Recenzja AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+

Recenzja AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+

Jednominutowa recenzja

TMA-2 Studio Wireless+ firmy AIAIAI to unikalna konfiguracja w linii słuchawek modułowych marki, skierowana do audiofilów oraz twórców wideo i muzyki ze względu na możliwość bezprzewodowego łączenia się za pomocą połączenia dwukierunkowego, zerowego i bezstratnego opóźnienia 2 GHz jako Bluetooth.

Podobnie jak w przypadku TMA-2 Ninja Tune Edition, Studio Wireless+ jest dostarczane w stanie rozłożonym, a każdy z jego elementów można ulepszyć, wymienić lub wymienić według własnego uznania. To nowość, ale świetna, jeśli chcesz dostosować swoje głośniki lub słuchawki lub je wymienić, jeśli przełamują granicę.

Po złożeniu słuchawki mają dość elegancką czarną obudowę, chociaż część tego minimalizmu wiąże się z frustracjami związanymi z użytecznością, takimi jak zbyt wybredne przyciski. Pałąk jest również znacznie większy niż większość słuchawek bezprzewodowych (aby pomieścić technologię bezprzewodową i wymaganą dużą baterię), co może powodować dyskomfort u osób z większymi głowami.

Zestaw słuchawkowy jest wyposażony w zasilany bateryjnie nadajnik bezprzewodowy, który można podłączyć do dowolnego analogowego wyjścia audio (przez port 3,5 mm lub 6,35 mm), zamieniając urządzenie, do którego jest podłączony, w bezprzewodowe źródło dźwięku. Dzięki technologii „W+ Link” firmy AIAIAI, która przesyła poprzez pasmo 2,4 GHz.

Zgodnie z obietnicą, sygnał audio przesyłany przez to połączenie praktycznie nie ma opóźnień, jest idealny do edycji wideo i audio i nie podlega takiemu samemu procesowi kompresji jak Bluetooth. Ten ostatni punkt może być dyskusyjny dla przeciętnego słuchacza, chyba że jesteś audiofilem słuchającym plików FLAC i innych multimediów bezstratnych.

Ogólnie dźwięk jest neutralny z przyzwoitą separacją, z tępymi skrajnościami w zakresie subbasu i wyższej góry. Słuchanie ich nie jest tak ekscytujące, jak w przypadku flagowych słuchawek Sony, ale może być dobre dla tych, którzy szukają większej klinicznej kontroli nad dźwiękiem. Zawsze możesz zmienić sterowniki, jeśli wolisz inny profil.

Niestety bezstratna natura technologii W+Link jest nieco zakłócana przez wysoki poziom szumów tła, co oznacza, że ​​połączenie generuje statyczny syk, nawet gdy nic nie jest podłączone. Można to nieco rozwiązać, dostosowując głośność słuchawek i źródła multimediów, ale ci, którzy lubią słuchać głośno, będą musieli poradzić sobie z hałasem.

W przypadku połączenia przez Bluetooth możliwe jest działanie baterii wynoszące aż 80 godzin, ale w paśmie 16 GHz czas ten spada do zaledwie 2.4 godzin. To, w połączeniu z 30-godzinną żywotnością baterii nadajnika bezprzewodowego, oznacza, że ​​jeśli korzystasz z najnowszej technologii, będziesz ładować dwa urządzenia co kilka dni.

Bezprzewodowe słuchawki studyjne: AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+

(Źródło zdjęcia: AIAIAI)

Cena i data premiery AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+

Słuchawki TMA-2 Studio Wireless+ firmy AIAIAI zostały wprowadzone na rynek w styczniu 2022 roku w cenie 350 EUR / 300 EUR / 549 USD i są dostępne w jednym kolorze: czarnym.

Ich cena stawia je bezpośrednio na równi z modelami WH-1000XM4 firmy Sony, które według LaComparacion są najlepszymi dostępnymi obecnie słuchawkami. Pomimo podobieństwa cenowego, wiele zalet tych słuchawek TMA-2 znacznie różni się od słuchawek Sony.

W rzeczywistości jest ich zbyt mało na rynku, aby porównać je bezpośrednio ze względu na ich unikalny zestaw funkcji, ale jeśli szukasz tylko doskonałej pary wszechstronnych słuchawek Bluetooth, flagowe puszki Sony będą najlepszym zakupem.

