawsze. Wydaje się ważne, aby wiedzieć, w jakiej kolejności i na jakiej ścieżce znajdują się Twoje obrazy. Ponieważ tak, w przeciwieństwie do niektórych darmowych programów do edycji wideo, Clipchamp obsługuje edycję wielościeżkową. Luki między klipami można usunąć, klikając ikonę kosza na śmieci, a po przejściu do eksportu otrzymasz powiadomienie, jeśli jakieś pozostaną.

Główne narzędzia do edycji znajdują się nad osią czasu. Są to Podziel, Usuń i Powiel. Możesz także ponawiać i cofać tutaj, a kilka innych opcji można znaleźć w menu kontekstowym. Są to wariacje na ten sam temat, chociaż opcja oddzielenia dźwięku od wideo jest bardzo przydatna. Aby podzielić dłuższy film na łatwiejsze do zarządzania części, przeciągnij znacznik w odpowiednie miejsce (za pomocą klawiszy strzałek możesz zawęzić wybór). Kliknij Podziel, czyli ikonę nożyczek.

Wszystko jest bardzo łatwe w użyciu, a sterowanie nie jest przytłaczające. Błyskawicznie, zwłaszcza z obsługiwanymi skrótami klawiaturowymi. Brakuje jednak takiej szczegółowej kontroli, jaką oferują Adobe Premiere Pro i Da Vinci Resolve.

Clipchamp: Tytuły

Edytuj wideo w Clipchamp, darmowym edytorze wideo firmy Microsoft

(Zdjęcie: Microsoft)

  • Wybór szablonów kart tytułowych

Nad pierwszą ścieżką wideo znajduje się opcja „Dodaj tekst”. Wtedy oznaczało to wpisanie tekstu w polu tekstowym na filmie i zmianę czcionki. Obecnie jest nieco bardziej zaawansowany.

Dzięki tytułom w Clipchamp możesz wybierać spośród przyzwoitej gamy tytułów opartych na szablonach. Jednak nie tak bardzo, jak byśmy chcieli. Podobnie jak w przypadku filmów, kliknij Więcej, aby dodać je do osi czasu. Zmiana ich odbywa się również zgodnie z tym samym procesem, chwytając uchwyty na obu końcach, aby wydłużyć lub skrócić czas trwania tytułu.

Aby edytować właściwy tekst, kliknij dwukrotnie styl tekstu. Spowoduje to otwarcie nowego panelu do napisania własnej kopii i zmiany czcionki. Należy pamiętać, że niestandardowe czcionki są dostępne tylko za pośrednictwem zestawu marki dostępnego dla subskrybentów.

Clipchamp: narzędzia i przejścia

Edytuj wideo w Clipchamp, darmowym edytorze wideo firmy Microsoft

(Zdjęcie: Microsoft)

  • Mnóstwo narzędzi, ale tylko tradycyjne przejścia

Wiedzieliśmy, że Clipchamp nie został zaprojektowany dla profesjonalnych edytorów wideo. Oznacza to, że zestaw narzędzi jest, szczerze mówiąc, znacznie lżejszy niż to, co znajdziesz w Apple Final Cut Pro i tym podobnych. A jeśli szukasz narzędzia z wbudowanym oprogramowaniem VFX, będziesz miał więcej szczęścia gdzie indziej. Ale to nie jest całkowicie sterylne. Z pewnością jest tu wystarczająco dużo dla większości zwykłych użytkowników.

Po pierwsze świetny dodatek: zwiększ dostępność filmów dzięki automatycznym napisom lub dodaj własne napisy. Jest tu przyzwoita kontrola, z doskonałą biblioteką językową, w tym 15 globalnymi wariantami języka angielskiego i opcjonalnym filtrem wulgaryzmów. Przetwarzanie jest szybkie, a po wygenerowaniu możesz wyświetlić transkrypcję w panelu bocznym. Wybranie słowa przenosi Cię do tego miejsca w filmie; podwójne kliknięcie pozwala na jego edycję. Napisy można pobrać jako pliki SRT.

Edytor wideo zawiera coś, co można określić jako dobry wybór przejść. Zamiata i zanika, głównie takie, jakie widziałeś już wiele razy. Wiele z nich czuje się trochę jak w Gwiezdnych Wojnach, ponieważ zwykle są w darmowych (i nie tak darmowych, żeby być uczciwym) edytorach wideo. Niektóre utknęły za aktualizacją subskrypcji i są nieco bardziej obiecujące. Aby ustawić przejście, po prostu przeciągnij je między dwoma klipami.

  • Narzędzia i przejścia: 4/5

Clipchamp: Biblioteki archiwów

Edytuj wideo w Clipchamp, darmowym edytorze wideo firmy Microsoft

(Zdjęcie: Microsoft)

  • Dobrze zaopatrzone biblioteki obrazów, filmów, grafiki i dźwięku

Użytkownicy Clipchamp mają dostęp do różnych bibliotek zasobów: obrazów stockowych, filmów stockowych, grafik i ilustracji oraz próbek SFX i muzycznych. To dość standardowa rzecz, ale jest miłym akcentem dla tych, którzy będą jej potrzebować podczas masowej produkcji wideo lub dla tych, którzy po prostu chcą dodać odrobinę profesjonalizmu do swoich filmów.

Podobnie jak Canva, wiele z tych zasobów giełdowych jest płatnych; możesz je zobaczyć za pomocą ikony złotego diamentu. Jednak z wyjątkiem grafiki wektorowej i ilustracji, biblioteki zasobów nie są tak hojne jak Canva. Nie ma nawet sposobu, aby wyświetlić podgląd zasobów premium Twojego filmu przed podjęciem decyzji o zakupie.

Jednak włączenie ich do filmu jest dość łatwe. Wybierz, co chcesz, aw wyskakującym oknie zapisz to na swoim nośniku na później lub dodaj bezpośrednio do osi czasu. Następnie będziesz musiał zamknąć to okno; nie zamyka się automatycznie po dodaniu multimediów. Ponieważ duplikat akcji już istnieje, wydaje się to niepotrzebne i nieefektywne. Jedna mała skarga.

Clipchamp: wyeksportuj wideo

Edytuj wideo w Clipchamp, darmowym edytorze wideo firmy Microsoft

(Zdjęcie: Microsoft)

  • Eksportuj tylko do MP4, utwórz GIF

Wszystkie filmy edytowane w Clipchamp są eksportowane w formacie MP4. Po wybraniu opcji Eksportuj dostępne są cztery rozdzielczości: 480p (dla wersji roboczych), 720p odpowiednia dla mediów społecznościowych i 1080p dla najlepszej jakości. Jeśli Twój film jest krótszy niż 15 sekund, możesz go również wyeksportować do formatu GIF.

Podczas eksportu wideo jest odtwarzane, więc możesz zacząć oceniać, co działa (a co nie). Aby uzyskać więcej informacji w trakcie procesu, dostępny jest mini tracker: pływające okno, które pozwala monitorować postęp podczas wykonywania innych zadań.

Eksport jest dość szybki iz pewnością nie potrzebujesz najlepszych komputerów ani laptopów do edycji wideo, aby uzyskać profesjonalnie wyglądające wyniki. Clipchamp to doskonały edytor wideo o niskiej specyfikacji na PC. Ale jeśli chodzi o opcje formatu, nieco brakuje eksportu wideo.

Clipchamp: Deska

Przesuń, aby przewinąć w poziomie Wiersz 0 – komórka 0 Wiersz 0 – komórka 1 Wiersz 0 – komórka 2

Udostępnij to