Dalej są spoilery WandaVision.

Ponieważ wczesne filmy Blade, X-Men i Spider-Man zaczęliśmy wywieszać flagę Marvela na przełomie wieków, przyzwyczailiśmy się do naszych ulubionych postaci z komiksów występujących w zupełnie innych filmowych ciągach. Być może wielki finał piątego odcinka WandaVision zmienił to wszystko na zawsze.

Największą wiadomością nie było to, że Pietro, brat bliźniak Wandy Maximoff, pojawił się przed drzwiami jej domu w Westview, mimo że widzieliśmy, jak umierał w Avengers: Age of Ultron. To dlatego, że grał go Evan Peters, aktor, który grał superszybkiego mutanta w trzech filmach X-Men - tego samego superbohatera w zupełnie innej serii ekranowej.

Podczas gdy czekamy, aby zobaczyć, jak to emocjonalne spotkanie rodzinne Maximoff w WandaVision, wyjaśnimy, kim jest Pietro, jego historia MCU i dlaczego istnieją dwie wersje filmowe tej samej postaci.

Kim jest Pietro Maximoff w MCU?

Pietro jest bratem bliźniakiem Wandy Maximoff, głównej bohaterki / antagonisty (jeszcze nie wiemy, która z nich, może to być nawet obie) WandaVision.

Bracia i siostry dorastali w kraju Sokovia w Europie Wschodniej. W wieku 10 lat jego rodzice zginęli w zamachu bombowym w ich budynku. Część używanej amunicji została wyprodukowana przez Stark Industries, która zasiała płonącą nienawiść do Tony'ego Starka (Iron Man).

Dowódca HYDRY, baron von Strucker, wykorzystał antystarkowe nastroje bliźniaków, aby zwerbować ich jako obiekty testowe do ściśle tajnych eksperymentów z użyciem Kamienia Ducha, Kamienia Nieskończoności znajdującego się w berle Lokiego, które następnie zostanie użyte do nakarmienia Visiona . Podczas gdy wielu „ochotników” von Struckera zginęło, bracia Maximoff zostali z supermocami: Wanda nabyła różne zdolności telekinetyczne i telepatyczne (zwykle reprezentowane przez charakterystyczną czerwoną poświatę), podczas gdy Pietro zyskał umiejętność bardzo, bardzo szybkiego biegania.

Najpierw walczyli o HYDRA w Avengers: Czas Ultrona, broniąc ośrodka badawczego von Struckera na Sokovianie, gdy został napadnięty przez Avengersów. Po tym, jak von Strucker został zatrzymany, nieuczciwy AI Ultron wykorzystał nienawiść bliźniaków do ich wspólnego wroga, Starka, i zwerbował ich do swojej sprawy, wierząc, że Wanda może rozerwać Avengersów na strzępy. Ostatecznie zdali sobie sprawę, że prawdziwy plan Ultrona wykraczał daleko poza unicestwienie Starka, Kapitana Ameryki, Czarnej Wdowy i innych: chciał zniszczyć całą ludzkość. Skończyło się na tym, że walczyli u boku Avengers w bitwie o Sokovię, mierząc się z armią mechanicznych strażników Ultrona. Pietro zginął w bitwie, poświęcając się, by uratować Sokole Oko i dziecko, które chronił.

Mimo śmierci brata Wanda została pełnoprawnym członkiem Avengers. Jego kolejna podróż nie była prosta, mimo że zakochał się w Syntezoidzie, który mieszka w Avengers. Wypadek podczas bitwy w Lagos w Nigerii (widziany w Kapitan Ameryka: Wojna domowa) spowodował śmierć 26 cywilów i zapoczątkował Porozumienie Sokovii, przepisy ograniczające aktywność superbohaterów. Wanda stanęła po stronie Kapitana Ameryki i Czarnej Wdowy w sprzeciwianiu się nowym zasadom i została zmuszona do ucieczki, gdy Avengersi się rozpadli.

Chociaż ona i Vision byli po przeciwnych stronach w sporze Avengers, spędzili kilka następnych miesięcy, spotykając się w tajemnicy. Ich historia miłosna zakończyła się tragedią, gdy Thanos pojawił się z projektami na Kamieniu Umysłu osadzonymi na czole Visiona. Zdając sobie sprawę, że Vision jest skazany na zagładę, Wanda spróbowała użyć swoich mocy, by zniszczyć kamień, zanim Thanos zdoła przenieść go do swojej rękawicy.

Prawie mu się udało, ale Thanos był w stanie użyć Kamienia Czasu, by cofnąć się o kilka sekund i złapać Kamień dla siebie. Vision został zabity, a Wanda została w 50% odkurzona przez niesławne pstryknięcie palcami Thanosa. Przywieźli ją z "Blipa" pięć lat później, ale Vision wciąż nie żyje.

WandaVision odcinek 3

(Zdjęcie: Marvel / DIsney)

W ciągu kilku dni zebrał swoje ciało ze ściśle tajnego ośrodka SWORD i zabrał je do sitcomu alternatywnej rzeczywistości, który (najwyraźniej) stworzył w Westview w New Jersey.

Wanda może mieć jakieś wyjaśnienia.

Jak zmarły Pietro Maximoff pojawił się w WandaVision?