Konstrukcja

Po pierwsze, TMA-2 Studio Wireless+ ma konstrukcję modułową, jak wszystko od AAIAIAI. Oznacza to, że słuchawki dostarczane są w kawałkach, pojedynczo zapakowane w pudełko i będziesz musiał je złożyć samodzielnie (nie martw się, proces jest niezwykle prosty, a nawet dziwnie satysfakcjonujący).

Modułowa konstrukcja umożliwia użytkownikom modernizację i wymianę poszczególnych komponentów, jeśli chcą: modernizację głośników, zmianę materiału muszli, a nawet konwersję z słuchawek nausznych na nauszne. Oznacza to także, że firma może wypuszczać różne wersje TMA-2 i dzielić między sobą niektóre komponenty (tak jak to zrobiła).

Chociaż można to uznać za chwyt marketingowy, jeśli zależy Ci na trwałości lub dostosowywaniu swoich produktów, jest to solidne rozwiązanie. Możesz nie tylko wymienić pojedynczą część w przypadku jej awarii (bez konieczności wysyłania jej do producenta), ale możesz także wybrać każdy komponent według własnego uznania.

Modułowe słuchawki bezprzewodowe: AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+

(Zdjęcie: LaComparacion)

To powiedziawszy, dwa elementy obudowy są unikalne dla tej konfiguracji TMA-2: opaska na głowę H10 i nadajnik X01. Będziesz potrzebować obu, aby flagowa funkcja Studio Wireless+ działała (strumieniowanie 2,4 GHz; więcej o tym później). Można kupić te dwa komponenty jako parę, ale nie są one sprzedawane osobno.

Po złożeniu Studio Wireless+ wygląda jak reszta serii TMA-2: minimalistyczna czarna estetyka ze stosunkowo dobrze ukrytymi elementami sterującymi, lampkami kontrolnymi i portami. Większość urządzenia pokryta jest silikonem lub gumowanym plastikiem, które przyciągają odciski palców.

Opaska H10 jest bardziej masywna niż inne produkty z oferty TMA-2, prawdopodobnie dlatego, że zawiera technologię bezprzewodową i większy akumulator potrzebny do jej zasilania. Okazało się również, że jest dość sztywny wokół naszej (co prawda szerokiej) głowy, co w połączeniu z jego rozmiarem powodowało po krótkim czasie wyczerpujące uczucie napięcia.

Natomiast nauszniki E08 Alcantara były niesamowicie miękkie i wygodne, pozwalając naszym uszom oddychać i zapewniając odpowiednią amortyzację. Osoby z małymi i średnimi głowami prawdopodobnie uznają słuchawki ogólnie za całkiem wygodne (choć trochę ciężkie), ale bądźcie ostrożni, drodzy przyjaciele, ponieważ poczujecie ciągnięcie.

Z przodu kontrolera znajdują się trzy przyciski na zewnętrznej stronie opaski, które wykonują typowe zadania: włączanie/wyłączanie, pauza/odtwarzanie, zwiększanie/zmniejszanie głośności itp. - a inny przełącznik wewnątrz przełącza pomiędzy trybami Bluetooth i bezprzewodowymi 2,4 GHz. Przełącznik ten wraz z małą lampką kontrolną świeci na niebiesko w trybie Bluetooth lub na biało w trybie bezprzewodowym, co jest przydatną funkcją ułatwiającą szybkie sprawdzenie bieżącego trybu.

Przyciski na opasce i nadajniku mają podobną konstrukcję i podobne problemy. Są pokryte silikonem, nie mają dużego skoku i wymagają dość mocnego docisku. Doskonale zapobiega to przypadkowemu naciśnięciu, ale jego sztywność wymaga zbyt dużej siły, aby zapewnić wygodę, co sprawia, że ​​proces włączania i wyłączania (naciśnij i przytrzymaj przez trzy sekundy) jest szczególnie trudny. Nie ma też możliwości automatycznego wyłączenia żadnego z bloków, więc jest to proces nieunikniony.

Podobnie jak w przypadku pozostałych modeli TMA-2, port ładowania USB-C słuchawek umieszczono w dość niewygodnym (aczkolwiek dobrze ukrytym) miejscu: wewnątrz opaski, obok jednego z kabli łączących sterowniki z taśmą. Na szczęście AIAIAI zapewnia teraz prostokątny kabel USB do ładowania, co pomaga wyeliminować problemy z podłączaniem.

