Być może nie słyszałeś o Anbernic, ale od kilku lat chiński producent sprzętu do gier po cichu gromadzi armię fanów dzięki wspaniałym urządzeniom podręcznym w stylu retro, które buduje.

Od RG350 do RG280V i wielu innych, zbudowali solidną reputację produkując świetne, niedrogie komputery kieszonkowe z systemem Linux, zaprojektowane specjalnie do gier retro, z jakością wykonania, która znacznie przekracza oczekiwania.

Jego najnowsze urządzenie, Anbernic RG552, jest jak dotąd najbardziej zaawansowane i ambitne: urządzenie podręczne z ekranem dotykowym o wysokiej rozdzielczości, które może uruchamiać się podwójnie między systemem operacyjnym Linux przeznaczonym do gier i pełnoprawnym Androidem. Dzięki potężniejszym elementom wewnętrznym niż Anbernic i zdolnym do emulowania gier z początku XXI wieku po dekady, a także obsłudze nowoczesnych platform do strumieniowego przesyłania gier, jest to punkt kompleksowej obsługi dla graczy w każdym wieku i w każdym wyznaniu.

Jest bliski perfekcji, głównie dzięki wyższej cenie, ponad to, czego można by oczekiwać od takich urządzeń. Jednak dzięki oddanej społeczności ekspertów, te pierwsze dni po premierze mogą stanowić tylko ułamek potencjału, jaki RG552 może mieć w nadchodzących miesiącach.

Podziękowania dla Droix.co.uk za dostarczenie próbki Anbernic RG552 użytej w tej recenzji.

Należy pamiętać, że Anbernic RG552 nie zawiera żadnych gier, a pobieranie i dystrybucja pamięci ROM to dobrze udokumentowana szara strefa prawna.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Cena i dostępność

Anbernic RG552 jest już dostępny. Ceny różnią się w zależności od tego, gdzie chcesz kupić urządzenie – kup bezpośrednio w Anbernic za pośrednictwem ich strony internetowej i spodziewaj się, że zapłacisz około 227 EUR / 170 EUR, zanim zostaną naliczone podatki importowe, a na wysyłkę z Chin trzeba będzie długo czekać. Kupuj bezpośrednio od sprzedawcy takiego jak Droix, a zapłacisz 209.95 € (około 280 €), a otrzymasz opcje dostawy z dnia na dzień.

Tak czy inaczej, jest znacznie droższy niż starsze produkty Anbernic. W porównaniu do poprzednich modeli ta cena jest uzasadniona: oferowany jest większy ekran o wyższej rozdzielczości i mocniejsze podzespoły wewnętrzne. Ale równa, jeśli nie silniejsza konkurencja, taka jak Ayn Odin, jest tuż za rogiem w podobnej cenie. Na razie Anbernic RG552 pozostaje konkurencyjny cenowo, ale może tak nie być za kilka miesięcy.

Konstrukcja

Anbernic RG552 to jeden z najlepszych dedykowanych laptopów retro na rynku. Podobny rozmiarem do Nintendo Switch Lite, ma 5,36-calowy ekran dotykowy o rozdzielczości 1920 x 1152 HD, który odpowiada za większy rozmiar. Przekłada się to na nieco dziwny współczynnik proporcji wynoszący 5.3, ale jest to taki, który faktycznie przynosi korzyści większości treści retro, które będziesz odtwarzać na urządzeniu, ponieważ będziesz mógł użyć skalowania liczby całkowitej do piksela, aby zwiększyć rozdzielczość nawet starszych, przy jednoczesnym zminimalizowaniu czarnych ramek otaczających gry, które nie są przeznaczone do wysokich rozdzielczości.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

Anbernic RG552 obok Nintendo Switch OLED (Źródło zdjęcia: Future)

Wspaniale jest też to zobaczyć. Podczas gdy reakcja ekranu dotykowego jest czasami wątpliwa, kolory są żywe, poziomy czerni są głębokie i ciemne, a kąty widzenia są szersze niż w standardowych grach dla jednego gracza. Skalowana z pełnymi pikselami precyzyjnymi opcjami skalowania, jakość obrazu do gier retro na Anbernic RG552 jest fenomenalna.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