WandaVision odcinek 5

(Zdjęcie: Marvel / Disney)

Teraz, gdy Pietro Maximoff dotarł do drzwi wejściowych Wandy i Visiona, jest to największy (z wielu) pytania w WandaVision. Monica Rambeau wcześniej zasugerowała, że ​​Pietro został zabity przez Ultrona, więc wiemy, że ma to znaczenie dla osi czasu Wandy. Ale w pięciu odcinkach dowiadujemy się, że w WandaVision nie ma wiele do zrobienia.

U bram WandaVision pojawił się nowy Pietro.

Dlaczego Pietro Maximoff różni się od WandaVision?

Pietro Maximoff, którego widzieliśmy w Age of Ultron, grał Aaron Taylor-Johnson, ale w WandaVision zagrał go Evan Peters. Jednak nie jest to tylko losowa zmiana obsady; w rzeczywistości Peters grał tę postać w trzech różnych filmach wcześniej, w porównaniu do Taylor-Johnson.

Wersja Petersa Maximoffa, zwanego Quicksilver, z oczywistych powodów, zadebiutowała w filmie w latach 1970. X-Men: Days of Future Past, uczestnicząc w pamiętnej ucieczce z więzienia w zwolnionym tempie, aby uwolnić uwięzionego Magneto. Następnie pojawił się w kilku innych filmach porno, Apocalypse w latach 80. i Dark Phoenix w latach 90.

Była to zupełnie inna wersja postaci, istniejąca w zupełnie odrębnej ciągłości. Nazywano go nawet Piotrem zamiast Pietro, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę, że to wcielenie dorastało w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego mamy dwie różne wersje tego samego znaku? Chodzi o prawa filmowe. Kiedy Twentieth Century Fox kupiło prawa do X-Men w latach 1990., kupowało licencję na wykorzystanie jednej z postaci zmutowanych Marvel Comics. (Podobnie umowa Spider-Man firmy Sony daje im prawa do postaci związanych z Wallcrawlerem.)

Jednak, gdy Marvel zdecydował się iść solo z Marvel Studios, tworząc w ten sposób MCU, zachowali prawa do Avengers. Oznaczało to, że wszystkie postacie, które były mutantami i Avengersami, znalazłyby się w szarym obszarze w miejscu, w którym przecinają się dwa okręgi na diagramie Venna.

Z tego powodu Pietro i Wanda Maximoff byli do zdobycia w serii X-Men i MCU, chociaż tylko MCU wybrało opcję Wandy (jednak anonimową siostrę Petera spotykamy krótko w Days of Future Past).

WandaVision odcinek 5

(Zdjęcie: Marvel / Disney)

Odkąd Disney kupił Foxa w 2019 roku, Mutanci i Avengers znaleźli się pod tym samym korporacyjnym dachem, dając Marvel Studios możliwość rozpoczęcia „przekraczania strumieni”.

Dr Darcy Lewis godzi się z największym szokującym odkryciem WandaVision.

Czy filmy X-Men są teraz częścią MCU? Czy w grę wchodzą wieloświaty?

Chociaż dr Darcy Lewis zdaje sobie sprawę, że Pietro został „przerobiony”, nie jest jasne, czy jest to postać, którą poznaliśmy w Age of Ultron, wersji z filmu X, czy „całkowicie inna wersja”. Kimkolwiek jest Pietro, filmy z serii X raczej nie pasują bezpośrednio do skrupulatnie skonstruowanej ciągłości MCU; nie tylko wszystkie 11 filmów (13, jeśli uwzględniono Deadpool) bezpośrednio zaprzeczają temu, co dzieje się w MCU. . .

Jednak jednym z wyjaśnień może być eksploracja wieloświatowych i równoległych osi czasu w większym MCU. Wiemy na przykład, że po WandaVision Wanda pojawi się w Doctor Strange w Multiverse of Madness, podczas gdy bohaterowie i złoczyńcy z poprzedniej serii Spider podobno powrócą w sequelu Tom Holland. do Spider-Mana: Daleko od domu.

WandaVision odcinek 5

(Zdjęcie: Marvel / Disney)

Być może Wanda dosłownie otworzyła drzwi dla MCU do eksploracji wieloświata? Być może Pietro Evana Petersa oddalił się od równoległego wszechświata, w którym miały miejsce wszystkie wydarzenia sagi X-Men?

Serdeczne spotkanie rodzinne.

Czy możemy dowiedzieć się czegoś o Maximoffach z komiksów?

Utworzony przez legendarne partnerstwo Stana Lee i Jacka KirbyPietro i Wanda Maximoff wracają do początków X-Men, debiutując w X-Men #4 w 1964 roku.

Ich historia staje się jeszcze bardziej intrygująca w komiksach, gdzie są dziećmi Erika Lehnsherra, znanego również jako Magneto. Oczywiście nie wiemy nawet, czy Magneto istnieje na głównej osi czasu MCU, więc jest dyskusyjne, czy bliźnięta mają to samo pochodzenie.

Jednak fakt, że rodzice MCU Maximoff zginęli w tym fatalnym bombardowaniu Sokovii, może być czerwonym śledziem. Nawet w komiksach bliźniacy dopiero później dowiedzieli się, że ich ojcem był niesławny treser metalu, Magneto, wychowywany przez Django i Maryę Maximoff.

Możliwe, że rodzice, których stracili w Sokovii, zostali adoptowani, a ich prawdziwe dziedzictwo nie zostało jeszcze odkryte. Może to również wywołać inne pytania dotyczące źródła jego mocy. Czy to możliwe, że jego zdolności zostały aktywowane, a nie stworzone przez Kamień Umysłu?

 

 

Udostępnij to