Modułowe słuchawki bezprzewodowe: AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+

(Zdjęcie: LaComparacion)

Każdy, kto nie jest zaznajomiony z tym produktem, założyłby, że nadajnik X01 to tak naprawdę power bank, którego konstrukcja jest niemal identyczna z większością przenośnych ładowarek dostępnych na rynku. Jest w większości pokryty tym samym gumowanym plastikiem, który pokrywa części słuchawek, prawdopodobnie po to, aby zapewnić lepszy chwyt po umieszczeniu na powierzchni, i ma bardzo niewiele funkcji poza jednym przyciskiem, czterema lampkami kontrolnymi oraz USB-C i 3,5 mm porty.

Nadajnik jest wyposażony w zwinięty kabel audio w kolorze neonowej zieleni i adapter z 3,5 mm na 6,35 mm. Wydarzyło się to bardzo ściśle ze sobą powiązane i dlatego jest zdecydowanie zniekształcone. To odkształcenie, w połączeniu ze sztywnym kablem i niewielką wagą nadajnika, eliminuje funkcję zwiniętego kabla, ponieważ nadajnik zostanie zainstalowany tam, gdzie pożądany jest kabel, zamiast pozwalać użytkownikowi na umieszczenie go w różnych pozycjach i odległościach audio. fontanna.

Oprócz zwiniętego kabla audio (C02) w pudełku znajduje się miękka torba transportowa (A01), która umożliwia przechowywanie słuchawek, nadajnika i kabli w celu ochrony ich przed kurzem i zarysowaniami.

występ audio

Zanim przejdziemy do tego, jak powinny brzmieć słuchawki, należy zająć się jedną kwestią: hałasem w tle. Kiedy słuchawki są podłączone do nadajnika bezprzewodowego za pośrednictwem częstotliwości 2,4 GHz, na wyjściu pojawia się wyraźny statyczny syk. Dzieje się tak podczas odtwarzania lub pauzy multimediów, a także wtedy, gdy do nadajnika nie jest podłączony kabel audio. Dlatego też szum tła nieodłącznie występuje w połączeniu nadajnika i słuchawek.

AIAIAI potwierdziło problem i ma stronę rozwiązywania problemów poświęconą hałasowi w tle, ale sugerowanym rozwiązaniem jest po prostu zmniejszenie głośności. Ta metoda działa częściowo: zmniejszenie głośności bezpośrednio w słuchawkach zmniejszy hałas do niezauważalnego poziomu, natomiast zwiększenie głośności w urządzeniu źródłowym audio może przeciwdziałać spadkowi głośności... do pewnego stopnia.

Przetestowaliśmy to z naszym Apple Mac Mini (M1), a także dedykowanym syntezatorem i odtwarzaczem multimedialnym i odkryliśmy, że rozwiązanie działa, ale kosztem zmniejszenia „maksymalnej” dostępnej głośności. Nawet przy urządzeniach źródłowych zapewniających maksymalny poziom głośności, końcowa głośność na słuchawkach nie była zbyt duża. Nie powinno być żadnych problemów ze słuchaniem przy niskim lub średnim poziomie głośności, ale ci, którzy lubią słuchać przy wyższym poziomie głośności, będą musieli poradzić sobie z pewnym hałasem.

Mamy nadzieję, że uda się rozwiązać ten problem poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego, podejrzewamy jednak, że szum jest nieodłącznie związany z używaną technologią i nie można go w ten sposób naprawić.

Modułowe słuchawki bezprzewodowe: AIAIAI TMA-2 Studio Wireless+

(Zdjęcie: LaComparacion)

Główną cechą tych słuchawek jest możliwość przełączania pomiędzy połączeniem Bluetooth a połączeniem bezprzewodowym 2,4 GHz (tzw. W+ Link), przy czym to drugie charakteryzuje się niemal zerowym opóźnieniem (16 ms) oraz możliwością strumieniowego przesyłania nieskompresowanego dźwięku z szybkością do 1500 kb/s. Dla porównania, pliki FLAC zakodowane z płyty audio CD (44,1 kHz/16 bitów) mają szybkość transmisji 1411 kb/s.

Zdecydowanie istnieje techniczna różnica w jakości dźwięku pomiędzy przesyłaniem strumieniowym Bluetooth a...