Anbernic RG552 obok Anbernic RG351M (Źródło zdjęcia: Future)

Jeśli znasz wcześniejsze urządzenia Anbernic, takie jak RG351P lub RG351M, RG552 zabrzmi bardzo znajomo. Masz dwa symetrycznie umieszczone klikalne drążki analogowe (podobne w stylu do tych, które można znaleźć na przełączniku Nintendo), doskonale reagujący D-Pad i przyciski X, Y, A, B, które mają wspaniałą akcję i są miękkie. Przyciski L1, L2, R1 i R2 są umieszczone na górze, z parami sąsiadującymi, a nie ułożonymi w stos. To sprawia, że ​​przyciski L2 i R2 są dość małe i czasami trudno dostępne. Przycisk Select znajduje się nad D-Padem, a przycisk Home znajduje się nad przyciskami X, Y, A, B.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Przycisk kołyskowy głośności znajduje się po lewej stronie (z lekko niepokojącą grzechotką, jedynym słabym punktem solidnej konstrukcji), a przycisk zasilania znajduje się po lewej stronie. Porty głośników stereo znajdują się na dole, wraz z dwoma gniazdami kart SD, przyciskiem resetowania i przyciskiem „Function”, którego można używać w połączeniu z przyciskami na twarzy do przypisywania skrótów klawiszowych w grze oraz w emulatorze. Te dwa ostatnie przyciski można łatwo pomylić bez patrzenia, więc uważaj, aby przypadkowo nie ponownie uruchomić gry w kluczowym momencie podczas wyszukiwania tego przycisku funkcyjnego; oczekuj, że niestandardowe oprogramowanie układowe zmieni to w mgnieniu oka. Ten przycisk funkcji pełni również funkcję fizycznego przycisku „Strona główna” po przełączeniu na stronę Androida w zestawie oprogramowania.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Na górnej krawędzi znajduje się gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, a także dwa porty USB-C (jeden do ładowania, jeden do podłączania zewnętrznych akcesoriów, takich jak kontrolery gier), a port mini HDMI umożliwia odtwarzanie akcji na dużym ekranie telewizora. Podkładki pod palce są również umieszczone z tyłu, co jest pomocne w zapobieganiu przesuwaniu się podręcznego na stole.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Wyjście audio jest głośne i wyraźne, a grill głośnika jest sprytnie oddalony od efektu zadławienia palcami. Na pokładzie jest też hałas: dwa silniki po obu stronach ekranu, imponująco, ale nie oczekuj tutaj subtelności DualSense w stylu PS5. To bardziej jak wibracja telefonu.

Całkowity rozmiar RG552 oznacza, że ​​nie jest on dokładnie kieszonkowy. Mierząc 20 x 8,5 x 2 cm i ważąc około 350 g, będziesz potrzebować bezpiecznego miejsca w plecaku, gdy jesteś w podróży. Większy rozmiar ma zalety i wady. Ekran jest duży i piękny dla oka, idealny zwłaszcza do systemów o szerszym współczynniku, takich jak GBA czy PSP. Jednak dodatkowa wysokość ekranu utrudnia naciskanie przycisków ramion i strzałów z boku na bok, jednocześnie korzystając z przycisków drążka i twarzy. Ułożone w stos przyciski boczne wydają się coraz bardziej niezbędne dla urządzeń tej wielkości i chociaż Anbernic, co zrozumiałe, kontynuował swój poprzedni język projektowania, zmiana w celu dostosowania do większego rozmiaru byłaby mądrzejsza.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Pod maską Anbernic w końcu zmodernizował system RK3326 do układu chipowego, który od dawna stanowi podstawę jego urządzeń. Anbernic wybrał zamiast tego RockChip

