Unia Europejska (UE) ogłosiła w tym tygodniu, że będzie wymagać od producentów większości elektroniki użytkowej przyjęcia standardu ładowania USB Type-C do jesieni 2024 roku.

Oczekuje się, że ten bezprecedensowy mandat dotknie Apple, którego produkty, w tym popularna seria iPhone, wykorzystują firmowy protokół złącza Lightning. Ten ruch oznacza, że ​​iPhone'y i AirPods sprzedawane w UE będą musiały zostać uaktualnione do bardziej popularnych portów i złączy USB-C.

Przepisy wymagają również, aby urządzenia ładowały się z tą samą prędkością i rozwiązują „niedogodności, z jakimi borykają się konsumenci, którzy nie są w stanie naładować swojego urządzenia, ponieważ nie mają dostępnej kompatybilnej ładowarki”.

„Kupujący będą również mogli wybrać, czy chcą kupować nowy sprzęt elektroniczny z ładowarką czy bez” – powiedział Parlament Europejski w oświadczeniu.

iPhone USB-C

Według Ryana Reitha, wiceprezesa, możliwość zakupu przez konsumenta urządzenia z kablem lub bez niego może w krótkim czasie zaoszczędzić pieniądze, ale może również dać Apple taką samą opcję: nie wysyłać ładowarek ani kabli z urządzeniami. urządzeń śledzących urządzenia mobilne na całym świecie w firmie badawczej IDC

Nie oznacza to również, że Apple przeniesie wszystkie swoje urządzenia na USB-C na całym świecie, chociaż niektórzy analitycy i obserwatorzy branży uważają, że Apple się do tego przygotowuje.

„Apple zarabia dużo pieniędzy na [zastrzeżonych] akcesoriach, podobnie jak jego partnerzy, którzy produkują kable Lightning” – powiedział Reith. „Więc nie sądzę, aby ta dyrektywa oznaczała, że ​​zamierzają przenieść cały swój portfel na USB-C od samego początku, chyba że będą do tego zmuszeni”.

Jack Gold, główny analityk w J. Gold Associates, powiedział, że spodziewa się, że Apple będzie powoli wprowadzać USB-C do iPhone'ów i AirPods na rynku amerykańskim.

„To będzie zależało od tego, czy wierzy, że posiadanie dwóch złączy jest mniej korzystne z punktu widzenia produkcji niż zwiększony dochód, który może wygenerować konserwacja”, powiedział Gold. „Ale w końcu podejrzewam, że przestawią wszystkie swoje produkty na złącze USB-C i moim zdaniem będzie to dobra rzecz dla konsumentów.

Dyrektywa Komisji Ochrony Konsumentów i Rynku Wewnętrznego Parlamentu Europejskiego ma zastosowanie do wszystkich „małych i średnich” przenośnych urządzeń elektronicznych. Obejmuje to telefony komórkowe, tablety, e-czytniki, słuchawki, aparaty cyfrowe, zestawy słuchawkowe i słuchawki, przenośne konsole do gier oraz przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla.

Laptopy będą również musiały dostosować się do wymagań w ciągu 40 miesięcy od ich wejścia w życie, podała komisja.

„Dzisiaj urzeczywistniliśmy wspólną ładowarkę w Europie! Sprawozdawca Parlamentu Alex Agius Saliba powiedział w oświadczeniu. „Europejscy konsumenci od dawna są sfrustrowani nagromadzeniem wielu ładowarek z każdym nowym urządzeniem. Teraz będą mogli używać jednej ładowarki do wszystkich swoich przenośnych urządzeń elektronicznych”.

Komisja UE dodała również przepisy dotyczące ładowania bezprzewodowego jako „kolejnego rozwoju technologii ładowania oraz ulepszonego informowania konsumentów i etykietowania”.

Apple nie odpowiedział na prośbę o komentarz, ale według Reitha firma już pracowała nad stworzeniem urządzeń mobilnych USB-C.

„Niektóre iPady obsługują USB-C od kilku lat. Nie musieli zmieniać oferty iPadów na USB-C. Wiedzieli, że to nadchodzi – powiedział Reith.

Analityk Apple, Ming-Chi Kuo, uważa, że ​​iPhone 15 firmy Apple będzie obsługiwał USB-C, gdy zostanie wprowadzony na rynek w drugiej połowie 2023 roku. Linia iPhone'ów 14, oczekiwana we wrześniu, prawie na pewno będzie nadal korzystać ze złącza Lightning.

gráfico twitter usb c Świergot

Dyrektywa UE ma również na celu zapewnienie przejrzystości technologicznej konsumentom, którzy otrzymają jasne informacje o charakterystyce ładowania nowych urządzeń, co ułatwi im sprawdzenie, czy ich istniejące ładowarki są kompatybilne.

Na przykład jakość i pojemność ładowarek USB-C znacznie się różnią w zależności od producenta. Niektórzy producenci kabli na rynku wtórnym, tacy jak chińscy, twierdzą, że są w stanie zapewnić użytkownikom kabel USB-C, Micro USB-C i Lightning w jednym. W rzeczywistości te produkty nie obsługują funkcji szybkiego ładowania.

„Te chińskie firmy nazywają tych spedytorów czymś, czym nie są” – powiedział Reith. „Doskonały przykład: przejdź do Amazon i kup jedną z tych ładowarek za 5 euro i spróbuj podłączyć jedną z nich do ładowarki i zobacz, jak szybko się ładuje.

Nowa zasada ograniczy również e-śmieci, przekonywał Parlament Europejski, ponieważ doprowadzi do większego ponownego wykorzystywania ładowarek do różnych urządzeń. I może pomóc konsumentom zaoszczędzić do 268 milionów euro rocznie na niepotrzebnych zakupach ładowarek.

„Szacuje się, że wyrzucone i nieużywane ładowarki stanowią około 11,000 XNUMX [ton] odpadów elektronicznych rocznie”, powiedział komitet.

USB-C jest kompatybilny z USB4, najnowszą i najszybszą specyfikacją USB, umożliwiając transfer danych z prędkością do 40 Gb/s. Dla porównania, Lightning przesyła dane z prędkością USB 2.0 480 Mb/s. USB-C jest kompatybilny z większością nowoczesnych urządzeń, w tym z telefonami z systemem Android, komputerami z systemem Windows, PlayStation 5 i Xbox Series X, a także iPadem Pro (XNUMX. generacji i nowsze) później).

Najnowsza wersja USB-C oferuje natywne wsparcie zasilania dla 100W/3A i do 240W/5A; obsługuje również USB Power Delivery do szybkiego ładowania. Dla porównania Lightning obsługuje natywną moc 12W/2,4A.

Według Lifewire szybkie ładowanie wymaga kabla USB-C na Lightning i zasilacza o mocy 20 W lub wyższej.

Według Golda, w większości przypadków używanie przez Apple własnościowych złączy wynika bardziej z urządzeń sterujących Apple niż z potrzeby większej innowacyjności.

„Jestem pewien, że Apple woli trzymać się swojego zastrzeżonego złącza niż standaryzować na USB-C” – powiedział. „Apple generuje duże przychody ze swoich urządzeń ze złączami Lightning, a także z opłat licencyjnych stron trzecich. Ale z perspektywy konsumenta, dlaczego potrzebuję specjalnego złącza do mojego iPhone'a, skoro każde inne posiadane przeze mnie urządzenie może korzystać z dowolnego urządzenia USB? złącze C?

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to