Nowe telewizory OLED ze znacznie jaśniejszym obrazem są już w drodze dzięki przełomowi w produkcji paneli.

Jak donosi FlatpanelsHD (otwiera się w nowej karcie), Universal Display (UDC, jeden z największych producentów materiałów OLED) twierdzi, że jest na dobrej drodze do dostarczenia świecących w ciemności niebieskich emiterów do końca 2024 r., które mogłyby pojawiają się na najlepszych telewizorach 4K lub bardzo szczegółowych monitorach.

Aby dokładnie wyjaśnić, co to oznacza, emitery czerwone, zielone i niebieskie należą do kluczowych elementów wyświetlaczy OLED, przy czym producenci paneli używają obecnie dwóch typów: fluorescencyjnych i fosforyzujących.

Emitery fosforyzujące (PHOLED) mają do 100% wewnętrznej wydajności świetlnej, podczas gdy ich znacznie mniej jasne odpowiedniki fluorescencyjne mają tylko 25% wewnętrznej wydajności.

Emitery czerwonego i zielonego luminoforu są stosowane w panelach OLED od dłuższego czasu, ale jak dotąd producentom nie udało się stworzyć stabilnych niebieskich emiterów PHOLED.

Jako dostawca BOE, LG Display i Samsung Display, UDC od kilku lat pracuje nad przejściem na niebieski PHOLED i wydaje się, że w końcu zbliża się do etapu produkcji tego długo oczekiwanego komponentu.

Według koreańskiej gazety ETNews (otwiera się w nowej karcie), rozwój został potwierdzony na Global Tech Fair Material Parts Equipment na początku tego tygodnia przez wiceprezesa UDC Universal Display, Mike'a Hacka.

Pomimo zapowiedzi, konsumenci powinni długo czekać, zanim zobaczą jaśniejsze panele wykorzystujące tę technologię, bez potwierdzenia na tym etapie, czy niebieski PHOLED będzie dostępny na czas do produkcji telewizorów OLED w 2024 roku.

LG OLED55A2 sfotografowany w jasnym salonie.

(Zdjęcie: LG)

Analiza: zwiastun pokazuje, że technologia OLED ma przed sobą świetlaną przyszłość

Wiadomości o zbliżającym się przejściu UDC na niebieski PHOLED powinny zapewnić, że telewizory OLED z jeszcze większym popem HDR będą widoczne przez wiele lat.

Rozwój ten następuje po niedawnym ogłoszeniu przez LG Display, że zacznie wykorzystywać technologię mikrosoczewek, aby zwiększyć jasność swoich telewizorów o 20 procent do około 1200 nitów.

Podczas gdy pozostają pytania dotyczące trwałości telewizorów OLED w czasie, ze względu na problemy z wypalaniem ekranu, te dwa nowe rozwiązania produkcyjne powinny zapewnić, że telewizory OLED pozostaną preferowanym typem wyświetlacza dla wideofilów.

Jeśli nie jesteś gotowy, aby czekać, aż te ultra jasne diody OLED trafią na rynek i chcesz kupić nowy telewizor przed właściwym sezonem świątecznym, sprawdź naszą listę najlepszych obecnie dostępnych ofert telewizji 4K, gdziekolwiek to jest.

Udostępnij to