Tym razem układ RK3399: procesor sześciordzeniowy, z dwoma rdzeniami po 1,8 GHz, czterema po 1,4 GHz, wspierany przez 4 GB pamięci RAM. GPU to Mali-T860 MP4 przy 600 MHz. Chociaż może się to wydawać nijakie w porównaniu do przeciętnego smartfona z Androidem, jest to potężna konfiguracja dedykowanego urządzenia do noszenia. Jednak, jak wspomniano powyżej, takie urządzenia jak Ayn Odin z 845-rdzeniowym procesorem SnapDragon 8 o częstotliwości 2,4 GHz będą pasować do tej konfiguracji.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Przesuwając ten chipset do granic możliwości, Anbernic RG552 jest jednym z pierwszych urządzeń do noszenia z aktywnym radiatorem w kształcie wentylatora. Otwory wentylacyjne z tyłu lub na urządzeniu podręcznym i na górze urządzenia zasysają i odprowadzają powietrze, aby utrzymać chłodzenie wewnętrznych komponentów, włączając się w zależności od zapotrzebowania na bieżącą zawartość, którą próbujesz uruchomić. Hałas wentylatora jest niski i znośny, chociaż poczujesz wlot powietrza pod palcami z tyłu.

64 GB wbudowanej pamięci jest wbudowane po stronie Androida, a karta microSD o pojemności 16 GB jest dołączona po stronie Linuksa. Dostępne jest również drugie gniazdo kart SD do przechowywania gier i treści, ale musisz sam dostarczyć tę kartę.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Jest wyposażony w popularną szybką ładowarkę USB-C, dwie wbudowane baterie łączą łącznie 6400 mAh. Żywotność baterii w akcji będzie się różnić w zależności od tego, w co grasz i po której stronie systemu operacyjnego grasz. Ale spodziewaj się 3-5 godzin czasu gry i na niższym końcu tej skali w przypadku gier 3D.

Brak Bluetootha jest jednak frustrujący – uniemożliwia korzystanie ze słuchawek bezprzewodowych lub zewnętrznych kontrolerów bezprzewodowych, irytujące, biorąc pod uwagę, że wyjście microHDMI do telewizora jest świetne, a poza tym dobrze jest używać RG552 w celu uzyskania podobnych wrażeń jak konsola. Podobnie, włączenie tylko pasma Wi-Fi 2,4 GHz może skutkować nierówną wydajnością przesyłania strumieniowego w zależności od konfiguracji sieci domowej.

Oprogramowanie i funkcje

RG552 oferuje nieco unikalną opcję uruchamiania w jednym z dwóch systemów operacyjnych: opartym na Linuksie, skoncentrowanym na grach Batocera (która integruje emulatory, grafikę gier i metadane w piękny interfejs do gier przypominający szafę grającą) oraz Android 7.1, który może jest dostępny po wyjęciu karty SD Linux podczas uruchamiania konsoli i jest zasilany przez preinstalowany program ATV Launcher, który ma interfejs przypominający kafelki, przypominający Android TV. Po kilku problemach z oprogramowaniem w momencie premiery, Anbernic RG552 jest teraz wyposażony w zaktualizowane oprogramowanie układowe, które naprawia niektóre z najczęstszych problemów wczesnych użytkowników, a mianowicie opóźnienia dźwięku po stronie Batocera i brak dostępu do sklepu Google Play po stronie Androida. oba teraz rozwiązane. .

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

W zależności od preferencji dotyczących gier, będziesz regularnie przełączać się między systemami operacyjnymi. Batocera to interfejs jeu tout po prostu merveilleuse, avec un grattoir de métadonnées intégré tirant des vidéos, des illustration et des descriptions pour all vos jeux, tout en tirant les différents cœurs d'émulateur RetroArch pour differents facile unformès dans posługiwać się. Upuść kilka gier do odpowiednich folderów na karcie SD i voila, ale kop trochę głębiej, a system operacyjny stanie się wysoce konfigurowalny, z różnymi motywami, układami i opcjami wyświetlania w grze.

La computadora de mano retro Anbernic RG552

(Zdjęcie: przyszłość)

Strona Androida jest nieco mniej urocza: to tak naprawdę tylko program uruchamiający aplikacje, chociaż zawsze możesz dodać podobny interfejs do grafiki w Sklepie Play, na przykład doskonałe aplikacje Dig lub Reset Collection. . gdzie wszystko ma sens...

Udostępnij to