W tym tygodniu firma Qualcomm skutecznie odwołała się od kary w wysokości 997 milionów euro (1000 miliard dolarów) nałożonej przez organy regulacyjne Unii Europejskiej w 2019 roku. Grzywna została pierwotnie nałożona po tym, jak Komisja Europejska orzekła, że ​​w latach 2011-2016 producent chipów zapłacił Apple miliardy dolarów za korzystanie chipy we wszystkich iPhonach i iPadach, co stanowi naruszenie unijnych przepisów antymonopolowych.

Decyzja o uchyleniu grzywny została podjęta po tym, jak drugi sąd najwyższy w Europie, Sąd, orzekł, że „szereg nieprawidłowości proceduralnych wpłynął na prawo Qualcomm do obrony”, ostatecznie unieważniając grzywnę, zgodnie z analizą Komisji.

Orzeczenie było również bardzo krytyczne wobec kluczowych aspektów procesu Służby Prawnej Komisji, w tym tego, że spotkania z osobami trzecimi nie były rejestrowane lub że notatki ze spotkań były zbyt ogólne, aby Qualcomm mógł właściwie zrozumieć złożone przeciwko nim skargi.

Przedmiotem troski?

Zach Meyers, starszy pracownik Centre for European Reform, powiedział, że odkrycia mogą wzbudzić obawy w służbie prawnej Komisji, że problemy te miały wówczas charakter endemiczny, co sprawia, że ​​dalsze decyzje Komisji mogą być przedmiotem odwołania.

To druga duża strata dla Komisji w kwestii rabatów i zachęt po tym, jak w lutym TSUE unieważnił grzywnę w wysokości XNUMX mld euro na Intela.

Meyers powiedział, że przed Komisją mogą być gorsze rzeczy, zauważając, że za kilka miesięcy oczekuje się, że TSUE wyda orzeczenie w sprawie Google Android, w której zbadano, czy Google zapewniał zachęty lub nakładał na producentów telefonów wymagania dotyczące preinstalacji Google. aplikacje i funkcje wyszukiwania na telefonach z systemem Android.

„Pozwy Qualcomm i Intel sugerują, że sąd krytycznie oceni analizę Komisji” – powiedział Meyers.

Ponieważ obecnie w wielu przypadkach sąd badał, w jaki sposób Komisja oceniała, czy rabaty były antykonkurencyjne, wskazuje to, że sąd jest zaniepokojony ogólnym podejściem Komisji do rabatów.

Myers wyjaśnił, że nałożenie na Komisję dużego obciążenia w zakresie właściwej analizy wpływu rabatów na konkurencję, co jest procesem wymagającym dużej ilości danych i pracy, może skłonić Komisję do odejścia od przyszłych spraw dotyczących rabatów i skupienia się bardziej na przypadkach nadużyć. która wchodzi w zakres nowej ustawy o rynkach cyfrowych.

„Istnieje wiele potencjalnych szkód, jeśli Komisja niesłusznie potępi rabaty i rabaty jako antykonkurencyjne” – powiedział.

Prawa autorskie © 2022 IDG Communications, Inc.

Udostępnij to